niedziela, 28 lutego 2016

Książek zatrzęsienie #8 - zapowiedzi wydawnicze marca 2016

Po styczniowym i lutowym wysypie nowości, w marcu jakby spokojniej, przynajmniej dla mnie. Nie mniej na stronach wydawnictw udało mi się wypatrzyć kilka perełek, które chciałabym kiedyś znaleźć w swojej skromnej biblioteczce. 
Najbardziej oczekiwana przeze mnie książka to biografia mojej ulubionej Audrey Hepburn autorstwa jej syna  "Audrey w domu", więc ta pozycja najwcześniej zasili moją półkę, kolejną będzie intrygujące mnie "Królestwo" Emmanuel Carrere, o początkach chrześcijaństwa. 
Do tego dorzucę jeszcze powieść Stephena Kinga, Remigiusza Mroza i Brandona Sandersona, te na moją półkę trafią pewnie w trochę późniejszym terminie, ale wszystkie przedstawione poniżej chcę przeczytać.

Po przydługim wstępie, dochodzimy do sedna. Zapraszam na mój przegląd, subiektywny oczywiście, nowości wydawniczych.


Audrey w domu
Lucca Dotti
data premiery: 2 marca 2016
Wydawnictwo Literackie

Dziecięce wspomnienia, rodzinne anegdoty, cytaty z prywatnych listów, rysunki, skrupulatnie
spisywane i gromadzone przez gwiazdę Hollywood przepisy na ulubione dania, które zapewniły jej doskonałą sylwetkę i przeszło 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum! To wszystko składa się na wyjątkową książkę, którą porównać można jedynie z głośnymi przed kilku laty „Fragmentami” Marilyn Monroe.
Tym bardziej niezwykła to lektura, że ukazuje osobę zupełnie inną niż ekranowa Audrey-trzpiotka, którą wielbiły tłumy. Lucca Dotti tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, wielbicielki domowego ogniska, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie. Trzon książki stanowią osadzone w rodzinnym kontekście przepisy kulinarne. Są one jednak smakowitym, ale tylko pretekstem, niecodziennym sposobem na bezprecedensowe pokazanie prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF.
„Audrey w domu” to rodzaj intymnego albumu, barwnego patchworku pokazującego świat aktorki i tych, których kochała najbardziej – jej dzieci, przyjaciół, zwierzęta. To wyrafinowana i piękna opowieść, która rozwija się od śniadania do lunchu, od lunchu do kolacji, od kolacji do przyjęcia w ogrodzie. Książka, która pozwala nam zajrzeć do domu Audrey przez dziurkę od klucza. (opis wydawcy)


Królestwo
Emmanuel Carrere
data premiery:2 marca 2016
Wydawnictwo Literackie

Porywające dzieło o początkach chrześcijaństwa, religijnej ekstazie i utracie wiary.

Emmanuel Carrére, ceniony francuski pisarz i reżyser filmowy, dwadzieścia lat temu przeżył religijne uniesienie – zaczął codziennie chodzić do kościoła i przyjmować eucharystię. Każdą wolną chwilę spędzał nad lekturą Pisma Świętego i dzieł ojców Kościoła, filozofów i wybitnych teologów. Wszystkie swoje myśli skrupulatnie zapisywał. Jednak pewnego dnia wiara odeszła. Równie niespodziewanie, jak się pojawiła.
Carrére po latach powraca do tych doświadczeń i pisze Królestwo. Stara się – już z pewnej perspektywy i jako sceptyk – zrozumieć, co w istocie przeżył. Spłynęła na niego łaska boska, a może padł ofiarą zbiorowej hipnozy? Opierając się na prywatnych zapiskach, odtwarza czas, gdy wierzył wiarą krystalicznie czystą.  Nie poprzestaje jednak na opisaniu swoich przeżyć. Wątki autobiograficzne na oczach czytelnika zaczyna przeplatać licznymi dygresjami na temat sztuki,  przeczytanych książek, obejrzanych filmów, a przede wszystkim refleksjami na temat Pisma Świętego. Carrére z właściwą sobie lekkością, ale i uzbrojony w gruntowną wiedzę z różnych dziedzin, pochyla się nad Dziejami i Listami Apostolskimi i w porywający sposób odmalowuje epokę, w której rodziło się chrześcijaństwo. Opowieść autobiograficzna przeradza się tym samym w pasjonującą powieść o uczniach Jezusa i początkach nowej religii. Na pierwszy plan wysuwają się dwie postaci – apostoł Paweł i ewangelista Łukasz. Wędrujemy razem z nimi od Troady, gdzie po raz pierwszy się spotkali, poprzez Jerozolimę, aż do Rzymu. Przyglądamy się zakładaniu kolejnych lokalnych kościołów, a w końcu prześladowaniu chrześcijan za rządów Nerona.
Jak było naprawdę? W jaki sposób niewielka grupka wyznawców Jezusa powołała do życia jedną z najważniejszych instytucji w historii ludzkości? Czy między ewangelistami istniała rywalizacja?
Szczera autobiografia, powieść dygresyjna, a może współczesny traktat teologiczny? Królestwo Carrére’a to epickie dzieło, które wymyka się wszelkim  klasyfikacjom. Zachwyca i nie daje o sobie zapomnieć.
Wybitna książka – dla tych, którzy wierzą, bo dzięki niej pogłębią swoją wiedzę na temat narodzin chrześcijaństwa, i dla tych, którzy podobnie jak Carrére wciąż szukają swojego Królestwa. ( opis wydawcy)


Cienie tożsamości
Brandon Sanderson
data premiery: 2 marca 2016
Wydawnictwo Mag


Elendel przeżywa rewolucję przemysłową – miasto spowijają dymy z kominów elektrowni, automobile wypierają powozy, a wśród robotników i najbiedniejszych mieszkańców slumsów zaczynają się niepokoje. A kiedy na przyjęciu urządzonym przez brata gubernatora ginie on sam i wszyscy jego goście – arystokraci, ale również osławieni kryminaliści – miastu zaczyna grozić chaos.
Znani ze "Stopu prawa" stróż prawa Waxillium Ladrian, jego przyjaciel Wayne i błyskotliwa Marasi podejmują śledztwo, nie wiedzą jednak, że przyjdzie im stawić czoło potężnemu przeciwnikowi wykorzystującemu starożytną sztukę Hemalurgii – oraz skonfrontować się z własną przeszłością. Całe szczęście, nie są osamotnieni, gdyż w walce mogą liczyć na pomoc samego Harmonii. (opis wydawcy)Bezsenność
Stephen King
data premiery: 25 marca 2016
Wydawnictwo Albatros

Ralph Roberts cierpi na bezsenność. Im krócej sypia, tym dziwniej postrzega świat i ludzi – wydaje mu się, że zaczyna widzieć ich „aury”, a także tajemnicze istoty towarzyszące zgonom jego znajomych i przyjaciół. Derry, miasteczko, w którym mieszka jest podzielone w związku z powstaniem szpitala, „centrum opieki”, w którym dokonuje się m.in. zabiegów aborcji. Niepokoje inspirują zrzeszeni w „ProLife” obrońcy życia nienarodzonych dzieci. Na czele ruchu stoi człowiek obłąkany, sadysta skazany za znęcanie się nad własną rodziną. Planuje on zamach na centrum i zgładzenie przebywających tam ludzi. Jest wśród nich chłopiec, w którego rękach spoczywa los wszechświata. Tylko Ralph, dzięki swoim niezwykłym zdolnościom postrzegania może go ocalić...(opis wydawcy)Rewizja
Remigiusz Mróz
data premiery: 30 marca 2016
Wydawnictwo Czwarta Strona
Trzeci tom przygód Chyłki i Zordona :)
Żona i córka robotnika z Ursynowa giną tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich polisa na życie jest tak duża, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie spieszy się z jej wypłaceniem. Pogrążony w żałobie mężczyzna spodziewa się problemów, ale to, co go spotyka, przechodzi jego najśmielsze obawy...
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty, twierdząc, że to robotnik zamordował rodzinę. Zaraz potem prokuratura stawia mu zarzuty, a on rozpoczyna walkę o uniewinnienie i własny honor. Pomaga mu prawniczka, która niedawno pogrzebała całą swoją karierę.
(opis wydawcy)

Będzie jeszcze jedna książka na dokładkę, która na mojej półce już gości od roku, jest przeczytana, przetestowana i wszystkim kulinarnym zwierzom, szczególnie tym którym zwierzy i glutenu z różnych powodów nie jedzą, a preferują roślinną kuchnię mogę polecić. Cieszę się, że wydawnictwo znak zdecydowało się wprowadzić na polski rynek. Ella Woodward to najprościej mówiąc, brytyjski odpowiednik naszej Marty Dymek, znanej z Jadłonomii. Przepisy proste, nie wymagające dużego nakładu pracy, i przede wszystkim smaczne.

Smakowita Ella
Ella Woodward
data premiery: 7 marca 2016
Wydawnictwo Znak Literanova

Smakowita Ella to prawdziwy fenomen: w Wielkiej Brytanii sprzedało się ponad 200 000 egzemplarzy tej książki, a jej blog co miesiąc odwiedza ponad 2 000 000 czytelników.
Książka zawiera ponad 100 pysznych, zdrowych i sprawdzonych przepisów, które pokochacie wy i wasze ciała.
 (opis wydawcy)
Tak wygląda mój skromny przegląd nowości, na pewno są pozycje, które zwróciły Waszą uwagę, a nie znalazły się  w moim zestawieniu. Jakie tytuły znalazłyby się na Waszej liście?

21 komentarzy:

 1. Sanderson dla mnie :D I chyba to tyle zakupów w macu będzie - na szczęście :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ubogi ten marzec jeśli chodzi o nowości, ale czasem jedna dobra książka wynagradza wszystko.

   Usuń
 2. Nie wiedziałam, że Wydawnictwo Literackie szykuje książkę o początkach chrześcijaństwa. Bardzo się cieszę, że się dowiedziałam. Będę polować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawa jestem "Królestwa" zapowiedź zachęca.

   Usuń
  2. Po przeczytaniu wczoraj Twojego posta aż do wieczora myślałam o 'Królestwie', ale mam tyle książek do czytania, że nie wiem czy wyrobię się do Wielkanocy. No kusisz.

   Usuń
  3. Moją biblioteczkę zasili na pewno, nie wiem kiedy przeczytam, bo książek w kolejce czeka sporo, ale powieść frapuje.

   Usuń
 3. ,,Audrey w domu,, właśnie w piątek dostałam i zabieram się za czytanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, ja poczekam do przyszłego tygodnia, już niedługo. Czekam na Twoją recenzję.

   Usuń
 4. Muszę w końcu się zabrać za "Z mdły zrodzonego" i resztę tej serii :) Dobrze, że cała czeka na półce, a siostra pewnie kupi też tę najnowszą część.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłam ostatnio na publio na promocji trzy tomy, trochę w ciemno, ale na Sandersona można zawsze liczyć.

   Usuń
 5. "Królestwo" bardzo mnie zaciekawiło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja przymierzam się do Mroza, ale Stephen King też nie jest mi obojętny. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi Mroza strasznie dużo się nazbierało, i już nie nadążam, tak dużo pisze.

   Usuń
 7. Czaję się na Sandersona :) Mroza może przeczytam, ale jeszcze "Zaginięcie" przede mną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do cyklu "Z mgły zrodzony" też powoli się przymierzam.

   Usuń
 8. Muszę zapoznać się z przepisami w książce "Smakowita Ella" skoro to taki fenomen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. próbkę znajdziesz na blogu http://deliciouslyella.com
   jeśli lubisz kuchnię roślinną przypadnie Ci do gustu.

   Usuń
 9. Cieszy mnie fakt, że wśród znajomych trzeci raz zaglądam do zapowiedzi i trzeci raz widzę tam Sandersona, i drugi Kinga. :) Oprócz tych dwóch jeszcze ten Mróz mnie może zainteresować, jeśli dwie poprzednie książki mi się spodobają.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...