niedziela, 31 stycznia 2016

Książek zatrzęsienie #7 - zapowiedzi wydawnicze lutego 2016

W lutym jeśli chodzi o nowości książkowe na półkach moje oczy zwróciły się przede wszystkim ku fantastyce. Wreszcie będę mogła przeczytać długo przeze mnie wyczekiwaną "Długą Utopię" Pratchetta i Baxtera, również pojawią się nowe pozycje w kolekcji Artefakty od Wydawnictwa Mag.  W innych wydawnictwach również odnalazłam kilka książek, moim zdaniem wartych przeczytania. Pewnie wszystko od razu na moją półkę nie trafi, ale chciałabym by te książki prędzej niż później trafiły na mój regał.

Zapraszam na mój przegląd, subiektywny oczywiście, nowości wydawniczych.

Długa utopia
Stephen Baxter, Terry Prattchet
data premiery: 2 luty 2016
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Czwarta część bestsellerowej serii mistrza fantasy Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera. 

Jest połowa XXI wieku. Po ogromnym wstrząsie Dnia Przekroczenia i po erupcji superwulkanu Yellowstone, ludzkość sięga wciąż dalej w Długą Ziemię. Społeczeństwo ewoluuje, na zniszczonej Ziemi Podstawowej i poza nią. Pojawiają się nowe wyzwania. 

Podstarzały i gderliwy SI, Lobsang, zamieszkuje z Agnes na egzotycznym i dalekim świecie. Postanowili wieść normalne życie w New Springfield – adoptowali nawet dziecko. Wydaje się jednak, że nie trafili tam przypadkiem. Krążą pogłoski o dziwnych zjawiskach na niebie, o strachach... Coś jest w tym świecie nie tak… 

Miliony kroków od tego miejsca, Joshua dowiaduje się o ojcu, którego nigdy nie znał, i odkrywa sekretną historię rodziny. Nagle niespodziewanie otrzymuje pilne wezwanie z New Springfield. Lobsang zaczyna rozumieć wagę tego, co dzieje się pod powierzchnią jego świata – i zagraża wszystkim światom Długiej Ziemi. Aby z tym walczyć, potrzebne są połączone wysiłki ludzkości, maszyny i superinteligentnych Następnych. A niektórzy muszą złożyć ostateczną ofiarę. (opis wydawcy)


Xięgi Nefasa. Tom 1. Trygław. Władca losu 
Małgorzta Saromonowicz
data premiery: 3 luty 2016
Wydawnictwo Znak

Podczas zakazanego rytuału w sekretnej świątyni boga o trzech obliczach losy trojga dzieci zostają ze sobą splecione na zawsze. Jednego dnia się narodzą i jednego dnia będą musiały umrzeć. Wśród nich jest potomek Bolesława zwanego Krzywoustym.
XII wiek, Polska. Gorliwi wyznawcy Kościoła z krzyżem na piersi i litanią na ustach tępią wiarę w starych bogów. Kraj stoi na skraju przepaści. Jeśli Bolesław nie doczeka się syna, straci tron. Jego tajemniczy kronikarz Nefas jest świadom zagrożenia. Zwraca się do mrocznych kapłanów Trygława, prosząc, by odmienili Przeznaczenie. Wkrótce przekona się, co uczynił…
(opis wydawcy)


Odwrócony świat
Priest Christopher
data premiery 3 luty 2016
Wydawnictwo Mag

Jedna z najbardziej zaskakujących powieści SF, jakie kiedykolwiek napisano.
Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć. Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia. (opis wydawcy)

Ślepe stado
John Brunner
data premiery: 3 luty 2016 
Wydawnictwo Mag
Ta powieść, od lat uznawana za klasyczną, jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności. Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści - ruch ekologiczny, czasami posuwający się do terroryzmu - chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan. (opis wydawcy)


Mały Przyjaciel
Donna Tart
data premiery: 17 luty 2016
Wydawnictwo Znak

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.

Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu. (opis wydawcy)
Tak wygląda mój mały przegląd nowości, na pewno są pozycje, które zwróciły Waszą uwagę, a nie znalazły się  w moim zestawieniu. Jakie tytuły znalazłyby się na Waszej liście?15 komentarzy:

 1. Xięgi Nefasa podoba mi sie. moze byc niezle :D i przekonaj sie do Evansa xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuje, że Evansa przeczytam, chociażby po to by przekonać się z czym to się je.

   Usuń
 2. Nawet kilka się zgadza z tymi moimi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze cztery bardzo mnie interesują. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. najbardziej zainteresował mnie Mały przyjaciel. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w końcu za Tartt muszę się zabrać, 'Szczygieł' czeka na półce i jakąś niemoc przed nim czuję.

   Usuń
 5. Muszę w końcu zacząć przygodę z Artefaktami od Wydawnictwa Mag :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na razie dzielnie je kolekcjonuję, już mam pięć i żadna z książek nieprzeczytana :(

   Usuń
 6. Moim faworytem jest "Mały przyjaciel". Bardzo oryginalne są te Twoje zapowiedzi. Wyróżniają się na tle innych, które już widziałam na blogach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Jak widziałam Twoje zapowiedzi, wiedziałam, że u mnie będzie powtórka z rozrywki.

   Usuń
 8. To nie mój klimat więc powstrzymam się od tych pozycji, mam już też kilka innych książek w planach :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...