wtorek, 7 lipca 2015

Dziwny Przypadek psa nocną porą, Mark Hoddon - recenzja #15

Tytuł powieści " Dziwny Przypadek psa nocną porą"  Mark'a Hoddon jest przewrotny jak i sama książka. Oparta na konwencji  kryminału, ale  ciężko ją w tej kategorii zaszufladkować. 

Piętnastoletni Christopher, cierpiący na zespół Aspergera odkrywa, że został zamordowany ukochany pies jego sąsiadki. Postanawia rozwikłać zagadkę tego nietypowego morderstwa. I to tyle jeśli chodzi o kryminał, bo tak naprawdę "Dziwny przypadek psa..." to fantastyczne  studium psychologiczne, obserwacja świata oczami cierpiącego na autyzm żyjącego z autyzmem chłopca.

Bardzo spodobał mi się pomysł autora, aby to na wątku kryminalnym oprzeć historię opowiedzianą przez głównego bohatera. Historię o tyle wyjątkową, że Christopher, nie doświadcza emocji tak jak przeciętny człowiek. 
Logiczny sposób myślenia głównego bohatera,  problemy z wyrażaniem i odczytywaniem uczuć innych osób, nieprzystosowanie społeczne- wszystko to wpływa na formę książki, jako że to właśnie chłopiec jest narratorem powieści.
Fabuła jest bardzo prosta, pozbawiona emocji. Rozdziały dotyczą czasami niepowiązanych ze sobą tematów.
Czytelnik często jest zmuszony jest do zatrzymania się i próby zrozumienia tego co autor chciał przekazać czytelnikowi.

Celem autora nie było stworzenie jakiegoś wybitnego dzieła literackiego, a przybliżenie czytelnikowi jak to jest żyć z autyzmem. Opisuje świat  punktu widzenia bohatera, często używając obrazów, żeby wyjaśnić przebieg jego procesu myślowego, tak by wyjaśnić że proces ten znacznie różni się od myślenia przeciętnego człowieka. W nowy sposób definiuje "normalność", uczy nas empatii i zrozumienia dla odmienności.

Zdecydowanie polecam, powieść inna niż wszystkie, ale dzięki temu wyjątkowa.

Dziwny przypadek psa nocną porą, Mark Hoddon, Wydawnictwo  Świat Książki, 2010, s. 224

moja subiektywna ocena: +5/6


2 komentarze:

  1. "Dziwny przypadek psa nocną porą" to jedna z najpiękniejszych książek, jakie czytałam! Niedawno nawet szukałam jej w bibliotece, bo chętnie bym do niej wróciła :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książka jest piękna, dziękuję za odwiedziny

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...