wtorek, 26 maja 2015

Dziennik - Anne Frank - recenzja #2

źródło: www.annefrankguide.net
Są takie książki których długo się nie zapomina, które zapadają w pamięci na długo po ich zakończeniu i ciągle powraca się do nich myślami. Taki jest właśnie dla mnie Dziennik Anne Frank.
Dziennik to książka niezwykła. Zwyczajny na pozór pamiętnik pisany przez trzynastoletnią dziewczynkę. Pamiętnik o rzeczach na pozór błahych, ale pisany w niezwykłych okolicznościach.
www.znak.com.pl
Dziennik pochodzi z okresu gdy Anne i jej rodzina oraz znajomi ukrywają się jednej z amsterdamskich oficyn w czasie okupacji niemieckiej. Czytając książkę  jesteśmy świadkami jak Anne z trzy nastoletniego podlotka,  poprzez okres młodzieńczego buntu zamienia się w dojrzałą i inteligentną kobietę. Autorka opowiada zarówno o trudnym życiu codziennym toczącym się w oficynie, jak również o swoich uczuciach, przyjaźni i pierwszej miłości, marzeniach i ambicjach, którym nigdy nie dane było się spełnić.


Nie jest to typowa książka o holokauście, bo to wojna widziana z ukrycia, oczami małej dziewczynki. Dziennik niesie ze sobą niezwykle dużo emocji.Emocji tym większych, że dziennik urywa się w niespodziewanym momencie a dalsze tragiczne  losy Anne i jej rodziny poznajemy w posłowiu. Historia bez happy endu, ale to historia którą warto znać. Gorąco polecam.


Dziennik, Anne Frank, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2015, s. 320.


moja subiektywna ocena: +5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...