niedziela, 7 czerwca 2020

Gorzki świat, Josef Škvorecký


"Życie... to właściwie zawsze wyłącznie tragedia, lecz w szczegółach ma charakter komedii..." Ten cytat Artura Schopenhauera, który Josef Škvorecký umieścił jako motto jednego ze swoich opowiadań, doskonale oddaje ducha wszystkich teksów zebranych w zbiorze "Gorzki świat." Czeski prozaik portretując  często dramatyczną czeską codzienność, pokazuje, że humor, śmiech i dystans do tego co się dzieje, może być najlepszym sposobem na odreagowanie bolesnej codzienności.

Opowiadania z tomu "Gorzki świat" wybrane przez Andrzeja S. Jagodzińskiego podzielić można na trzy zróżnicowane cykle tematyczne: żydowski, stalinowski i jazzowy.  To historie bardzo bliskie życiu, mające charakter mniej lub bardziej autobiograficzny. Jak nasze życie tworzą słodko- gorzką mieszankę. Josef Škvorecký ma niewątpliwy dar wydobywania z nawet najgorszych czasów i przerażających wydarzeń światła, promieni wywołujących na twarzy uśmiech. Zupełnie inny wydźwięk mają opowiadania z pierwszej części zbioru. "Siedmioramienny świecznik" poświęcony jest Żydom, prześladowanym przed i w czasie holokaustu. Tutaj początkowo lekki i zabawny nastrój, gdy poznajemy tragiczne losy bohaterów tych historii, zmienia na poważny i minorowy.

"Gorzki świat" nie ma słabych punktów, gorszych historii. Każde z opowiadań zawartych w zbiorze czyta się z ogromną przyjemnością. Josef Škvorecký jest bezsprzecznie wspaniałym gawędziarzem. Opowiada historie piękne, zabawne, mądre, wzruszające, ironiczne i sentymentalne, do tego doskonale skonstruowane, wielowymiarowe i głębokie.

Czytajcie  Škvoreckiego i jego "Gorzki świat". Cudowny zbiór opowiadań, które tętnią życiem. Historii o miłości, wolności, zniewoleniu, wojnie, śmierci, muzyce. Historii gorzkich, tragicznych, doprawionych dużą porcją uśmiechu.

Informacje o książce:
Autor: Josef Škvorecký
Tytuł:Gorzki świat
Przekład: Andrzej S. Jagodziński, Jan Stachowski
Wydawnictwo Czarne
Miejsce i data wydania: Wołowiec, 2020
ilość stron: 334

1 komentarz:

  1. Coraz bardziej przekonuje się do krótkiej formy wypowiedzi, więc może się skuszę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...