środa, 17 października 2018

NIEznajomi, Ursula Poznanski, Arno Strobel

Wyobraź sobie, że jesteś sama w domu i nagle pojawia się w nim intruz. Ktoś, kto twierdzi, że z tobą mieszka, że jesteście w poważnym związku, że planujecie się pobrać. Ty nie masz jednak pojęcia  kim jest, nie znasz go, a nic w twoim domu nie wskazuje na to, że ktoś oprócz ciebie w nim mieszka. Czy mogłabyś zapomnieć o kimś, kogo kochasz? Czy powinna ufać sobie i swoim wspomnieniom, czy słowom przebywającego  w twoim  mieszkaniu mężczyźnie?

Wyobraź sobie, że wracasz po pracy do domu, a twoja narzeczona na twój widok wpada w panikę. Bierze cię za włamywacza, gorzej za gwałciciela. Nie pamięta cię, a z mieszkania znikają wszystkie twoje rzeczy.

Austriacko- niemiecki pisarski duet, Ursula Poznanski i Arno Strobel stworzyli "NIEznajomych", interesujący i niepokojący psychologiczny thriller,  napisany z dwóch odmiennych perspektyw, przerażonej kobiety, która nie wie kim jest intruz, podający się za jej narzeczonego oraz z punktu widzenia mężczyzny, który próbuje zrozumieć co się stało, starając się znaleźć sposób, by jego narzeczona odzyskała pamięć. Utrata pamięci to nie jedyny problem, z którym muszą poradzić sobie bohaterowie. Wkrótce oboje odkryją, że czyha na nich  śmiertelne niebezpieczeństwo i jeśli chcą  przeżyć, muszą sobie nawzajem zaufać.

Podwójna narracja, dwa kompletnie różne style świetnie oddają emocje, strach, bezradność i zagubienie bohaterów. Czytelnik odnosi nieodparte wrażenie, że przynajmniej jeden z narratorów nie mówi prawdy. Ale który, gdy oboje brzmią równie przekonująco? Czyja wersja jest prawdziwa? Komu można zaufać?

Poznanski i Strobel mieli świetny pomysł na kameralny, pozbawiony przemocy, a przy tym pełen napięcia dreszczowiec opowiadający o utracie zaufania, poczuciu bezpieczeństwa, z ciekawie nakreślonymi postaciami. Jak na dobry thriller przystało znajdziemy tu tajemnice, psychologiczne gierki, nieprzewidziane zwroty akcji, dzięki którym książkę czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. W pewnym momencie jednak intryga  komplikuje się, nabiera rozmachu, zamieniając się obejmujący cały kraj polityczno-narodowy spisek, który chwilami wydaje się być absurdalny i wypełniony logicznymi czarnymi dziurami.

Ciekawie poprowadzona narracja,  wartka akcja, wyjście poza klasyczną konwencję gatunku, nieprzewidywalna intryga to niekwestionowane atuty "NIEznajomych".
Jeśli jesteście miłośnikami thrillerów psychologicznych i przymkniecie oko na nie zawsze logiczne rozwiązania,  wówczas powieść  pisarskiego tandemu Ursuli Poznanski  i Arno Strobla będzie bardzo przyjemną, pełną wrażeń rozrywką na długie jesienne wieczory.

Informacje o książce:
Autor: Ursula Poznanski, Arno Strobel
Tytuł: Nieznajomi
Tytuł oryginału: Anna i Miłosz Urbanowie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Mando
Miejsce i data wydania: Kraków, 2018
Ilość stron: 397

2 komentarze:

  1. Specjalnie tej książki nie będę szukała, ale jeśli nadarzy się okazja jej przeczytania nie odmówię lektury. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. "NIEznajomi" może być naprawdę doskonałą rozrywką na długie wieczory jesieni. Książka wciąga w intrygę i ma w sobie coś, co sprawia, że trudno odłożyć ją na później. Polecamy! :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...