środa, 23 maja 2018

Podróż zimowa, Jaume Cabré

Kataloński pisarz Jaume Cabré znany jest polskim czytelnikom przede wszystkim z monumentalnych powieści jak "Wyznaję" czy "Jaśnie Pan". Teraz  udowodnia, że potrafi pisać nie tylko wielkie narracje. Doskonałość udało mu się osiągnąć również w krótkiej formie. Czternaście opowiadań wchodzących w skład zbioru "Podróż zimowa" to historie o "pozornej przeciętności". W przyziemnych ludzkich pragnieniach i marzeniach, o których pisze w swoich opowiadaniach Cabré, skrywa się piękno i najważniejsze prawdy o życiu.

Ceniony pianista, który podczas jednego ze swoich koncertów na widowni dostrzega Franza Schuberta, który nie żyje już od 150 lat. Mężczyzna, który mierzy się ze śmiercią ukochanej żony. Kobieta, która potrzebuje zaledwie dwóch minut, by zdradzić swojego męża. Człowiek, którego kaszel niesie śmierć, to tylko niektórzy bohaterowie opowiadań, których autor wyprawia w niezapomnianą podróż.

"Mądrość jest nieśmiała i lubi obwarowywać się przeszkodami, żeby tylko zostawiono ją w spokoju. Ja poluję na tę zapoznaną mądrość, która zawsze się ukrywa..."

Każda z historii opowiedzianych w zbiorze to osobna wyprawa, jednak wszystkie opowiadania  subtelnie łączą się ze sobą, postacie powracają w nowych wcieleniach, ale w zupełnie w innym czasie i miejscu, powtarzają się wątki, przedmioty wędrują przez czas i miejsca. W opowiadaniach Cabré wszystko jest względne, plany czasowe i przestrzenie mieszają się ze sobą, przenikają, stają się płynne. Postacie fikcyjne stają się bohaterami historycznymi, autor powołuje się na nieistniejące autorytety, posługuje się fałszywymi cytatami, przysłowia zmieniają  tutaj swoje pochodzenie. Ta rzeczywistość poplątana z fikcją tworzy wyjątkowy i fascynujący świat.

"Podróż zimowa" jest zbiorem opowiadań, w którym Jaume Cabré prowadząc przez świat sztuki, muzyki, malarstwa, poezji, nieprzewidywalności ludzkiego życia zwodzi, prowokuje, bawi się z czytelnikiem, podsuwa fałszywe tropy, prowadzi  wyrafinowaną grę, zaskakuje przewrotnymi i nieoczekiwanymi puentami, nieustannie wprawiając w zachwyt.
Wymagająca skupienia, wyśmienita, wysmakowana, prawdziwa intelektualna i literacka uczta.

Informacje o książce:
Autor: Jaume Cabré
Tytuł: Podróż zimowa

Tytuł oryginału: Viatage d'hivern 
Przekład: Anna Sawicka
Wydawnictwo: Marginesy
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018

Liczba stron: 295

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Marginesy

5 komentarzy:

 1. Nie przepadam za zbiorami opowiadań.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W poczekalni do przeczytania mam "Wyznaję". Może i na "Podróż zimową" przyjdzie czas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały autor, uwielbiam jego książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem bezkrytyczną fanką opowiadań, ale Panu Cabre nie wypada odmówić. A skoro piszesz, że zbiór jest równie dobry jak powieści, zapewne po niego sięgnę. Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 5. Powieści autora bardzo lubię, za opowiadaniami nie przepadam, ale na te się zdecyduję. Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...