środa, 6 czerwca 2018

Tygrysica i akrobata, Susanna Tamaro

Blisko granic Dalekiego Wschodu, wśród zaśnieżonych lasów tajgi, w miejscu, gdzie od początku czasów wschodzi Słońce przyszła na świat Tygrysica, zupełnie niepodobna do innych tygrysów zamieszkujących tajgę. Gdy tylko otworzyła swoje ciekawe świata oczy zaczęła zadawać mnóstwo pytań. Niedługo zdała sobie sprawę, że życie nie jest proste, wręcz przeciwnie ukrywa mnóstwo tajemnic. W głowie  Tygrysicy kotłowało się tysiące myśli, który rozpraszały ją i dekoncentrowały w czasie polowań. "Tygrys musi być w całości tygrysem" powtarzała jej matka, ale ona wewnętrznie czuła, że nie jest taka jak inne tygrysy, a jej natura jest sprzeczna z naturą jej przodków.  Wyrusza więc w podróż, aby szukać swojej "nowej, której oblicza nie znała" natury. Wbrew naukom swoich rodziców nawiązuje więź z najgroźniejszym wrogiem tygrysa, człowiekiem. Zyskuje przyjaciela, by później przypłacić tę więź utratą wolności.

Bajka? Jak najbardziej. Włoska reżyserka i pisarka Susanna Tamaro opowiadając o przygodach Tygrysicy w swojej niewielkiej książce "Tygrysica i akrobata" stworzyła poetycką i uniwersalną baśń o samotności, dążeniu do szczęścia, wolności, prawdziwej przyjaźni i poszukiwaniu swojego prawdziwego ja.  Przypowieść, która jest piękną metaforą ludzkiego życia. 

Tygrysica podważa tradycję, nie wybiera łatwej, utartej drogi, wytyczonej dla niej przez jej przodków. Wybiera żywot samotnego koczownika, niepewną przyszłość i wolność i siebie. Podążanie za tłumem czy kroczenie własną ścieżką? Która z tych dróg da nam prawdziwe szczęście i pozwoli pozostać sobą?
Każdy z nas ma inne marzenia, inaczej postrzega świat i szczęście. I to właśnie za marzeniami i szczęściem powinniśmy podążać swoją własną ścieżką, a nie narzuconą przez tradycje, czy ograniczoną przez przekonania innych  ludzi.

Czasem przez swoją "odmienność" tak jak tygrysica czujemy się zagubieni, zniewoleni, jednak musimy pamiętać, że ta inność sprawia, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju.  Susanna Tamaro w "Tygrysicy i akrobacie" pokazuje, że walka o odzyskanie wewnętrznej wolności, odnalezienie własnej natury, spełnienie marzeń, choć trudne, jest osiągalne. I nawet jeśli trakcie w poszukiwaniu własnego "ja" napotkamy na przeszkody, to musimy potraktować  je jako wyzwanie, gdyż "kiedy ma się marzenia, można przeskakiwać góry. Żadna przeszkoda nie wydaje się przeszkodą, żadne ograniczenie prawdziwym ograniczeniem."

"Tygrysica i akrobata" to zawieszona między realizmem, a baśnią, prozą, a poezją filozoficzna, refleksyjna opowieść o odwadze, kroczeniu własną drogą, o wolności i spełnianiu marzeń i o tym, że zawsze, bez względu na wszystko zawsze warto być sobą.

Informacje o książce:
Autor: Susanna Tamaro
Tytuł:  Tygrysica i akrobata

Tytuł oryginału: La Tigre e l'Acrobata
Przekład: Oskar Styczeń
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron:158

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...