niedziela, 24 czerwca 2018

Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary, Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak

"Każda sprawa ma swój czas" lubi powtarzać Bogdan Michalec, jeden z współtwórców krakowskiego Archiwum X, międzywydziałowego zespołu zajmującego się starymi, niewykrytymi zbrodniami oraz tzw. ciemną liczbą zabójstw. To tutaj trafiają najtrudniejsze i nierozwiązane sprawy sprzed lat, dla rodzin ofiar często Archiwum X jest ostatnią deską ratunku na odnalezienie ciała, pochowanie i pożegnanie bliskiego, wyjaśnienie sprawy i schwytanie sprawcy, który wydaje się być bezkarny.
W książce "Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary" dziennikarz śledczy i reporter Piotr Litka oraz funkcjonariusze krakowskiego zespołu Bogdana Michalca i Mariusza Nowaka zdradzają "szczegóły stosowanych w śledztwach metod." Opowiadają o "śmierci ofiar i bezkarności sprawców. O trudnej pracy detektywa. O "złych czynach" i "złych emocjach". O zbrodni, która zawsze jest końcem czyjegoś życia i początkiem czyjegoś strachu."

Archiwum X nie istniałoby, gdyby nie sprawa tzw "krakowskiego milczenia owiec". W  1999 roku z Wisły wyłowiono fragment ludzkiej skóry, jak się później okazało dwudziestotrzyletniej studentki religioznawstwa Katarzyny Z. Śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa stworzyło podwaliny powstania Archiwum X. To właśnie kulisy tej sprawy, są osią książki "Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary"oraz pretekstem, by opowiedzieć zbrodniach, które miały znaczenie dla wyjaśnienia sprawy o kryptonimie "Skóra".

Bogdan Michalec i Mariusz Nowak odkrywają tajniki swojej służby, stosowanych przez siebie metod i technik. Zadają trudne pytania, wiążą ze sobą pozornie odległe fakty, działają nieszablonowo, wchodząc w często hermetyczne środowiska, korzystają z pomocy autorytetów Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Instytutu Psychologii czy Katedry Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ, FBI. Do każdej sprawy podchodzą indywidualnie, z pokorą, nie działają według utartych schematów i szablonów, dążą do rozwiązania sprawy, a nie jej umorzenia.

"Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary" nie jest powieścią kryminalną. Niestety. To historie prawdziwe,  z życia wzięte. Przerażające, często mrożące krew w żyłach kulisy spraw, pokazujące jak wiele w ludziach jest nienawiści i zła, które uwolnione prowadzi do brutalnych, bestialskich i nieludzkich zbrodni. Dlaczego człowiek decyduje się na popełnienie morderstwa? W swojej książce Piotr Litka, Bogdan Michalec i Mariusz Nowak wnikają w głąb ludzkiego umysłu, w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Zastanawiając się co jest iskrą, która rozpala "złe emocje" i doprowadza do zbrodni? A "złe emocje" które nami rządzą, doprowadzające do zbrodni, od tysięcy lat są takie same. Chciwość, nienawiść, strach, żądza władzy, pycha, brak miłości sprawiają, że dopuszczamy się nieludzkich czynów.
Czynów za które prędzej czy później przyjdzie nam zapłacić, bo jak wspominają autorzy nie zbrodnia idealna nie istnieje, a sprawiedliwość dosięgnie każdego, kto ukrywa w zakamarkach duszy jakąś mroczną tajemnicę.  W końcu na każdą zbrodnię kiedyś przyjdzie czas.

Informacje o książce:
Autor: Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Tytuł: Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary
Wydawnictwo Mando/ WAM
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron: 269

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Mando/ Wydawnictwu WAM

2 komentarze:

  1. Książka nie dla mnie. Ale fanów historii na pewno zaciekawi. ;)
    Pozdrawiam. ;**

    P.

    OdpowiedzUsuń
  2. W punkt dla mnie. Nie słyszałam o tej książce, ale chętnie bym po nią sięgnęła. Nierozwiązane sprawy zawsze są z jednej strony przerażające, w końcu chcemy, żeby ktoś poniósł karę za swoje czyny, ale z drugiej fascynujące. ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...