piątek, 1 czerwca 2018

Pasja życia, Jacek Pałkiewicz

"Życie daje każdemu tyle, ile sam ma odwagę sobie wziąć" napisał kiedyś Jacek Pałkiewicz, jeden z najsłynniejszych polskich reporterów i eksploratorów. Patrząc na jego pełne przygód i dalekich wypraw życie, które wyłania się z reportaży zgromadzonych w "Pasji życia" odnosi się wrażenie, że autor przemierzając od ponad trzydziestu lat peryferie świata, w poszukiwaniu terra incognita na mapie świata,  czerpie z życia pełnymi garściami. W swojej książce nie tylko opowiada o swojej pasji, jaką są podróże, skutecznie zaraża miłością do świata, dając nam do zrozumienia, że cały świat stoi przed człowiekiem otworem.

"Pasja życia" to zbiór reportaży, w których Jacek Pałkiewicz zabiera czytelnika w podróż dookoła świata. Przez wzburzony ocean na pokładzie szalupy ratunkowej przemierzamy Atlantyk, odwiedzamy kopalnie diamentów w Namibii, przemierzamy wilgotne i gęste dżungle, palące słońcem pustynie, zachwycające Indochiny, nieskażone niczym, dziewicze tereny Syberii, zmierzamy w poszukiwaniu źródeł Amazonki, docieramy do miejsca, gdzie najwcześniej rodzi się nowy dzień.

W swojej książce reporter opowiada o także o tej części swojego życia związanej z survivalem. W 1983 roku założył pierwszą w Europie  akademię survivalu. Wśród reportaży zawartych w książce można odnaleźć takie, które opowiadają o szkole przetrwania dla komandosów, pustynnych treningach antyterrorystów, przygotowaniach oficerów i sierżantów do działań bojowych w dżungli.

Jacek Pałkiewicz wielokrotnie w czasie swoich wypraw przekracza kolejne granice ludzkich możliwości,  walczy z tajfunami, burzami piaskowymi, czy jadowitymi wężami, mierzy się ze swoimi lękami, często wystawiając swój organizm na próbę. "Z pewnością jest uzależniony od adrenaliny. Wydaje się, że dla niego mocne, pełne emocji przeżycie, jest główną wartości nadającą sens życiu." Jest przy tym bardzo uważnym obserwatorem otaczającego go świata. W swoich reportażach bardzo często zwraca uwagę na postęp cywilizacyjny i niszczycielską działalność człowieka. Z powierzchni Ziemi znika powoli Jezioro Aralskie, bezpowrotnie zmieniły się Trzy Przełomy na rzece Jangcy w Chinach. Niewiele jest też takich miejsc, gdzie ludzie żyją tak jak dawniej, skutecznie opierając się postępowi cywilizacyjnemu. Takim miejscem jest położony w północno- zachodniej części Namibii, region Kaokoland, które zamieszkuje plemię Himba, które odwiedził Pałkiewicz.

"Pasja życia" to fascynujące historie spisane z najodleglejszych zakątków świata (wyjątek stanowią dwa reportaże dotyczące prywatnego życia Jacka Pałkiewicza, według mnie kompletnie niepotrzebne). To opowieści, gorące jak piasek pustyni, mroźne jak pogoda w górnych partiach himalajskiego szczytu Annapurna, pachnąca zielenią amazońskiej puszczy i zachwycająca jak nieodkryte do końca piękno Syberii.
Prawdziwa gratka dla każdego, kto chce poznać świat i poczuć dreszcz adrenaliny, który towarzyszył Jackowi Pałkiewiczowi w czasie jego wypraw.

Informacje o książce:
Autor: Jacek Pałkiewicz
Tytuł: Pasja życia

Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron:561


Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

3 komentarze:

  1. Lubię książki Jacka Pałkiewicza, bo przenoszą mnie w inny wymiar, odległe zakątki, a także sprawiają, że zastanawiam się jak autor tego dokonał.

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś czytałam tego autora, ale jakoś nie porwała mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. 49 yrs old Web Designer III Brandtr Ferraron, hailing from Vancouver enjoys watching movies like "Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)" and Blacksmithing. Took a trip to Sacred City of Caral-Supe Inner City and Harbour and drives a Ferrari 375 MM Berlinetta. Oficjalna strona

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...