sobota, 9 czerwca 2018

Co pozwala powiedzieć noc, Pierre J. Mejlak

Każdy z nas nosi w sobie w historie. Tragedię próbujemy przykryć uśmiechem, łzy zamienić w  żart. Zakładamy kostiumy i maski, aby ukryć to czego nie chcemy by zobaczył świat. Pierre J. Mejlak, pochodzący z Malty pisarz jednym spojrzeniem, dostrzeżonym w nas delikatnym drżeniem, grymasem potrafi dojrzeć tajemnice, które tak bardzo pragniemy ukryć. "Co pozwala powiedzieć noc"  zbiór jego opowiadań, jest właśnie takim głębokim spojrzeniem w ludzką psychikę i podpowiedzią, że nic w naszym życiu nie jest zwyczajne, ani banalne. Życie jest niezwykłe, musimy się nauczyć jedynie to dostrzegać.

Czy można ucieszyć się z powodu śmierci bliskiej osoby. W opowiadaniu "Ptasi skrzek" obserwujemy reakcję żony na wieść o śmiertelnym wypadku męża. Zamiast rozpaczać cieszy się z  odzyskanej nagle wolności, snując plany na przyszłość. Uwięziona w przewodzi kominowym wrona stanie się testem dla związku młodej pary. Dlaczego mężczyzna pragnie pozbyć się deski do prasowania?  Kłamstwo, które wywołuje lawinę nieprzewidzianych zdarzeń Pierre J. Mejlak ukazuje bohaterów swoich opowiadań w codziennych sytuacjach, które nabierają wymiaru niesamowitości, czasem dziwności, zawsze przekazując ważne prawdy o życiu.

Maltański pisarz przedstawia ludzi, którzy znajdują się na rozdrożu, gdzieś pomiędzy światem, który znają, a między tym, który ich przyciąga, między przeszłością, a przyszłością, rzeczywistością a tym co wyobrażone. Przeżywają zwyczajne życie, doświadczają niespełnionej miłości, zazdrości, kłamstwa, przyjaźni, mierzą się z żałobą.  Ich historie mogłyby wydarzyć się wszędzie i każdemu. W tych opowieściach jest jednak coś niesamowitego, niezwykłość która wynika bardziej z magii codziennego życia,  która niesie radość, piękno, czasem smutek, czy niepokój.

Mejlak wnikliwie spogląda w ludzką psychikę, odkrywa rzeczy najważniejsze często posługując się przedmiotami życia codziennego, jak deska do prasowania, niepotrzebne pudełko zapałek, czy kolczyki. Czasem to co najważniejsze rozgrywa się w rozmowach między bohaterami, czasem okoliczności wpływając na ich życie, zmuszają ich, by na nowo je przemyśleli, czytelnika zaś skłania do refleksji.

"Co pozwala powiedzieć noc"  zachwycające stylem i lekkością opowiadania,  które mieszczą w sobie całe ludzkie życie. Niebanalne, pełne codziennych radości, szczęścia, kłamstw, miłości, straty i smutków historie będące głębokim spojrzeniem w ludzką duszę. Zaskakujące, pełne trafnych spostrzeżeń, dojrzałe opowieści, które nieustannie stawiają nam pytania o to jak żyjemy i co zrobiliśmy z naszym życiem.


Informacje o książce:
Autor: Pierre J. Mejlak
Tytuł: Co pozwala powiedzieć noc
Tytuł oryginału:
Dak li I-lejl Ihallik Tghid
przekład: Krzysztof Szczurek
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
miejsce i rok wydania: Wrocław, 2018
liczba stron:192
Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Książkowe Klimaty

4 komentarze:

 1. Lubię takie głębokie i poruszające historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. No proszę, wreszcie na rynku polskim mamy literaturę maltańską. Dobra recenzja, będę poszukiwać tej książki, pozdrawiam niedzielnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie muszę sięgnąć po te opowiadania:)

  OdpowiedzUsuń
 4. i potem koniecznie na Maltę

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...