środa, 20 czerwca 2018

W pułapce, Magda Stachula

Wyobraź sobie, że budzisz się i nie wiesz co się z tobą działo przez ostatnie dwa dni. Boisz się?
Chyba każdy odczuwałby w takiej sytuacji paniczny strach. Tak czuła się  Klara, bohaterka najnowszej powieści Magdy Stachuli "W pułapce". Dziewczyna budzi się na klatce schodowej, nie pamięta co działo się w nocy, ani jak wróciła do domu. Z przerażeniem odkrywa, że od imprezy na której była minęło dwa dni.  Przenikliwy ból głowy, potargane ubranie, dziwne ślady na ciele, niewiedza i bezradność budzą jej lęk, wizja tego co mogło jej się przytrafić przeraża. Strach paraliżuje i doprowadza do obłędu. Klara dowiaduje się, że kilka miesięcy wcześniej podobna sytuacja przydarzyła się innej kobiecie. Postanawia się z nią skontaktować. Co wydarzyło się w ciągu tych dwóch dni? Co odkryje Klara? Czy podzieli los Lisy, którą kilka miesięcy wcześniej spotkało to samo?

Autorka w swojej powieści dokonuje wiwisekcji umysłów bohaterek, które przeżyły traumę.  Przyglądamy się codzienności Klary i Lisy po dramatycznych wydarzeniach obserwujemy zmiany jakie zachodzą w ich życiu, psychice. Mania prześladowcza,  uczucie bycia obserwowanym, dziewczyny zaczynają popadać w obłęd, robić rzeczy, których nie dopuściłyby się w normalnych warunkach, Wstyd i zażenowanie przed tym co się stało, przeświadczenie, że nikt nie jest w stanie im pomóc prowadzi do tego, że zostają pozostawione same sobie. Bliscy i otoczenie również nie ułatwiają powrotu do codzienności i odzyskania równowagi. Ich jedynym i najbliższym towarzyszem staje się strach, który trawi od wewnątrz, nie pozwala normalnie funkcjonować. Lęk, że ktoś zabrał im pamięć i  wspomnienia ostatnich dwóch dni,  bezskuteczna próba odzyskania tego co zostało im zabrane.  Strach, który paraliżuje i nie pozwala poprosić o pomoc. Przerażenie, że gdzieś tam na zewnątrz znajduje się ich porywacz, który może znowu zaatakować i je skrzywdzić. 

Jak na rasowy thriller przystało "W pułapce" jest powieścią, która już od pierwszej stron wzbudza mnóstwo emocji. Niespiesznie prowadzona fabuła dodatkowo wzmaga towarzyszące lekturze uczucia napięcia i niepokoju. Czytelnikowi udziela się strach i nieodparte wrażenie, że niebezpieczeństwo jest tuż na wyciągnięcie ręki i pochodzi od kogoś, kogo nigdy nie podejrzewalibyśmy o złe zamiary. 
Co ważniejsze, powieść Magdy Stachuli, jest lekturą nie tylko rozrywkową. "W pułapce" zwraca uwagę na bardzo ważny problem powrotu do normalnego życia po doświadczeniu traumy. Opowiada o tym jak wstyd, zażenowanie, przekonanie, że nikt nam  nie uwierzy i nikt nie jest w stanie pomóc prowadzi do tego, że  tkwimy w pułapce, którą samą sobie stworzyliśmy, w więzieniu zbudowanym z  naszego strachu i samotności.
Mroczna, mocno niepokojąca, dobra rzecz.

nformacje o książce:
Autor: Magda Stachula
Tytuł:
W pułapce
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron: 304

4 komentarze:

 1. Właśnie dziś zamówiłam sobie tę książkę i już nie mogę doczekać się, kiedy się za nią zabiorę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjemnej lektury w takim razie, jestem pewna, że dostarczy Ci wielu emocji.

   Usuń
 2. Pomysł na fabułę niezły! Mam nadzieję, że wciągnie mnie tak jak "Czerwony pająk"!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...