środa, 30 listopada 2016

Książek zatrzęsienie #17- zapowiedzi wydawnicze grudnia 2016Tym razem przegląd nowości trochę nietypowy, bo listopadowo- grudniowy. W zestawieniu znajdziecie dwie książki, które w premierę mają w dniu dzisiejszym, które wcześniej mi umknęły, a zdecydowanie warte są uwagi.
W zestawieniu tylko jedna premiera grudniowa, ale za to jaka.

W tym miesiącu skromnie, tylko trzy pozycje, ale może wśród nich znajdziecie coś dla siebie.

Zapraszam na książek małe zatrzęsienie.
Wśród przyjaciół
Maciej Sieńczyk
data premiery: 30 listopada 2016
Wydawnictwo Czarne

Książka powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym
Książka Macieja Sieńczyka może wywoływać skojarzenia z Dekameronem Boccaccia, bo i tu kulturalne towarzystwo zabawia się wyrafinowanymi opowieściami. Albo z tym opowiadaniem Pielewina o kolonistach próbujących tęsknotę za domem i rodzicami zagłuszyć nocnym turniejem ostentacyjnie makabrycznych baśni, wspomnień i ściem. Wśród przyjaciół to również – a może i przede wszystkim – popis umiejętności narracyjnych i hipnotycznych Gospodarza, tego arcyopowiadacza, nadwiślańskiej Szeherezady, a zarazem – ignoranta, mitomana i bufona.
Gospodarz z dyskretną swadą prawi godzinami o swoich przygodach i pasjach. Kolekcjonowanie ulotek medycznych i starych plakatów BHP, oglądanie zamkniętych fabryk, opuszczonych domów, cudzego życia, z którego zostają przedmioty i zapachy, rysowanie komiksów, badania nad okupacyjną literaturą propagandową, twórczość obłąkanych, sąsiedzka pomoc, poezja rymowana, sporadyczne wyjazdy zagraniczne, w tym all inclusive na Krecie, dyskopatia. „Mogło się zakręcić w głowie od tych cudów”.
Goście nie pozostają dłużni i w rewanżu dzielą się horrorami dzieciństwa, koszmarami dorosłości i snami. To uczta popisów i bujd. Już za chwilę Gospodarz opowie o swoich kontaktach z urzędami skarbowymi w Lublinie i Warszawie. Groza narasta… (opis wydawcy)Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta

Łukasz Krzyżanowski
data premiery: 30 listopada 2016 roku
Wydawnictwo Czarne

Przemoc wobec Żydów podczas II wojny światowej do dziś budzi grozę i zdumienie. Jak to możliwe, że kilka milionów ludzi zniknęło ze swoich domów, zakładów rzemieślniczych i sklepów, że tylu sąsiadów zniknęło z polskich miast? Byli jednak tacy, którzy przetrwali Zagładę i doczekali wyzwolenia. Łukasz Krzyżanowski śledzi losy społeczności żydowskiej w Radomiu podczas wojny i po jej zakończeniu. Opisuje zmieniające się stosunki wewnątrz wspólnoty i nastroje panujące wśród ocalałych. Ale przede wszystkim mierzy się z trudnym problemem stosunku polskich mieszkańców miasta, a także władz państwowych do powracających Żydów, którzy nierzadko w dramatycznych okolicznościach próbowali odbudować życie i odzyskać odebrane mienie. Dom, którego nie było jest dziełem niezwykle dojrzałym i rzetelnym, świadectwem naukowej uczciwości w poszukiwaniu prawdy. (opis wydawcy)Rok królika
Joanna Bator
data premiery: 7 grudnia 2016
Wydawnictwo Znak 

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia.
Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie. (opis wydawcy)

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Kusi, ale bardzo skromnie, z drugiej strony może o i lepiej, będzie więcej czasu na nadrabianie zaległości.

   Usuń
 2. Mnie w grudniu niestety nic nie zainteresowało, ale w styczniu widzę już kilka ciekawych pozycji ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, styczeń zapowiada się bardzo bogaty w ciekawe książki.

   Usuń
 3. Ja za bardzo nie widzę nic dla siebie, choć ten "Rok królika" jest intrygujący. Ale okładkę to ma koszmarną :D

  OdpowiedzUsuń
 4. "Dom, którego nie było" - to może być bardzo, bardzo interesujące. Zresztą książek wydawanych przez Czarne nie trzeba specjalnie polecać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Grudzień nie ma szału, czekam na styczeń ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będziemy wyczytywać zapasy książkowe. Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. To już chyba tradycja, że w grudniu zawsze skromnie. Pozdrawiam

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...