poniedziałek, 3 września 2018

Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata, Alex Perry

"Ojciec chrzestny"  a później  serial "Rodzina Soprano" sprawiły, że na groźną mafię spojrzałam zupełnie inaczej. Mario Puzo przestawił Cosa Nostrę, włoską mafię działającą w Ameryce, jako organizację działającą poza prawem, ale kierującej się kodeksem moralnym, w którym najważniejsza była rodzina. Ten sposób prezentacji był na tyle atrakcyjny, że sprzyja przychylnemu spojrzeniu na zimnokrwistych morderców, mało tego pozwalał wręcz sympatyzować z ich losami, cieszyć się razem z nimi, czuć złość, smutek gdy cierpieli albo umierali. 
Ten filmowo-literacki obraz mafii niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością. Honor, lojalność, rodzina to tylko maska za którą kryje się śmiertelnie niebezpieczna, prawdziwa twarz mafii. Alex Perry w swojej książce "Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" opowiadając losy trzech kobiet  odsłonił kulisy działalności mafii, jej struktur, znaczenia rodziny, szczególnie wtedy gdy ktoś zdecyduje się złamać omertę i wystąpić przeciwko rodzinie. 

Mafia kalabryjska, bardziej znana jako 'ndranheta, organizacja, która kontroluje ponad 80% europejskiego handlu twardych narkotyków,  zajmuje się praniem brudnych pieniądzy, handluje bronią, wpływa na światowe rządy i sytuację polityczną na świecie. Rodzina jest w 'ndranhecie najważniejsza, dużo cenniejsza niż ludzkie życie, mafijnej rodziny nie można opuścić, a jeśli już to tylko martwym.
Lea Garofalo, Giuseppina Pesca oraz Maria Concetta Cacciola to trzy kobiety z 'ndranhety, które pragnęły dla siebie i swoich dzieci innej przyszłości niż mafia. Nie chciały, aby ich synowie byli wychowani na morderców,  a córki wydawane za mąż w wieku 14 lat za mężczyzn wybieranych przez ojców. Ich decyzja, by zerwać ze swoimi rodzinami była spowodowana rozpaczliwą chęcią ucieczki od mizoginii przenikającej tradycyjną strukturę rodzin mafii kalabryjskiej. Miejscem kobiet 'ndranhety jest dom, który staje się ich więzieniem, są regularnie bite, a w przypadku niewierności zabijane przez ojców, mężów, synów, a ich zwłoki rozpuszczane w kwasie, aby raz na zawsze wymazać rodzinny wstyd.
Kobiety, których historie w swojej książce przedstawia Alex Perry miały odwagę, by powiedzieć "nie", przeciwstawić się wielopokoleniowej tradycji, złamać obowiązujące prawo omerty, tym samym sprzeciwić się najbardziej niebezpiecznej organizacji na świecie.

"Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" są efektem dwuipółletniej pracy Alexa Perry'ego, który w tym czasie przestudiował tysiące stron akt sądowych, artykułów prasowych, zeznań świadków, przeprowadził liczne rozmowy z prokuratorami, sędziami i karabinierami zajmujących się mafią, otrzymał pod swoim adresem mnóstwo gróźb, które miały sprawić, aby jego książka nigdy nie ujrzała światła dziennego.
Ta książka to niezwykłe świadectwo odwagi włoskich kobiet, które zdecydowały się na niewyobrażalny krok. Autor ukazuje bardzo wyboistą, pełną poświęceń drogę, którą musiały pokonać, aby zerwać z rodziną i rozpocząć zupełnie nowe życie, opowiada o tym jak zostały potraktowane przez państwo, ujawnia  metody, którymi posługiwała się mafia, próbując wpłynąć na ich decyzje by odwołały złożone zeznania.

Mafia o której opowiada w swojej książce Alex Perry nie ma w sobie nic nostalgicznego jak ta przestawiona w powieściach Puzo. Autor ostro piętnuje zasady, którymi się kieruje, mizoginię, bezwzględne posłuszeństwo każdego z członków rodziny, pokazuje przy tym jak ogromny jest zasięg działalności tej organizacji i jej okrucieństwo w przypadku nieposłuszeństwa.

Alex Perry  stworzył niezwykle wiarygodny i wstrząsający obraz kulis największej w XXI wieku wojny z włoską mafią, którą wypowiedziały kobiety 'ndranhety, włoska prokuratura oraz tysiące funkcjonariuszy, którzy próbowali wniknąć w mafijne środowisko.
"Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" to przejmująca i pełna empatii opowieść o ciemnej stronie globalizacji, o złu, które istnieje za drzwiami zamkniętych społeczności. Ta książka to historia o tym, że prawdziwa zbrodnia zawsze jest czymś więcej niż tylko popełnionym przestępstwem. Zbrodnią, której można położyć kres.

Informacje o książce:
Autor:
Alex Perry
Tytuł: Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata
Tytuł oryginału: The Good Mothers. The True Story of the Women Who Took On The Mafia to Save Their Children
Przełożyła: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron:  376

5 komentarzy:

 1. Będę miała na uwadze ten tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata" to książka tak wstrząsająca, że trudno w to uwierzyć. Przeczytać ją jednak z całą pewnością warto, do czego bardzo zachęcamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno sięgnę po tę książkę. Twoja recenzja mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej pozycji, a brzmi na bardzo wartościową. Czuje się zaciekawiona recenzją! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mega wartościowa książka. Nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...