wtorek, 15 grudnia 2015

Nagle w głębi lasu, Amos Oz- recenzja #85

Sięgając po "Nagle w głębi lasu" Amosa Oz wiedziałam, że sięgam po baśń skierowaną przede wszystkim do młodszego czytelnika, ale szybko okazało się, że to książka nie tylko dla dzieci,  to przepiękna uniwersalna baśń skierowana do wszystkich. Piękna prosta historia z głębokim przesłaniem, którą śmiało można przyrównać do "Małego Księcia".

Mieszkańcy odciętej od świata wioski w ciągłym strachu. Strachu przed lasem, przed nocą, przed przeszłością. Przed laty bowiem nocą z wioski zniknęły wszystkie zwierzęta. Winę za to wydarzenie ponosi według mieszkańców demon Nehi. Dzieci uczą się o zwierzętach w szkole oglądając je jedynie na obrazkach. Gdy pytają o nie rodziców, słyszą wymijające odpowiedzi. Dwójka dzieci Mati i Maja, wyczuwają, że coś jest nie tak, że dorośli ukrywają przed nimi prawdę. Zbierają się na odwagę i wyruszają  do lasu, by odkryć  prawdę o zwierzętach i Nehim.


Amos Oz udowadnia w swojej powieści, że "rzeczywistością jest nie tylko to,co widzi oko, słyszy ucho i czego można dotknąć ręką, ale także to, co pozostaje ukryte przed okiem i dotykiem, a ujawnia się czasami, tylko na  chwilę, temu, kto umie uważnie słuchać uszami ducha i dotykać palcami myśli". Zachwyca w niej swoim symbolizmem i wielowymiarowością, ukazując tym samym swój niezwykły talent.

Historię Oza można odczytywać na kilka sposobów: jako współczesną bajką adresowaną dla dzieci jak i dorosłych. To również przypowieść o nietolerancji i losie jaki spotyka outsiderów. Według baśni  nikt nie powinien odstawać od społeczeństwa, które piętnuje inność, wyrzuca na margines tych, którzy w jakikolwiek sposób odstają od normy. "Jeśli ktoś nijak nie potrafi się dostosować i być taki jak wszyscy, znaczy to, że cierpi na rżycę, skowyciec czy inną chorobę. Niech się więc tylko do nas nie zbliża, niech się lepiej trzyma od nas z daleka żeby nas nie zarazić".
Powieść można interpretować  również jako krytykę relacji historycznych, które zaciemniają obraz rzeczywistości. Kłamstwa dorosłych sprawiają, że dzieci boją się tajemniczego Nehi.

Jestem pod wielkim wrażeniem kunsztu pisarskiego autora. Powieść jest niepokojąca, mroczna pisarzowi udało się doskonale oddać ponurą i trochę pełną niepokoju atmosferę. Język jest prosty, ale niezwykle liryczny, poetycki i pełen emocji.

"Nagle w głębi lasu" to historia z przesłaniem, w przepięknej baśniowej oprawie. Mądra i piękna opowieść o tym co najważniejsze, o szacunku do życia, do drugiego człowieka, o tolerancji. 
Bajka, ale taka której się nie zapomina. 

Nagle w głębi lasu, Amos Oz, Wydawnictwo Rebis, 2006, ss.128

moja subiektywna ocena: 5/6

12 komentarzy:

 1. Naprawdę zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tego pisarza!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja po tej książce mam ochotę na więcej Oza, zachęcam, warto.

   Usuń
 2. Lubię bajki, które swoją tematyka zawierają wątki dla dzieci i tych już trochę starszych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa baśń brzmi faktycznie nie tylko jak dla dzieci ale też dla dorosłych. Fajne jest to, ze naucza, zresztą jak wiele baśni. Tytuł trochę dziwny...
  Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale w sumie fajna. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odkryłam ją trochę przez przypadek, ale warto było.

   Usuń
 4. Niepokojąca, mroczna, na dodatek z przesłaniem. W takim razie bardzo chętnie poznam tę książkę, gdyż lubię od czasu do czasu poczytać klimatyczne bajki dla dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam,nie tylko atmosfera, ale napisana jest przepięknym językiem.

   Usuń
 5. No kurcze, porównanie do "Małego księcia" sprawiło, że zapałałam ciekawością do tej książki. I jeszcze wygląda na taką klimatyczną, którą miło by było przeczytać w święta!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Mały książę" to było moje pierwsze skojarzenie po zakończeniu lektury, a na Święta faktycznie nadaje się idealnie.

   Usuń
 6. Bardzo lubię baśnie, więc zachęciłaś mnie do przeczytania tej książki. ;)
  Pozdrawiam,
  Geek of books&serials&films

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, warto ją przeczytać, dziękuję za odwiedziny.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...