sobota, 30 listopada 2019

Książek zatrzęsienie 53- zapowiedzi wydawnicze grudnia 2019

Zatrzęsienia, przynajmniej jeśli chodzi o nowości wydawnicze, w tym miesiącu nie będzie. W końcu to grudzień, okres kiedy wydawnictwa zwalniają, a my w końcu mamy czas żeby czytać zalegające od miesięcy na naszych półkach książki.
I choć początkowo nie planowałam tego wpisu, okazało się, że na zakończenie 2019 roku wydawnictwa przygotowały kilka ciekawych pozycji, na które warto zwrócić uwagę. 
Zapraszam więc na ostatnie w tym roku przegląd nowości wydawniczych.
Mapa Anny
Marek Šindelka
Wydawnictwo Afera
data premiery: 2 grudnia 2019

Drugi zbiór opowiadań czeskiego mistrza krótkiej formy, dwukrotnego laureata Magnesia Litera, Marka Šindelki, znanego już u nas z książki Zostańcie z nami.
Autor koncentruje się na niebezpiecznych, wygasłych lub zepsutych relacjach, głownie między kobietą a mężczyzną. Dziesięć znakomitych tekstów łączy wspólny klucz i charakterystyczna dla autora zabawa słowem. (opis wydawcy)Samotny mężczyzna
Bernardo Atxaga
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery:  4 grudnia 2019

Pięć pełnych napięcia dni w upalnej Katalonii 1982 roku. Reprezentacja Polski w piłce nożnej zatrzymuje się w podbarcelońskim hotelu. Podczas gdy Piechniczek obmyśla strategię na mecz ze Związkiem Radzieckim, a Boniek świętuje transfer do Juventusu, w budynku hotelowej piekarni ukrywa się dwójka członków ETA. Policja wpada na trop uciekinierów, zmuszając dawnego szefa komanda do działania…
Samotny mężczyzna, poruszający thriller, który sam autor nazwał swoją „najbardziej intelektualną powieścią”, mówi o tym, jak trudno zerwać z własną przeszłością, przede wszystkim jednak o tym, co się dzieje, gdy walka z dyktaturą traci swój romantyczny rys i przeradza się w terror. (opis wydawcy)Corvina, czyli książka o krukach
Petr Rakos
Wydawnictwo Amaltea
data premiery: 6 grudnia 2019

Corvina, czyli Książka o krukach Petra Rákosa (1956–1994) to utwór-mozaika, szalony i nieokiełznany w swojej groteskowej fantazji i surrealistycznym rozhasaniu. Czego tu nie ma… Islandzkie mity, bajka ezopowa w kilkunastu wariantach, apokryficzne kazania św. Franciszka, czarnopiórzy rycerze Okrągłego Stołu, kruczy kolonializm (zwany też corvinizacją), tablica stratygraficzna (plejstocen, holocen, moldavit, vibovit, emeryt, dyfteryt), podręcznik savoir-vivre’u dla kruków, arie operowe, alternatywna medycyna (akupunktura forsowana!), a do tego parodie poczytnych romansów i zakrojona na szeroką skalę drwina z agresywnego a wszechobecnego maskulinizmu.
Książka o krukach to oczywiście książka o ludziach. (opis wydawcy)


Ewa ze swych zgliszcz
Ananda Devi
Wydawnictwo W Podwórku
premiera grudzień 2019

Najnowsza powieść  autorki "Zielonego sari", opowiadająca o ciemnym, nieznanym turystom obliczu wyspiarskiego Mauritiusa. Poznajemy w niej czterech młodych Maurytyjczyków, których życie naznaczone jest ciągłym strachem i przemocą. (opis na podstawie https://deepvellum.org/product/eve/)
 

4 komentarze:

 1. No, nieee. To te tytuły trzeba jakoś stopniować :D. Jakieś mini-zatrzęsienie chociaż ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w grudniu Czekam tylko na książkę O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Aż trudno uwierzyć, że to już końcówka roku...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej, a już myślałam, że zakończyłam zakupy książkowe na ten rok :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...