wtorek, 1 maja 2018

Zamęt, Vincent V. Severski

Vincent V. Severski to pseudonim literacki byłego pułkownika wywiadu, który jak nikt inny zna kulisy najsłynniejszych szpiegowskich afer ostatnich lat. Swoją  najnowszą, otwierającą nowy szpiegowsko- polityczny cykl, powieścią "Zamęt"  nie tylko nieźle mąci i wciąga w skomplikowaną sieć intryg. Ta powieść to niezbity dowód, że Severski jest numerem jeden polskiej powieści szpiegowskiej.

W Pakistanie, przez talibów, zostaje porwany polski biznesmen, który jak się szybko okazuje jest agentem polskiego wywiadu. Śmierć porwanego Henryka Olewskiego byłaby wielkim ciosem dla wszystkich. Do akcji wkracza więc Sekcja, formalnie nieistniejąca komórka działająca w ramach Agencji, zajmująca się sprawami, których nie da się rozwiązać legalnymi metodami. Porwanie Polaka, jest jednak częścią znacznie większego spisku, w który wplątane są wywiady różnych państw.  Staje się również pretekstem do wewnętrznych rozgrywek politycznych w Polsce. Najgorsze jest jednak to, że ktoś próbuje przeszkodzić Sekcji  w uratowaniu porwanego Henryka, sabotując jej działania. W Agencji działa zdrajca, którego należy szybko zdemaskować.

Ile warte jest życie porwanego przez terrorystów Polaka? Wszystko zależy jak wiele można na nim zyskać.  Dla Sekcji ocalenie życia uwięzionego agenta jest najważniejsze, jednak są również i tacy, którzy chcą wykorzystać życie albo śmierć Polaka dla swoich własnych celów.
Sekcja, dowodzona przez ekscentrycznego pułkownika Romana Leskiego, mającego do pomocy absolwentkę wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych, Monikę oraz Dimę pół- Greka, pół-Polaka,  który przed laty jako nielegał działał na terenie Moskwy, musi zmierzyć się nie tylko z wrogiem, który grozi śmiercią polskiemu obywatelowi. Znacznie groźniejszy jest kret, który działa w Agencji. Grupa nie ma pojęcia, komu może ufać. Muszą działać sami, bez wsparcia i poza prawem.

Intryga sięga bardzo głęboko, ślady prowadzą do Warszawy,  biura Polskiej Agencji Wywiadu, ale także do Moskwy, Kapsztadu czy Pakistanu. Tłem powieści są dokonujące się  zmiany polityczne w Polsce, często niebezpieczne rozgrywki między politykami, a światem biznesu, terrorystyczna działalność Państwa Islamskiego, walka między Stanami Zjednoczonymi a Rosją  o wpływy na Bliskim Wschodzie.
"Zamęt" to nie tylko akcja, pełen napięcia wyścig z czasem i z przeciwnikiem, Vincent V. Severski w swoim thrillerze obnaża także gęstą sieć otaczających nas układów, kłamstw, prywatnych rozgrywek, cynizm, chciwość tych którzy podejmują decyzje i odpowiadają za losy innych. Wyczuwalna jest złość, gniew  i frustracja  pisarza na bezmyślność, granie cudzym życiem i niszczenie ciężkiej pracy innych tylko po to, by zrealizować swój własny, prywatny interes.

"Zamęt" to świetne połączenie powieści szpiegowskiej z kryminałem.  Skomplikowana, trzymająca w napięciu intryga, interesujący, niejednoznaczni bohaterowie, mrożące krew w żyłach i śmiertelnie niebezpieczne rozgrywki i emocje, które nie pozwalają odłożyć książki aż do ostatniej strony.
Polecam.

Informacje o książce:
Autor: Vincent V. Severski
Tytuł: Zamęt

Wydawnictwo: Czarna Owca
Miejsce i rok wydania: Wołowiec, 2018

Liczba stron: 524

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...