sobota, 26 maja 2018

Szkarłatny kwiat kamelii, Antoni Ferdynand Ossendowski

"Już rozumiał, że trafił do kraju odmiennego, pełnego uroku, nieuchwytnych ech prastarych czasów i tradycji, co swoje piętno nałożyły na ludzi i ich życie."

Na przełomie XIX i XX wieku, za taki kraj w oczach trafiających tam Europejczyków uchodziła Japonia. Świat gejsz, samurajów, szogunów i mnichów zadziwiał i fascynował przybyszów zza oceanu. Wśród nich znalazł się również polski dziennikarz i podróżnik Antoni Ferdynand Ossendowski, który swój zachwyt Krajem Kwitnącej Wiśni wyraził w opowiadaniach składających   się na tom "Szkarłatny kwiat kamelii". Historiach, w których zawarta jest esencja Japonii i jej magii.

Ossendowski zabiera nas do Japonii gejsz i niewolnic jorou, które marzą, że pewnego dnia europejscy marynarze wezmą je za żony i  zabiorą ze sobą. Spoglądamy na świętą górę Fudżi, pokryty śniegiem wulkan, który zamieszkują  liczni bogowie i duchy. To na jej szczycie można doznać oświecenia, podsumować całe swoje życie, albo "rzucić wzrok pożegnalny na leżącą u stóp Japonii". Wędrujemy przez Kioto, Jokohamę, odwiedzamy tokijski park Ueno, "podziwiając pierwsze przebudzenie wiosny" i kwitnące wiśnie, zachwycamy się polem pełnym lotosów, wędrujemy przez Hokkaido, zgłębiając tajemnice północnej  buddyjskiej świątyni.

"Wejdź człowiecze na szczyt Fudżi, obejrzyj widnokrąg i zrozum życie do dna, do reszty, do ostatniego drgnienia jego, do najcichszego echa!..."

"Szkarłatny kwiat kamelii" to oddająca klimat dalekiego orientu  podróż w czasie i przestrzeni. Japonia wyłaniająca się z opowiadań Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to kraj, którego dzisiaj nie możemy już zobaczyć. Tajemnicza, przesycona magią kraina pięknych i kruchych gejsz, odważnych i honorowych szogunów, samurajów, mnichów i pątników. Kraj Kwitnącej Wiśni widziany oczami bohaterów opowiadań zachwyca, zdumiewa, fascynuje, a gdy ziemia „wstrząsana jest rękami ukrytych w głębi ziemi szatanów” wzbudza strach i przeraża.

Opowiadania Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to pełne romantyzmu i nostalgii historie o miłości, honorze, który jest "sztandarem, (..) bronią, (...) celem rycerskich samurajów", o poświęceniu. Każda z tych historii urzeka swoją wrażliwością, przepięknym, poetyckim językiem, który idealnie oddaje  niezwykłość Kraju Wschodzącego Słońca, jego atmosferę.
"Szkarłatny kwiat kamelii" to olśniewająca japońska perła,  przenosząca czytelnika w zupełnie inny świat i czasy.

Informacje o książce:
Autor: Antoni Ferdynand Ossendowski
Tytuł: Szkarłatny kwiat kamelii

Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron: 163


Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

2 komentarze:

  1. Nigdy nie fascynowałam się Japonią i tego typu klimatami, jednak do odważnych świat należy ;) Może kiedyś po nią sięgnę :) Pozdrawiam, Julka

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...