środa, 1 kwietnia 2020

Książek zatrzęsienie #57- zapowiedzi wydawnicze kwietnia

Zatrzęsienia w kwietniu nie będzie, przynajmniej książkowego. Z wiadomych względów. Wydawnictwa przełożyły większość zaplanowanych na ten miesiąc premier. Na szczęście nie wszystkie. W kwietniu pojawi się kilka interesujących pozycji, których nie można przegapić.
                            Zapraszam  na przegląd zapowiedzi wydawniczych kwietnia.


Przez 
Zośka Papużanka
data premiery: 15 kwietnia 2020
Wydawnictwo Marginesy


Mężczyzna wynajmuje mieszkanie, rozstawia sprzęt i zaczyna przez okno podglądać i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku. Nie wychodzi, zakupy robi przez internet, nie kontaktuje się z nikim. Kiedyś mieszkał naprzeciwko, a teraz aparatem poluje na żonę, którą porzucił kilka lat wcześniej. Jak się poznali? Dlaczego rozstali? Kim jest mężczyzna? Czy zjawia się dlatego, że chce wrócić? A może chce jej i sobie coś udowodnić?
Wyraźnie widać w nim ślady choroby psychicznej, potrzebę odizolowania się, a jednocześnie konieczność dominacji. Pragnie być zbrodniarzem doskonałym, choć nie popełnia żadnej zbrodni. Wszystko ma przemyślane i zorganizowane. Ale czy panuje nad rzeczywistością?
To książka o obsesji, o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia. O fascynującym problemie linearnej koncepcji czasu. O pamięci funkcjonującej w osobowości zaburzonej.
I wreszcie bohater najważniejszy – fotografia. Amatorskie próby utrwalenia świata, by nad nim zapanować. Wiele miejsca w tej powieści poświęcono różnorodnym, starym i najnowszym, technikom fotograficznym, a autorka starała się wejść w osobowość autora zdjęć, jednocześnie zaburzoną i genialną. (opis wydawcy)

Wierzyliśmy jak nikt
Rebecca Makai
Wydawnictwo Poznańskie
data premiery: 15 kwietnia 2020

Utrzymana w poetyce dziennika powieść przedstawia losy żydowskiego intelektualisty w międzywojennej Rumunii, w czasach narastającego antysemityzmu i gwałtownych napięć.
Autor zastanawia się, co to znaczy być Żydem w obliczu nasilających się radykalnych postaw, portretuje ludzi i rejestruje nastroje, przyjmując postawę wnikliwego i wrażliwego obserwatora.
Ta wydana w 1934 roku, przenikliwa, niemal złowieszcza, a dziś zadziwiająco aktualna książka to nie tylko próba uchwycenia momentu dziejowego i naszkicowania charakteru epoki, ale też „ryzykowny akt szczerości” autora, który w świecie powszechnego rozgorączkowania stara się zachować jasność umysłu, broniąc swojego prawa do samotności. (opis wydawcy)


Pojęcia podstawowe
Petr Král
Państwowy Instytut Wydawniczy
data premiery: 15 kwietnia 2020

Pojęcia podstawowe (czeskie wydanie z 2002 roku) są – jak zauważa Zbigniew Machej, autor przekładu – „zbiorem świetnych, lirycznych, eseistycznych próz, w których duch czeskiej groteski, kafkowskiego humoru i surrealistycznej rewelacji połączyły się harmonijnie z francuskim, ponowofalowym esprit”.  Král opisuje ludzki świat w sposób wnikliwy, niekonwencjonalny i dynamiczny. Utwory te wymykające się jednoznacznym kategoryzacjom najbliższe są technice fotomontażu lub mozaiki.
Niniejsze wydanie Pojęć podstawowych poszerzone zostało o wybrane teksty z tomu Arco i inne prozy (2005) i utwory wcześniej niepublikowane. (opis wydawcy)Bezmatek
Mira Marcinów
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 15 kwietnia 2020

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

„Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką.  (opis wydawcy)


Od dwóch tysięcy lat
Mihail Sebastian
data premiery 29 kwietnia 2020
Wydawnictwo Książkowe Klimaty

Utrzymana w poetyce dziennika powieść przedstawia losy żydowskiego intelektualisty w międzywojennej Rumunii, w czasach narastającego antysemityzmu i gwałtownych napięć.
Autor zastanawia się, co to znaczy być Żydem w obliczu nasilających się radykalnych postaw, portretuje ludzi i rejestruje nastroje, przyjmując postawę wnikliwego i wrażliwego obserwatora.
Ta wydana w 1934 roku, przenikliwa, niemal złowieszcza, a dziś zadziwiająco aktualna książka to nie tylko próba uchwycenia momentu dziejowego i naszkicowania charakteru epoki, ale też „ryzykowny akt szczerości” autora, który w świecie powszechnego rozgorączkowania stara się zachować jasność umysłu, broniąc swojego prawa do samotności.(opis wydawcy)

5 komentarzy:

  1. Też widzę, że są przesunięcia w premierach. Ale uważam, że dobrze robią.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tym razem, nie znalazłam niczego dla siebie, ale to dobrze, bo mam strasznie duże zaległości czytelnicze. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...