niedziela, 5 kwietnia 2020

Wydech, Ted Chiang

"Ludzie składają się z opowieści. Wspomnienia nie są bezstronnym zapisem każdej sekundy naszego życia, lecz narracją, którą układamy z wybranych chwil. Dlatego właśnie, nawet gdy doświadczyliśmy tych samych wydarzeń co inne osoby, nigdy nie tworzymy identycznych historii. Każdy z nas stosuje inne kryteria doboru elementów narracji, będące odbiciem naszych osobowości. Wszyscy dostrzegamy to, co przyciągnęło naszą uwagę, i zapamiętujemy to, co uważamy za ważne, a powstałe w ten sposób opowieści kształtują z kolei naszą osobowość."

Dziewięć opowiadań. Dziewięć fantastycznych wizji i spojrzenia na ludzi i świat. Zbiór "Wydech" amerykańskiego pisarza  Teda Chianga jest jak  wielka maszyna, zbudowana z misternie połączonych ze sobą skomplikowanych elementów, krążących po orbicie fantastyki naukowej. Maszyna,  perfekcyjnie dopracowana przez swojego konstruktora.

Opowiadania zawarte w zbiorze "Wydech" traktują o technologiach, które naginają czas, podają w wątpliwość wolną wolę, przemijanie, czy ludzką pamięć, zadają pytania o sens życia. W centrum opowiadań jest  zawsze człowiek i to jak dane technologie go kształtują, jak wpływają na jego życie społeczne, kulturowe, czy duchowe. 

Otwierające zbiór opowiadanie "Kupiec i wrota alchemika" bierze na tapet znany motyw podróży w czasie, ale autor eksperymentuje i oferuje nam zupełne inne, świeże spojrzenie na wydawałoby się ograny motyw. Osadzając swoją opowieść w świecie muzułmańskim, w klimatach "Baśni tysiąca i jednej nocy" szuka odpowiedzi na pytanie jaki jest wpływ podróży w czasie na spójność zdarzeń.

Opowiadanie "Prawda faktów, prawda uczuć" pokazuje funkcjonowanie pamięci cyfrowej i prowadzi do rozważań czym jest pamięć. Pisarz pokazuje nam, że pamiętając wszystko co się wydarzyło,tracimy możliwość wspomnień i przeżywania emocji im towarzyszącym, tracimy możliwość, by nasze traumy i przeżyte kłótnie z czasem się zacierały i wymazywały. Co to oznacza dla naszej umiejętności wybaczania i zapominania?

Zaskakująca jest 'Wielka cisza",  która przedstawia ludzi, którzy szukają inteligentnego życia w odległych galaktykach, a obok tuż obok żyją zagrożone wyginięciem inteligentne papugi, jednak my ich nie dostrzegamy, z tęsknotą spoglądając w gwiazdy.
To zaledwie garstka opowiadań które możecie przeczytać w tym znakomitym zbiorze. 

"Wydech" jest antologią, która posiada wszystkie elementy, których oczekujemy od  gatunku science- fiction. Wymyśle technologie, paradoksy, a przy tym poważne podejście do kwestii naukowych, humanizmu i co  najważniejsze, każda z  historii prowokuje do myślenia, stawiając nam najważniejsze pytania o istotę  człowieczeństwa.  
Ted Chiang opowiada o technologiach, wskazuje ich zagrożenia, niebezpieczeństwa i konsekwencje ich używania, ale pokazuje, że jeśli każdy z nas dostrzeże ich wady i je zrozumie, wtedy każda z technologii będzie mogła zostać wykorzystana w słusznym celu. Wierzy w człowieka i ludzkość, potrafi znaleźć piękno i nadzieję w sytuacjach, które często nie napawają optymizmem.

Informacje o książce:
Autor: Ted Chiang
Tytuł: Wydech
Tytuł oryginału: Exhalation
Przekład: Michał Jakuszewski, Anna Klimasara, Jakub Małecki, Iwona Michałowska Gabrych, Konrad Walewski
Wydawnictwo Zysk i ska
Miejsce i data wydania: Poznań, 202,
ilość stron: 400

4 komentarze:

 1. Nie jest to mój gatunek, więc tym razem podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. A dla mnie jak najbardziej. W końcu pora poznać tego tak wychwalanego autora. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że Ci się spodoba. Chiang przypomniał mi jak dobre i mądre potrafi być science- fiction i że zdecydowanie zbyt mało ostatnio czytam fantastyki naukowej.

   Usuń
 3. Nie wiem co, ale coś w tej książce każe mi po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...