poniedziałek, 30 września 2019

Książek zatrzęsienie #51- zapowiedzi wydawnicze października 2019

Za pasem październik, wielkimi krokami zbliżają się Krakowskie Targi Książki, a wraz z nimi prawdziwy urodzaj nowości i wznowień, którymi zasypią nas wydawnictwa. Co nas czeka w październiku? Najnowsza powieść Ian McEwana i Colsona Whiteheada, długo wyczekiwana powieść od Mikołaja Łozińskiego, Jarosława Kamińskiego, Justyny Kopińskiej. I chyba najbardziej przeze mnie wyczekiwane, mnóstwo książek od naszych południowych sąsiadów. Reportaż o Słowacji Andreja Bana, nowa powieść Petry Soukupovej, Petra Rakoša, Aleny Mornštajnovej oraz  antologia opowiadań o Pradze, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Claroscuro.
Będzie co czytać.


Słoń na Zemplinie. Opowieści ze Słowacji
Andrej Ban
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: październik 2019

Od kiedy mieszkańcy Hybia w kraju żylińskim śpią w piżamach? Kto w Austro-Węgrzech jeździł koleją za symboliczną koronę? W którym regionie Słowacji w czasie drugiej wojny światowej mieszkało najwięcej donosicieli i kapusiów? Co w czasach Gottwalda groziło za otrucie kury? O co chodziło emerytom i rencistom z Bańskiej Szczawnicy, którzy w 1941 roku wyszli na ulice miasta i skandowali: „Żądamy podeszew”? Ilu Słowaków przypada na jednego niedźwiedzia? Który region jest rajem dla kłusowników? Co robił włoski cyrkowiec na – nomen omen – czubku wieży widokowej w Svidníku? Jak Breżniew całował Honeckera, a jak Alexandra Dubčeka?
To tylko garść wątków ze Słonia na Zemplinie. Wszystkich nie sposób wyszczególnić choćby z powodu ich liczby, gęstości i skomplikowania. Czas na świetny reportaż o Słowacji. (opis wydawcy)Maszyny takie jak ja
Ian McEwan
Wydawnictwo Albatros
data premiery: 2 października 2019

Prowokacyjna i wcale nie nieprawdopodobna historia, będąca przestrogą przed śmiałymi wynalazkami człowieka, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli…
Wielka Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad sztuczną inteligencją. W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i… android zostaną poddani niezwykłej próbie… człowieczeństwa.
Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez właściwości, lekkomyślnie dryfujący przez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, skrupulatne planuje swój przyszły związek z Mirandą. Nie wie, że błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza w całości na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi. Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal doskonały okaz ludzki – piękny, silny i mądry – stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku. (opis wydawcy)


Hana
Alena Mornštajnova
Wydawnictwo Amaltea
data premiery: 15 października 2019

brak opisu

Stramer
Mikołaj Łoziński
Wydawnictwo Literackie
data premiery: 16 października

Zwyczajna rodzina. Nathan tęskni za Nowym Jorkiem, Rywka marzy o wycieczce nad morze. Wychowują szóstkę dzieci, które szybko dorastają: Rena zakochuje się ze wzajemnością w żonatym mężczyźnie, Rudek idzie na filologię klasyczną, ale jest realistą, więc znajduje pracę w Syndykacie Świec. Hesio i Salek ulegają fascynacji ideą komunizmu i grozi im aresztowanie, a Wela i Nusek nie mogą się już doczekać tej wymarzonej dorosłości.
Poznajemy każdego z bohaterów osobno, zaprzyjaźniamy się z nimi, odkrywamy ich słabości, sekrety i najskrytsze pragnienia, wchodzimy w ich świat, pełen kolorów, smaków, zapachów.
Czy domyślają się, co przed nimi? Kiedy konflikty narodowe zaczynają narastać, do świata Stramerów powoli wkrada się coś, czego jeszcze nie rozumieją. Choć już przeczuwają. (opis wydawcy)


Psy pożrą ciało Jezebel
Jarosław Kamiński
Wydawnictwo W.A.B.
data premiery: 16 października

Powieść autora książki Tylko Lola – uznanej przez magazyn „Polityka”
za najlepszą polską powieść roku 2017 – oraz świetnie przyjętej Rozwiązłej.

Sylwia Aran pracuje za granicą. Nieobecna w ostatnich miesiącach życia córki ma ogromne poczucie winy po samobójstwie piętnastoletniej Mili. W półlegalnym portalu internetowym prowadzi profil, gdzie umieszcza filmy opowiadające o swojej traumie. Jej zapiski z niekończącej się żałoby przyciągają sporą publiczność. Wśród obserwujących niegdyś profil Mili jest tajemnicza YZBL2. Sylwia pozwala jej prowadzić się na drugą stronę ekranu smartfona, do piekła świata wirtualnego. Dla najbliższych to objaw szaleństwa, dla matki ofiary – jedyna szansa, żeby zrozumieć, dlaczego jej córka odebrała sobie życie. (opis wydawnictwa)

Obłęd
Justyna Kopińska
Wydawnictwo Świat Książki
data premiery: 16 października 2019Wstrząsająca opowieść o złu absolutnym.
Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie ich wiarygodności jest wejście w sam środek zamkniętego świata, w którym zło może pozostać zupełnie bezkarne.
Mistrzyni polskiego reportażu przez wiele lat rozmawiała z mordercami, policjantami, prokuratorami oraz psychiatrami, aby spróbować zrozumieć naturę zła. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.
Nie każdą prawdę można opowiedzieć w reportażu. Ale nawet wtedy nie wolno milczeć. Dlatego Justyna Kopińska musiała, w zbeletryzowanej formie, powrócić do najbardziej potwornych miejsc, jakie poznała na swojej drodze.
Wszelkie podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i postaci jest przypadkowe i niezamierzone. (opis wydawcy)Najlepiej dla wszystkich
Petra Soukupová
Wydawnictwo Afera
data premiery:23 października

Dziesięcioletni rozrabiaka Viktor mieszka w Pradze z mamą, aktorką teatralną, która nie za bardzo radzi sobie z jego wychowaniem i własnym życiem. Kiedy Hana dostaje propozycję roli w serialu, postanawia oddać Viktora pod opiekę swojej matki na wieś. Tak będzie najlepiej dla Viktora, który zmieni otoczenie, i dla jego babci, która została sama po śmierci męża.
Jednak Viktor jest wściekły, że musi przeprowadzać się z miasta na prowincję, Hanie nie wszystko idzie tak, jak zakładała, a do tego dochodzi dziarska babcia z bezkompromisowym wyobrażeniem na temat wychowywania dzieci.
Specjalistka od krojenia rodziny, Petra Soukupová, podobnie jak w bestsellerowych „Zniknąć”, czy „Pod śniegiem” bezbłędnie wchodzi w głowy zarówno dziecięcych, jak i dorosłych, świetnie obrazując ich bezradność w pogoni za szczęściem. Książka nominowana do Magnesia Litera 2018 w kategorii Proza. 
(opis wydawcy)Król przyjmuje
Eduardo Mendoza
Wydawnictwo Znak
data premiery: 28 października 2019

Barcelona 1968. Początkujący dziennikarz Rufo Batalla ma zrelacjonować ślub pozostającego na wygnaniu księcia Liwonii z piękną arystokratką. Książę powierza mu dziwaczną misję, po czym znika. Z czasem duszny klimat frankistowskiej Hiszpanii staje się dla dziennikarza zbyt uciążliwy. Rufo wyrusza do Nowego Jorku z niewielką sumką i mocnym postanowieniem zmiany swojego statycznego życia.
Katalończyk będzie świadkiem burzliwych przemian politycznych, kulturalnych i obyczajowych lat 60. i 70. Sam jednak, niczym w pierwszej zasadzie dynamiki, pozostaje bezwładny wobec napierających na siebie sił i fermentu nowych zjawisk.
Wkrótce w jego życiu ponownie pojawia się ekscentryczny książę… (opis wydawcy)
Miedziaki
Colson Whitehead
Wydawnictwo Albatros
data premiery: 30 października 2019


W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award „Kolei podziemnej” – Colson Whitehead z właściwym sobie geniuszem podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.
Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku.
Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych. (opis wydawcy)
Sztormowe ptaki
Einar Karason
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data wydania: październik 2019

W samym środku zimy trawler Mewa wyrusza na połowy karmazyna pod zachodnie wybrzeże Nowej Fundlandii. Na pokładzie przebywa trzydziestu dwóch członków załogi. Błyskawicznie zapełniają ładownie i kiedy przygotowują się do powrotu do domu, następuje gwałtowne załamanie pogody – morze jest lodowate, a na konstrukcji statku zaczyna się odkładać lód. Szaleje wichura, szczypie siarczysty mróz. Lodowy pancerz podtapia statek, fala za falą przelewa się przez pokład. Na pełnym ocenie ludzie nie mają zbyt wielu możliwości ratunku. Ze statków przebywających na tych samych łowiskach docierają do nich sygnały s.o.s. Wszyscy walczą o życie.
Dzięki gęstej i nasyconej napięciem narracji, opartej na prawdziwych wydarzeniach, Einar Kárason wyznacza nowe ścieżki dla swojej twórczości. (opis wydawcy)Przegrany
Thomas Bernhard
Wydawnictwo Czytelnik
data premiery: październik 2019

Przegrany powstał w 1983 roku. Centralnymi figurami powieści są trzej wirtuozi fortepianu: Glenn Gould (postać autentyczna), Wertheimer („Przegrany”) oraz narrator. Poznają się w roku 1953, kiedy razem studiowali u Władimira Horowitza - osoby także istniejącej w rzeczywistości - w pobliżu Salzburga. Cała trójka dąży wyłącznie do perfekcji w sztuce, stawiając sobie tym samym najwyższe wymagania. Gdy jednak uświadamiają sobie geniusz Goulda, słysząc jak ten odgrywa Wariacje Goldbergowskie, Wertheimer oraz narrator rezygnują z dalszej gry. Zdają sobie sprawę, że nie są w stanie osiągnąć takiego poziomu perfekcji. Wertheimer, któremu Gould nadaje przydomek „Przegrany”, oddaje się w następnych 28 latach próżności i przetrzymuje swoją siostrę, gnębiąc ją w ich wspólnym mieszkaniu, aż do momentu gdy ta go opuszcza i wychodzi za mąż za bogatego Szwajcara. Prawie w tym samym czasie umiera Gould, a Wertheimer popełnia samobójstwo. Narrator sprzedaje swój fortepian (Steinway) i ogranicza się do prób pisania rozprawy o Glennie Gouldzie, przy czym każdorazowo je zarzuca. W międzyczasie ucieka z ciążącego mu już Wiednia do Madrytu, skąd przybył na pogrzeb Wertheimera. (opis wydawcy)

 4 komentarze:

 1. Mam w planach przeczytać Obłęd, ale najbardziej czekam na twój patronat blogowy autorstwa Magdaleny Krauze Zaufaj mi jeszcze raz. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję patronatu, będę wypatrywać recenzji tego tytułu. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Tej jesieni mnie jakoś zadziwiająco nic z premier nie kusi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę, ja będę ćwiczyć swoją silną wolę i opierać się zakupom.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...