poniedziałek, 16 września 2019

Bogowie pokazują klaty, Bill Gaston

Śmiertelnie poważne i kompletnie niedorzeczne. Melancholijne i zabawne, głęboko niepokojące albo przesycone dziwacznym humorem i groteską. Lekkie, a przy tym duszne i pełne rozpaczy. Zbiór dziewiętnastu opowiadań zawartych w zbiorze "Bogowie pokazują klaty" kanadyjskiego prozaika Billa Gastona to historie, które nie sposób scharakteryzować tylko w  kilku słowach, trudno je też zinterpretować według tylko jednego klucza. Jest tych opowiadaniach coś takiego, że przyciąga, intryguje i fascynuje. Coś co sprawia, że na długą pozostają w pamięci, drażniąc i uwierając.

Poznajcie kilku bohaterów ze zbioru  "Bogowie pokazują klaty": Adam Larkin, poeta bez centa przy duszy, który z nieuczciwym sprzedawcą samochodów i całym złem świata walczy swoją poezją, Anthony Ott, pisarz eksperymentator, czytający na organizowanych wieczorkach literackich swój monstrualny utwór w nieskończoność, małżeństwo uchodźców, w oczach grupy nastolatków widziane jako pokraczne stwory o przezwisku "Brudasowie", ośmioletnia Lisie, uczęszczająca do szkółki niedzielnej, drżąca na samą myśl, że Jezus żyje i może kryć się w jej domu w najzwyklejszych przedmiotach, mężczyzna który po śmierci swojego psa, chce mu zafundować makabryczny rytuał.

Bohaterowie opowiadań Bill Gastona to ludzie w większości przypadków niespełnieni, a przy tym pełni pragnień, domagający się czegoś od życia, jednak sami nie potrafiący swojego szczęścia określić. Mają poczucie niesprawiedliwości, balansują nad przepaścią, często sami podcinając gałąź na której siedzą, dążąc do destrukcji. Ich działania, dążenia do spełnienia marzeń, lub przeciwnie całkowita bezczynność  budzą w nas refleksję, czy za gnębiące ich nieszczęścia odpowiedzialny jest świat, który odwrócił się od nich plecami, czy może sami się do niego przyczynili.

Kanadyjski pisarz  w swoich opowiadaniach uwodzi nastrojem, świetnie odmalowanymi emocjami bohaterów. Tutaj smutek i tragizm rozładowany jest absurdem i groteską,  okrutny, czarny humor miesza się z melancholią, miłość bardziej przypomina farsę. Atmosfera opowiadań gęstnieje z każdym kolejnym przeczytanym zdaniem. Ukryta w każdej historii bomba bezgłośnie tyka, wybuchając w najmniej przewidzianym momencie, burząc sielankę i rodzinny spokój, stawia przed wyborem, zadając niewygodne pytania.

Tematyka zawartych w zbiorze opowiadań jest różnorodna, śmiertelne choroby, seksualność, skomplikowane rodzinne relacje, literatura, przyroda. Różnorodny jest również język oraz styl pisarski, który zmienia się w zależności od tego kim jest narrator albo jakie jest pochodzenie bohaterów.
Warto wspomnieć, że sam zbiór "Bogowie pokazują klaty" to autorski wybór jednego z tłumaczy zbioru Krzysztofa Majera, który razem z Kają Gucio doskonale przełożyli na język polski teksty Kanadyjczyka. Wydany w Polsce zbiór opowiadań Gastona to kompilacja "najlepszych  z najlepszych tekstów" pisarza, nigdzie na świecie nie znajdziemy odpowiednika niniejszej książki.

"Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona to przewrotna i bardzo nietuzinkowa lektura. Historie  surrealistyczne, autoironiczne, pełne  brytyjsko- kanadyjskich smaczków, a  jednocześnie ze względu na poruszane problemy i dylematy bohaterów tak bliskie przeciętnemu zjadaczowi chleba.
Gorąco polecam wam ten słodko- gorzki zbiór. Szaleńczy, ale jakże wyborny.

Informacje o książce:
Autor: Bill Gaston
Tytuł: Bogowie pokazują klaty
Tytuł oryginału: The gods take off their shirts
Przekład: Krzysztof Majer, Kaja Gucio
Wydawnictwo Marginesy
data i miejsce wydania: Warszawa, 2019
ilość stron: 342

Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka.
a także inne nowości znajdziecie na stronie księgarni.
https://www.taniaksiazka.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...