piątek, 28 grudnia 2018

Letnia noc, Dan Simmons

Beztroska, wygłupy z kolegami z podwórka, nieustająca radość, brak obowiązków. Dzieciństwo, najwspanialszy, pełen magii, wolności i szczęścia okres w życiu, mit z którym Dan Simmons rozprawił się bezlitośnie  w swojej powieści "Letnia noc". Pisarz wyciągnął  nasze najgorsze dziecięce strachy z szaf i spod łóżek, ożywił kryjące się w ciemnościach potwory, obdarł dzieciństwo z niewinności, przyprawiając przy tym o ciarki na plecach i ścinając krew w żyłach. 

Jest słoneczne lato roku 1960, gdy w Elm Haven ktoś, a może coś zaczyna zabijać dzieci. W samym miasteczku również dochodzi do dość dziwnych zdarzeń. W ziemi pojawiają się tajemnicze otwory, z radioodbiorników dobiegają niepokojące nawoływania, na ulicach pojawia się śmiercionośny trupowóz. Garstka dzieciaków postanawia rozwiązać zagadkę zaginięć i tajemniczych zgonów, stawiając czoła mrocznym siłom. Wszystkie tropy prowadzą do Old Central School, stare gmachu szkoły, który za chwilę ma zostać zburzony oraz dzwonu, którego historia od wielu lat jest skrzętnie ukrywana. 


Dan Simmons bardzo niespiesznie odkrywa karty, powoli budując napięcie oraz klimat grozy i przerażenia. Czytając pierwszą część powieści można rzec, że "Letnia noc" to bardziej powieść obyczajowa niż mrożący krew w żyłach horror. Akcja  powieści od pierwszych stron płynie bowiem spokojnym nurtem, a autor szczegółowo odmalowuje portrety postaci oraz małomiasteczkowe realia Elm Haven. I nawet jeśli zdarzają się chwilę, że chciałoby się pchnąć akcję do przodu, to siła tej powieści kryje się właśnie w jej warstwie obyczajowej. Pisarz przybliżając życie bohaterów, opowiadając o ich dorastaniu, pokazując ich dramaty i sukcesy pozwala się z nimi zżyć, jeszcze bardziej potęgując emocje, gdy  zło w końcu uderzy z całą swoją siłą.  

Autor w "Letniej nocy" doskonale uchwycił nostalgię związaną z dzieciństwem, przenosząc nas w świat dziecięcych wyobrażeń o świecie, zwykłych, beztroskich zabaw,  okresu niewinności. Sięgając do lęków z naszego dzieciństwa, przeraża, odkrywa traumy, o których wydawałoby się, że już  dawno zapomnieliśmy. Potwory mieszkające w szafach i kryjące się pod łóżkiem, złowrogie cienie, ciemność panująca w piwnicy przerażają, a w powieści Simmonsa nabierają realnych kształtów,  nie znikają wraz z zapaleniem światła i przybyciem rodziców. Stają się namacalne i śmiertelnie niebezpieczne.  

Choć "Letnia noc" skąpana jest w promieniach słońca, urzeka szumiącym w dojrzewających łanach zboża wiatrem, przedziera się tu strach i groza. Istoty z zaświatów, krążący po ulicach miasteczka, niosący śmierć trupowóz, niepokojące bicie owianego legendą dzwonu Borgiów, mroczne korytarze Old Central School powodują szybsze bicie serca, wywołują ciarki, nie pozwalając przy tym oderwać się od powieści.

Dan Simmons stworzył wyjątkową powieść grozy, upiorną, a jednocześnie nostalgiczną i nastrojową. Budzącą strach opowieść o dziecięcej przyjaźni, dzieciństwie, które utraciliśmy, lub za chwilę bezpowrotnie możemy stracić. Mroczna, klimatyczna, wyśmienita.

 Informacje o książce:
Autor: Dan Simmons
Tytuł: Letnia noc
Tytuł oryginału: Summer of night
Przekład: Arkadiusz Nakoniecznik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce i data wydania: Poznań, 2018
ilość stron: 726

1 komentarz:

  1. Czasami lubię się bać, więc to książka w sam raz dla mnie. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...