niedziela, 9 grudnia 2018

Niespokojny umysł, Kay Redfield Jamison

"W tym rodzaju szaleństwa występuje pewien szczególny rodzaj cierpienia, uniesienia, samotności i przerażenia. Gdy jesteś na szczycie czujesz się cudownie. Idee i wrażenia przebiegają szybko i często jak wybuchające gwiazdy, podążasz za nimi aż do czasu, gdy znajdziesz coś lepszego i mądrzejszego. (..) Jednak w którymś momencie wszystko zaczyna wyglądać inaczej. (...) Wszystko co poprzednio zmierzało we właściwym kierunku, teraz zmierza w przeciwnym- jesteś nerwowa, zła przestraszona, tracisz kontrolę i całkowicie pogrążasz się w najczarniejszych zakamarkach swego umysłu. Nigdy nie podejrzewałaś, że takie miejsca tam się znajdują. To nigdy się nie kończy, bo szaleństwo tworzy swoją własną rzeczywistość."
Tak opisuje w swojej książce psychozę  maniakalno- depresyjną amerykańska terapeutka, psycholog, będąca jednocześnie jedną z największych autorytetów w zakresie problematyki choroby afektywnej dwubiegunowej,  Kay Redfield Jamison. "Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa" jest książką tym bardziej wyjątkową, gdyż autorka opowiada o chorobie nie tylko jako ekspert, ale przede wszystkim jako pacjentka, która od lat zmaga się z psychozą maniakalno- depresyjną.


Kay Redfield Jamison w "Niespokojnym umyśle" opowiada o  swoich osobistych doświadczeniach związanych z chorobą . O pędzeniu przez życie z prędkością światła, gonitwach myśli, tysiącach pomysłów, szałach zakupów, by za chwile rozpaść się w otchłani nicości, marząc o  śmierci. Autorka postanowiła ujarzmić swojego demona, poddając się leczeniu. Mimo tego nie uniknęła wielu błędów. Nam ludziom  zdrowym łatwo jest powiedzieć "Po prostu weź swoje lekarstwo!" Jamison pokazuje nam, że nie jest to takie proste, nawet dla kogoś kto wie z czym się zmaga i mając tak rozległą wiedzę na temat choroby. Kay dostrzega piękno swojej choroby, towarzyszące jej podekscytowanie, jasność, której doświadczają ci którzy cierpią na psychozę maniakalną. Trudno się wyzbyć tego piękna, w zamian za co? "Normalne życie". Co znaczy normalny dla kogoś kto przechodzi od ciemnej rozpaczy do poczucia wszechmocy?

Osobiste doświadczenia Kay Redfield z chorobą dają jej wgląd w życie chorych, którego żaden "zdrowy" lekarz nie byłby w stanie zrozumieć.  Ta książka to nie tylko wymagający wiele odwagi pamiętnik, ale opowieść, której celem jest zwiększenie świadomości na temat choroby na którą cierpi ponad 30 milionów ludzi na całym świecie. "Niespokojny umysł" dzięki niesamowitej wrażliwości autorki uczy czytelników empatii, walczy ze stygmatyzacją. Chory psychiczny to nie "szaleniec" ani "wariat", ale człowiek, który cierpi. Książka przedstawiając bardzo pozytywny i optymistyczny wizerunek możliwości leczniczych i rokowań w chorobach psychicznych daje chorym nadzieję.

Cieszę się, że powstają takie książki jak "Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa", które dążą do eliminacji naznaczenia społecznego, który opowiadają o chorobie, której wielu z nas nie ma pojęcia, które ukazują nie tylko diagnozę, ale człowieka, który musi z tą diagnozą żyć. To fascynującą lektura dla każdego, kto lepiej chciałby poznać chorobę afektywną dwubiegunową. Rzetelna, pełna empatii opowieść o utracie kontroli nad własnym życiem i szansie na to, by mogło na powrót stać się normalne.

Informacje o książce:
Autor: Kay Redfield Jamison
Tytuł: Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa
Tytuł oryginału: An unquiet mind
Przekład: Filip Rybakowski
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Miejsce i data wydania: Poznań, 2018
ilość stron: 311

4 komentarze:

 1. Jako psycholog, bardzo chętnie przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisałaś tak znakomicie zachęcającą recenzję tej pozycji, że ja, ciekawa przeogromnie naszego wewnętrznego świata, czuję się zobligowana przeczytać proponowaną przez Ciebie opowieść o bólu i walce. Dziękuję i pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przyznać, że ciekawią mnie takie tematy. To pewnie przez niespełnione marzenie o zostaniu psychologiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książce czytałam tylko dobre i zachęcające opinie.
  Nie jestem pewna, czy jest to dobra tematyka na świąteczny grudzień, ale tytuł bedę miała na uwadze.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...