piątek, 6 kwietnia 2018

Znajdź mnie, J.S. Monroe

"Znajdź mnie (...) w tym miejscu, o którym mówiliśmy, tam gdzie mieliśmy pojechać, gdyby świat zaczął się walić."

Od samobójczej śmierci Rosy mija pięć lat. Podobno rzuciła się do morza z molo w Cromer, jednak do tej pory nie udało odnaleźć ciała. Jar, początkujący pisarz,  z którym była związana Rosa, nie potrafi  pogodzić się z jej odejściem. Wciąż zakochany, wspomina ją często, widzi ją na ulicach, w metrze. Jego terapeutka uważa, że to jedynie halucynacje, a Jar wciąż jeszcze nie przepracował żałoby. Kiedy niespodziewanie w jego ręce trafia dziennik prowadzony przez Rosę zdaje sobie sprawę jak wiele tajemnic miała przed nim jego ukochana, nabiera przekonania, że  tamtej nocy nie odebrała sobie życia i wciąż żyje. Im głębiej kopie w przeszłości dziewczyny, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. Co tak naprawdę stało się z Rosą? Kto był zaangażowany w jej zniknięcie? Czy dziewczyna żyje, czy być może Jar, który nigdy nie pogodził się z jej śmiercią postradał zmysły?

"Znajdź mnie" to absorbujący psychologiczny thriller psychologiczny autorstwa brytyjskiego dziennikarza i autora powieści szpiegowskich Jona Stocka, który tym razem ukrył się pod pseudonim J. S. Monroe. Wprowadzając do powieści pozorny chaos, atmosferę wszechogarniającego szaleństwa autor przykuwa uwagę, wciąga w swój szpiegowski spisek, raz po raz sprowadzając czytelnika na manowce.

"Właśnie widziałem swoją dziewczynę ze studiów, która pięć lat temu odebrała sobie życie. Wszyscy mówią, że to tylko moje wyobrażenia i muszę się wreszcie z tego otrząsnąć, ale ja wiem, że ona żyje i gdzieś tam jest, i nigdy nie przestanę jej szukać. Ona nigdy nie była gotowa na śmierć."

Trzech narratorów, trzy równoległe opowieści, Jara, Rose oraz trzeciej tajemniczej postaci sprawiają, że nie ma się pewności, które z opisywanych w "Znajdź mnie" zdarzeń miały miejsce, co jest prawdą, co halucynacją, a może wszystko jest efektem  obłędu w który popada główny bohater.
Powieść nafaszerowana jest mrocznymi zagadkami, sekretami, spiskami, niedorzecznościami. Tajemnicza organizacja, rekrutująca najzdolniejszych studentów Cambridge, służby wywiadowcze, okrutne testy prowadzone na zwierzętach, owiana tajemnicą podejrzana przeszłość ojca zaginionej Rosy, bohaterowie, których zamiary są niejasne, a intencje nigdy kryształowo czyste. Powieść J.S. Monroe to prawdziwy koszmar paranoika.

"Znajdź mnie" J.S. Monroe to bardzo przyzwoita, przywodząca na myśl starego dobrego Harlana Cobena porcja rozrywki. Powieść, po którą powinien sięgnąć każdy  miłośnik thrillerów. Wywołująca ciarki na plecach, z niebanalną i okrutną intrygę, spowijająca w gęstej jak smoła atmosferze strachu,  oferująca solidną dawkę szaleństwa w czystej postaci historia.

Informacje o książce:
Autor:  J.S. Monroe
Tytuł: Znajdź mnie

Tytuł oryginału:  Find me
Przekład: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018

Liczba stron: 445

Za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal

2 komentarze:

  1. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Uwielbiam twórczość Cobena, więc tym bardziej mnie ciekawi.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przez chwilę byłam nawet zainteresowana tym tytułem, ale wątek sensacyjny jakoś nie bardo mnie pociąga.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...