poniedziałek, 23 kwietnia 2018

Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej, Andrzej Krajewski

Przez tysiące lat błotnista maź, określana mianem oleju skalnego była przez ludzi kompletnie ignorowana. Wszystko zmieniło się za sprawą marzenia  pewnego kupca i karczmarza Abrahama Schreinera i szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Jesienią 1852 roku przybył on do lwowskiej apteki "Pod Złotą Gwiazdą"  i poprosił pracującego tam Ignacego Łukasiewicza, by przerobił olej skalny na pewien przeznaczony do konsumpcji płyn. Niestety polskiemu aptekarzowi nie udało się wydestylować alkoholu z ropy, jednak udało mu się dokonać czegoś innego. Opracował on genialną technologię rafinacji ropy naftowej, rozbijając ją na frakcje o niezwykłych właściwościach. 
Ropa naftowa szybko stała się płynnym złotem, iskrą, której pojawienie się doprowadziło do wybuchu rewolucji przemysłowej. 
"Pani upadku i triumfu" została milczącą królową, która od końca XIX wieku niepodzielnie rządzi światem, wpływając na państwa, przebieg wojen, światową gospodarkę i losy każdego z nas. 
Dzięki historykowi i dziennikarzowi Andrzejowi Krajewskiemu ropa naftowa doczekała się własnej biografii. "Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej" to fascynująca opowieść o gwałtownej i awanturniczej epoce ropy naftowej, która rozpoczęła się wraz z odkryciem Ignacego Łukasiewicza, epoce, która wciąż trwa i która naznaczona jest krwią wielu istnień. 

Ropa przekształciła przemysł, zmieniła handel, rozpoczęła erę globalizacji. Andrzej Krajewski podąża w swojej książce czarnymi ścieżkami ropy, które swój początek miały w lwowskiej aptece Ignacego Łukasiewicza. Przemierzamy Stany Zjednoczone wraz z pułkownikiem Edwinem L. Drake'm w poszukiwaniu złóż ropy i obserwujemy wiercenie pierwszego szybu naftowego, które zapoczątkowało wybuch "naftowej gorączki".
Ropa przyczyniła się do wynalezienia silnika spalinowego i rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. To ona wyniosła na szczyt  "dusiciela z Cleveland"czyli Johna D. Rockefellera, który doprowadził do wybuchu wojen naftowych. Obudziła w światowych imperiach pragnienie kontroli nad swoimi zasobami. To przez nią wybuchały wojny, upadły nazistowskie Niemcy, doprowadziła do narodzin konsumpcyjnego społeczeństwo. Ropa zawsze grała główną rolę w zwrotnych momentach historii.

Dostęp do ropy rozstrzyga o tym, które państwa stają się mocarstwami, a które stają się jedynie zdanymi na łaskę  wielkich koncernów naftowych klientami. Andrzej Krajewski pokazuje w swojej książce, że samo posiadanie dostępu do ropy naftowej nie zawsze oznacza sukces i przynosi wielkie pieniądze. Niektóre kraje takie jak Arabia Saudyjska potrafią nią dobrze gospodarować, pomnażając i dobrze inwestując swoje petrodolary. Jednak są państwa, dla których ogromne złoża ropy naftowej wcale nie stały się wybawieniem, a wręcz przeciwnie stały się początkiem całej serii nieszczęść. Ropa niejednokrotnie prowadziła do kryzysów społecznych, krachów i krwawych przewrotów. Najboleśniej działanie "ekskrementu diabła" odczuła Wenezuela, ropa i nieudolność rządzących doprowadziła południowoamerykańskie państwo do bankructwa.

"Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej" to pasjonująca i wnikliwa opowieść o ropie i jej gigantycznym wpływie  na losy cywilizacji. Książka Andrzeja Krajewskiego przybliża wydarzenia z przeszłości, wynalazki, technologie, sylwetki ludzi, świat wielkiej polityki i biznesu, wojny, kryzysy, na których ropa naftowa odcisnęła swój czarny ślad.
Ta książka, to nie tylko opowieść o burzliwej historii ropy, ale też swego rodzaju epitafium. Świadomi naszego uzależnienia, coraz częściej rozglądamy się za jej godnym następcą, szukając innego, najlepiej odnawialnego źródła energii. Jednak ropa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a to z pewnością boleśnie odczujemy na własnej skórze, w końcu taka już natura tej "krwi cywilizacji".
Jak długo ropa naftowa będzie dzierżyć koronę i rządzić światem? Czas pokaże, ale jednego możemy być pewni, "pani upadku i triumfu" jeszcze nieraz pokaże na co ją stać.

Informacje o książce:
Autor: Andrzej Krajewski
Tytuł: Krew cywilizacji. Biografia ropy naftowej

Wydawnictwo Mando/ WAM
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018

Liczba stron: 344

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Mando/ Wydawnictwu WAM

5 komentarzy:

 1. Myślę, że książka ta zainteresuje mojego narzeczonego. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Polak jednym z prekursorów? To ciekawe. Bardzo mnie zaskoczyłaś. Książkę niekoniecznie wezmę do przeczytania, ale ta ciekawostka zostanie w głowie na pewno. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie Łukasiewicz był pierwszym światowym potentatem naftowym. Dla mnie największym zaskoczeniem w "Krwi cywilizacji" była informacja że lampę naftową zbudował Andrzej Bratkowski na zlecenie Łukasiewicza, a nie sam Łukasiewicz.

   Usuń
  2. Obie ciekawostki niezłe. Nie spodziewałbym się.

   Usuń
 3. Brzmi jak świetna lektura na dokształcanie się w wakacje :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...