sobota, 29 lutego 2020

Książek zatrzęsienie #56- zapowiedzi wydawnicze marzec 2020

Im bliżej wiosny, tym więcej propozycji wydawniczych można znaleźć na księgarskich półkach.
W tym miesiącu wyłowiłam dla siebie osiem książek,  zupełny gatunkowy misz- masz. Dwa reportaże, jeden z moich ukochanych Mazur, drugi prosto z lasów deszczowych. Wydawnictwo Czarne wyda niepublikowane dotąd w Polsce opowiadania Josefa Škvoreckiego.
Jeśli chodzi o powieści, to w marcu swoją premierę będą miały" nowa powieść Jesmyn Ward, "Czeski Raj" Jaroslava Rudiša,  powieść japońskiej pisarski Riku Ondy oraz "Nocny prom do Tangeru", propozycja od Wydawnictwa Pauza. Na koniec wisienka na torcie, coś z gatunku, którego nie wiedzieć dlaczego tak mało ostatnio czytam- opowiadania science-fiction Teda Chianga.
Mam nadzieję, że wśród prezentowanych propozycji znajdziecie coś dla siebie. A może czekacie na zupełnie inne książki? Podzielcie się tytułami w komentarzach.
Zbieranie kości
Jesmyn Ward
Wydawnictwo Poznańskie
data premiery: 11 marca 2020

Najsłynniejsza powieść autorki bestsellerowego Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie i zarazem pierwszej kobiety, która dwukrotnie otrzymała prestiżową National Book Award.

Nad Zatoką Meksykańską formuje się huragan, który już wkrótce zagrozi życiu setek tysięcy ludzi. W przybrzeżnym miasteczku Bois Sauvage w stanie Missisipi czternastoletnia Esch i jej trzej bracia próbują zebrać zapasy jedzenia, na próżno szukając przy tym pomocy u ojca alkoholika, którego nigdy nie ma w pobliżu. W młodej dziewczynie narasta strach, zwłaszcza gdy dowiaduje się, że zaszła w ciążę.
Dwanaście dni, podczas których rozgrywa się akcja powieści, stanowi bolesną próbę spojrzenia na samotność oraz brutalną codzienność, która w obliczu Huraganu Katrina pokazuje nam swoje najbrudniejsze barwy. (opis wydawcy)


Pszczoły i grom w oddali
Riku Onda
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 12 marca 2020

Wszechświat rozbrzmiewa muzyką! Riku Onda zabiera nas za kulisy – widzimy profesjonalnych pianistów walczących o akceptację, sławę i ten jeden moment muzycznej perfekcji. Pszczoły i grom w oddali to opowieść o poszukiwaniu własnej drogi przy dźwiękach klasycznych utworów Bacha, Mozarta i Chopina. (opis wydawcy)
Gorzki świat
Josef Škvorecký
Wydawnictwo Czarne
data premiery:18 marca 2020

Josef Škvorecký należał do wybitnego pokolenia powojennych pisarzy takich jak Václav Havel, Bohumil Hrabal czy Milan Kundera, którzy zdefiniowali współczesną czeską literaturę. Jego najgłośniejsza i wielokrotnie nagradzana powieść Przypadki inżyniera ludzkich dusz została uznana za arcydzieło, które inspirowało kolejne pokolenia autorów.
Niniejszy wybór tekstów to nieznane dotąd w Polsce opowiadania Škvoreckiego, opisujące realia i przewrotność życia w czasach faszyzmu i komunizmu. Pierwsze miłości, protesty, młodzieńcze przyjaźnie. Autor czaruje czytelnika pięknym językiem, humorem i lekkością narracji. Wszystko to skąpane w nutach ukochanego przez Škvoreckiego jazzu. (opis wydawcy)


Wieczny początek. Warmia i Mazury
Beata Szady
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 18 marca 2020

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było.
Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.
Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa. (opis wydawcy)


Czeski Raj
Jaroslav Rudiš 
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 18 marca 2020


Gdzieś w Czeskim Raju znajduje się sauna. Ale nie uczęszczają do niej turyści strudzeni wędrówkami po tym atrakcyjnym regionie. To sauna zbudowana przez miejscowych dla miejscowych, jeszcze za komuny. Spotyka się w niej grupa mężczyzn – młodych, starych i tych w średnim wieku, z wykształceniem i bez, samotnych i z rodzinami lub partnerkami. Faceci mogą tam swobodnie gadać o życiu, babach, historii i polityce. Wzruszać się i złościć. I dziwić się, że za ścianą sauny co jakiś czas rozbrzmiewa chichot kobiet.
Najnowsza powieść Jaroslava Rudiša to obraz oczekiwania na koniec świata, który być może już nastąpił, ale który był tak zwyczajny, że nie zdołaliśmy go zauważyć. (opis wydawcy) 


Śmierć w lesie deszczowym
Don Kulick
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 23 marca 2020

Język umiera wtedy, kiedy ludzie przestają nim mówić.
Głęboko w lesie deszczowym w Papui-Nowej Gwinei jest maleńka wioska Gapun, w której mieszka dwieście osób. Tylko czterdzieści pięć z nich mówi rdzennym językiem tayap i z roku na rok jest ich coraz mniej. Antropolog kulturowy Don Kulick postanawia udokumentować proces wymierania tego języka. Zafascynowany światem gapuńczyków, na przestrzeni trzydziestu lat powraca do wioski kilkakrotnie, a jego życie splata się z życiem mieszkańców.

Owocem tych spotkań jest pełna humoru opowieść o ludziach, ich problemach, radościach i smutkach. Autor niczym lokalny przewodnik oprowadza nas po wiosce, pokazując, jak to jest być częścią mikrospołeczności i mieszkać w niedostępnym miejscu, wyciętym niczym szczelina w samym środku tropikalnego lasu deszczowego. Książka Kulicka to otwierające oczy spojrzenie na wpływ zachodniej kultury na najdalsze zakątki naszego globu. (opis wydawcy)Nocny prom do Tangeru
Kevin Barry
Wydawnictwo Pauza
data premiery: 25 marca 2020

Dwóch mężczyzn czeka w porcie w Algeciras na tytułowy nocny prom do Tangeru. Wpadli na chwilę, ale ich pobyt w dworcowej poczekalni zamienia się w całonocne czuwanie. Jak i po co się tam znaleźli, co ich łączy? Podczas tej jednej nocy poznamy historię ich całego, nierozerwalnie zespolonego z sobą życia.
(opis wydawcy)

Ted Chiang
Wydech
Wydawnictwo Zysk i ska
data premiery: 24 marca 2020

W tych dziewięciu zdumiewająco oryginalnych, prowokujących i wzruszających opowiadaniach Ted Chiang rozważa niektóre z najstarszych pytań stawianych przez ludzkość, a także inne, zupełnie nowe pytania, które mogły przyjść na myśl wyłącznie jemu.
W opowiadaniu Kupiec i wrota alchemika czasowy portal zmusza sprzedawcę tkanin z dawnego Bagdadu do stawiania czoła starym błędom, dając mu drugą szansę. W tytułowym Wydechu obcy uczony dokonuje zdumiewającego odkrycia o uniwersalnych konsekwencjach. W noweli Lęk to zawrót głowy od wolności możliwość zajrzenia do alternatywnych wszechświatów umożliwia bohaterom zupełnie nowe spojrzenie na kwestię wolnej woli
.
„W całej współczesnej literaturze Ted Chiang nie ma sobie równych, gdy chodzi o krótkie formy literackie. Zasługuje na to, by jego nazwisko wymieniać obok takich tuzów jak Carver, Poe, Borges i Kafka. Każde jego opowiadanie jest wszechświatem. Każde jest brylantem. Czytelnik wciągnie w płuca cały Wydech za jednam posiedzeniem, ponieważ prawdziwy geniusz nie zdarza się tak często, jak twierdzą niektórzy”. (opis wydawcy)

3 komentarze:

 1. Dużo ciekawych książek. Będzie w czym wybierać. 😊
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Easy "water hack" burns 2 lbs OVERNIGHT

  Over 160000 women and men are trying a easy and SECRET "water hack" to drop 2 lbs each night while they sleep.

  It's very simple and works every time.

  Just follow these easy step:

  1) Get a drinking glass and fill it with water half glass

  2) And now learn this weight losing hack

  and become 2 lbs skinnier when you wake up!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nic tym razem nie widzę dla siebie

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...