wtorek, 2 lipca 2019

Zostań ze mną, Ayọ̀bámi Adébáyọ̀

"Ten kto ma dziecko, posiada świat", tak brzmi morał starej afrykańskiej baśni, którą jeden z bohaterów powieści Ayọ̀bámi Adébáyọ̀ "Zostań ze mną" opowiada swojej córce. Co jednak stanie się, gdy marzenie o rodzicielstwie stanie się niemożliwe do spełnienia? Szczególnie w kraju, w którym kobieta, jeśli nie potrafi dawać dzieci, jest bezwartościowa, jest tylko mężczyzną i "nikt nie powinien nazywać jej kobietą"

Yejide i Akin zakochali się w sobie w czasie studiów. Pobrali się, on pracuje jako księgowy w banku, ona prowadzi dobrze prosperujący zakład fryzjerski. Od czterech lat starają się o dziecko. Odwiedzają lekarzy, ona w akcie desperacji szuka pomocy u czarowników, odprawia dziwne rytuały, modli się, odprawia pielgrzymki mające zapewnić jej upragnionego potomka. Rodzina Akina nakłania go do wzięcia drugiej żony, mimo że poślubiając Yejide obiecał jej, że będą żyć w związku monogamicznym. Nie tylko teściowie, także Yejide pragnie dziecka. Żeby spełnić marzenie, małżonkowie gotowi są na wiele.

W patriarchalnej i konserwatywnej Nigerii fundamentalnym obowiązkiem kobiety i mężczyzny jest posiadanie potomstwa. Bezpłodność jest tematem tabu, źródłem napiętnowania i powodem do wstydu. Desperacka próba spełnienia oczekiwań, potwierdzenie swojego statusu jako kobiety przez Yeijide oraz pragnienie zaznania rodzinnego szczęścia sprawiają  że związek młodych małżonków zaczyna się rozpadać.
Kryzys ich relacji opowiedziany jest w "Zostań ze mną" z dwóch różnych punktów widzenia, przeciwległych biegunów, męża i żony, którzy zupełnie inaczej przeżywają trawiący ich małżeństwo kryzys.  Na to czują ma wpływ nie tylko to co dzieje się tu i teraz, ale i ich przeszłość, często bolesna, która nie daje o sobie zapomnieć. Pamięć o tamtych wydarzeniach, o przeszłości, która głęboko w nich tkwi często zniekształca ich  emocje, pogłębiając powstałe na ich związku rysy.

Ayọ̀bámi Adébáyọ̀ w swojej debiutanckiej powieści ukazuje zwyczajne życie ludzi na tle rozgrywającej się wielkiej polityki. Gdy miejsce mają  przewroty, manifestacje, protesty,  w tym samych czasie toczy się życie tych, którzy muszą zmierzyć się ze swoją codziennością. Matki opiekują się dziećmi, małżonkowie kochają się, kłócą, pracują, snują marzenia, które kształtowane są przez odległe, ale doniosłe zmiany zachodzące na scenie krajowej.   Nigeria  ukazana przez autorkę, to państwo rozdarte między tradycją, starymi definicjami męskości i kobiecości, a nowoczesnością i próbą odchodzenia od stereotypów,  kraj w których obok siebie ludzie wierzą w zabobony  i  współczesną medycynę, twardo stąpający po ziemi i przesiąknięty mitologią i ludowością. 
Obserwujemy Nigerię pełną sprzeczności i kontrastów, jednak nasze oczy najbardziej przyciąga dramat, który rozgrywa się w domu Yejide i Akina, ich walki o dziecko, walki ze społecznymi normami, oczekiwaniami innych osób, walki ze sobą nawzajem.

"Zostań ze mną" to piękna i bolesna lektura. Opowieść pokazująca jak silna i krucha potrafi miłość, jak potężną siłą  jest macierzyństwo. Ayọ̀bámi Adébáyọ̀ przedstawiając portret pewnej nigeryjskiej rodziny dotyka problemów poligamii, bezpłodności, niewierności, trudnej sytuacji kobiet doświadczających bezpośredniej i pośredniej przemocy w patriarchalnym społeczeństwie, ich przejmującej samotności, smutku, ale i ogromnej determinacji i woli walki.

Informacje o książce:
Autor: Ayọ̀bámi Adébáyọ̀
Tytuł: Zostań ze mną
Tytuł oryginału: Stay with me
Przekład: Karolina Iwaszkiewicz
Wydawnictwo Marginesy
Miejsce i data wydania: Warszawa,2019
ilość stron: 303


Za książkę dziękuję księgarni Tania Książka.
"Zostań ze mną" Ayọ̀bámi Adébáyọ̀
a także inne nowości znajdziecie na stronie księgarni.
https://www.taniaksiazka.pl/

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...