niedziela, 30 czerwca 2019

Książek zatrzęsienie #48- zapowiedzi wydawnicze lipca 2019

Zatrzęsienia w lipcu nie będzie, przynajmniej książkowego. W końcu to wakacje, okres w którym ładujemy nasze słoneczne akumulatory i czytamy zaległości. Nie mniej kilka literackich perełek, które pojawią się na półkach księgarskich w lipcu udało mi się znaleźć.
Najbardziej cieszy mnie wznowienie "Papugi Flauberta" Juliana Barnesa, genialna proza, którą z przyjemnością przeczytam jeszcze raz. Kolejną książką, która ukaże się w lipcu (mam nadzieję, bo wydawnictwo już kilka razy przesuwało premierę) jest "Rivers of Babylon" pióra słowackiego pisarza Petear Pišťanka. Do tego najnowszy kryminał Anny Kańtoch, opowiadania Sary Hall i Svetnislava Basary oraz powieść Carla Frode Tiller. 
Będzie co czytać. 


Zapraszam na lipcową odsłonę książek zatrzęsienia, licząc że znajdziecie coś dla siebie.
Letnie przesilenie
Svetnislav Basara
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 5 lipca 2019

Prozaik serbski Svetislav Basara ogłosił debiutancki tom opowiadań Priče u nesajanju (Opowiadania w zaniku, 1982), mając niecałe lat trzydzieści, najnowszy tom – w 2016 roku. Forma opowiadania jest stale obecna w jego twórczości, a krytyka serbska nazywa go mistrzem gatunku. Nie bez racji podkreśla się też pokrewieństwo prozy Basary z dziełami Gombrowicza, zwłaszcza z Kursem filozofii w sześć godzin i kwadrans. Na pozór lekkie i swobodne, utwory serbskiego pisarza są dość wyraźnie podszyte filozofią. Jego utwory przetłumaczono m.in. na język angielski, francuski, włoski, niemiecki i węgierski.
„Postmodernistyczną” prozę Basary przenika pomysłowy humor, bywa ona groteskowa i satyryczna, absurd spotyka się w niej z mistyfikacją; autor zabawnie potrafi kpić z konwencji literackich, a właściwie z wszelkich konwencji, a czyni to przybierając rozmaite miny („gęby”). Nie ma u niego pozy, broń Boże wzniosłości, nawet ukrytego dydaktyzmu, za to w jego dziełach znaleźć można wiele humoru czy drwiny. Basara nie jest przy tym wesołkiem, przeciwnie – jest najzupełniej poważny (opis wydawcy)


Madame Zero i inne opowiadania
Sarah Hall
Wydawnictwo Pauza
data premiery: 17 lipca 2019

Madame Zero i inne opowiadania to premierowy wybór prozy wielokrotnie nagradzanej brytyjskiej pisarki Sarah Hall. Niezwykły zbiór zmysłowych, czasem mrocznych opowiadań, które rozgrywają się w zaskakujących krajobrazach – wiejskich, przemysłowych, psychologicznych – nieustannie rezonujących niepokojem. Czy akcja toczy się podczas apokaliptycznej burzy, na lokalnym basenie czy w sali operacyjnej, opowiadania Hall zamieszkują głęboką krainę między naturą a miastem, codziennością a surrealizmem, ludźmi a zwierzętami. (opis wydawcy)

Papuga Flauberta
Julian Barnes
Wydawnictwo Świat Książki
data premiery: 17 lipca 2019

Przewrotna powieść, esej i przewodnik po meandrach ludzkiej, niedostępnej innym, duszy. Słynna biografia słynnego autora. Narratorem tej oryginalnej książki jest fikcyjny biograf Flauberta, Geoffrey Braithwaite, z zawodu lekarz. Próbuje poznać swego idola przez pryzmat jego stosunku do ludzi, zwierząt, czasów, w których żył. Ale w swoistym śledztwie natyka się na trudność nie do pokonania: co faktycznie możemy wiedzieć o drugim człowieku? W jaki sposób nasz umysł obejmuje przeszłość? Przecież, mimo wielu pewnych źródeł, odległe czasy zawsze będą dla nas tylko wyobrażeniem... Czy da się poznać prawdę? (opis wydawcy)
Początki
Carl Frode Tiller
Wydawnictwo Poznańskie
data premiery: 17 lipca 2019

Hipnotyzujący portret destrukcyjnego idealisty.
Ilekroć zdarzało mi się fantazjować o tym, że z sobą kończę, wyobrażałem sobie uroczysty, rytualny wręcz czyn – w tym list pożegnalny, garnitur i ważne dla mnie miejsce. Dlatego ostatnią moją myślą, która przyszła, gdy w nagłym ataku paniki próbowałem ostro skręcić, było to, że mogłem trochę bardziej się postarać.
 Historia Terjego musiała skończyć się samobójstwem. Przez całe życie tłumił swoje uczucia, był ironiczny i szorstki, a naturę rozumiał lepiej niż innych ludzi. Carl F. Tiller stopniowo cofa się do coraz wcześniejszych wydarzeń i wnika w psychikę swojego bohatera, by stworzyć fascynujący obraz jego dramatu egzystencjalnego i walki z wewnętrznymi demonami. (opis wydawcy)Rivers of Babylon
Peter Pišťanek
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
date premiery: 20 lipca 2019

Podobno ludzie „nawet śmierci się tak nie boją, jak tego, że im będzie zimno”. Podobno, kiedy nie wiadomo, co wolno, to wolno wszystko. Wie o tym Rácz – prymityw i cham, który właśnie został palaczem w Hotelu Ambassador. Rácz chce się dorobić, ale praca w kotłowni nie jest lekka. Żeby zmienić układ sił, któregoś dnia po prostu zakręca kurek. I tak następuje katastrofa. Bo Rácz chce wszystkiego i potrafi to sobie wziąć. Hotel w krótkim czasie staje się jego własnością.
Rivers of Babylon to rysowana grubą kreską powieść gangsterska, w której bohaterowie są bezkompromisowo paskudni, a język ostry i soczysty.  Satyra na słowiański wczesny kapitalizm przeraża do dziś swoją proroczą wymową. (opis wydawcy)


Pokuta
Anna Kańtoch
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 31 lipca 2019

We wrześniu 1986 roku brutalne morderstwo wstrząsnęło niewielką nadmorską miejscowością. Na plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Miała dziewiętnaście lat i żadnych wrogów. Na szczęście szybko udało się znaleźć winnego. Tak przynajmniej sądzi milicja. Tymczasem pewnego listopadowego dnia na komisariacie pojawia się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił nie tylko Reginę, ale także pięć innych kobiet. Pozbawiał je życia z niezwykłą dla seryjnego mordercy regularnością – co siedem lat jedną.

Milicja staje przed zagadką: kim jest Jan Kowalski, bezwzględnym zbrodniarzem czy szaleńcem? Czy to możliwe, że od ponad trzydziestu lat nikt nie zauważył grasującego w okolicy mordercy? Co naprawdę spotkało Reginę i gdzie są inne ofiary Kowalskiego? I kim jest tajemniczy mężczyzna, który obiecuje młodym dziewczynom nowe życie, jeśli poświęcą to, co dla nich najcenniejsze? (opis wydawcy)

4 komentarze:

 1. Ostatni tytuł bardzo mnie zainteresował. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Letnie przesilenie" najbardziej mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna ta okładka "Madame Zero i inne opowiadania" :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na ,,Pokutę" mam największą chęć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...