niedziela, 3 marca 2019

Wymazać siebie, Garrard Conley

Przez  środowiska lekarskie aż do 1990 roku, kiedy to Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła go z listy zaburzeń psychicznych, homoseksualizm  uważany był za chorobę. Jednak mimo, że oficjalne stanowisko uległo zmianie, świadomość wielu ludzi przez tyle lat nie zmieniła się i wciąż uważają homoseksualizm za chorobę, zaburzenie, które można wyleczyć. Nadal popularne, również w Polsce, są ośrodki, które  poprzez  terapię konwersyjną oferują całkowite wyleczenie z homoseksualizmu, obiecując zmianę orientacji seksualnej.
Czym jest terapia konwersyjna opowiada w swojej przejmującym pamiętniku  "Wymazać siebie" Garrard Conley, który w wieku 19 lat trafił do ośrodka oferującego terapię reparatywną.

 Garrard pochodzi z niewielkiego miasteczka w Arkansas. Jako młody baptysta i syn poważnego pastora nie może pozwolić, by otwarcie przyznać się do swojej orientacji seksualnej. Gdy prawda wychodzi na jaw, dostaje od ojca wybór, albo podda się terapii konwersyjnej, głęboko wierząc, że ta może pomóc go uzdrowić albo straci rodzinę, przyjaciół. Chłopak wybiera terapię w ośrodku "Love in Action", gdzie dzięki wojskowej dyscyplinie i studiowaniu Biblii ma wkroczyć na heteroseksualną ścieżkę.

"Terapia konwersyjna to coś więcej niż kontrowersyjna praktyka na styku psychologii i religii – przez dwie dekady był to ważny ruch społeczny, dochodowy interes." pisze we wstępie do książki Agnieszka Graff, przybliżając nam czym jest i na czym  polega terapia konwersyjna.  Czytając o upokarzaniu, piętnowaniu, wymuszaniu intymnych zwierzeń, zaczęłam się zastanawiać, jak to możliwe, że kościoły chrześcijańskie w pełni akceptują "metodę leczenia" tak nieludzko traktującej drugiego człowieka.

"Straciłem kontakt z samym sobą, bo zbyt byłem zajęty próbami bycia kimś innym." wspomina w swojej  powieści Conley, opowiadając o napiętnowaniu przez bliskich, którzy nie potrafili zaakceptować jego orientacji seksualnej, o swojej relacji z Bogiem, rodzicami, o swoim zgubieniu, poczuciu wstydu, niskim poczuciu własnej wartości, myślach samobójczych.

Siła tej  książki nie kryje się jednak w odsłonięciu kulis terapii konwersyjnej, w której brał udział, ale pełnych liryzmu i empatii refleksjach dotyczących miłości, religii, rodziny i kultury, które ukształtowały autora. Garrard stara się zrozumieć okoliczności i motywację, które skłoniły jego rodzinę do poszukiwania "lekarstwa" na jego orientację seksualną.

"Wymazać siebie" to rodzaj terapii, próba uwolnienia się od bolesnych, osobistych wspomnień, rozprawieniem z przeszłością. To szczera, pełna odwagi i współczucia historia przetrwania, ale nie tylko. Dzięki empatii, miłości i zrozumieniu Conley odzyskuje swoje życie, odzyskuje siebie, ucząc nas szacunku do drugiego człowieka,  pokazując, że każdy z nas ma prawo do szczęści, miłości, bycia sobą.

Informacje o książce:
Autor: Garrard Conley
Tytuł: Wymazać siebie
Tytuł oryginału: Boy erased. A momoir of identity, faith and family.
Przekład: Kamila Slawinski
Wydawnictwo Poradnia K
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2019
ilość stron: 352

2 komentarze:

 1. Z racji zawodu, jestem bardzo ciekawa tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dla mnie raczej. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  www.zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...