czwartek, 28 lutego 2019

Książek zatrzesienie #44- zapowiedzi wydawnicze marca 2019

Zapraszam Was na przegląd nowości wydawniczych i wznowień, które pojawią się na półkach księgarni już w marcu. Wybór książek tradycyjnie mocno subiektywny. Pozycje, które zainteresowały mnie opisem fabuły, zauroczyły okładką, przyciągnęły nazwiskiem autora lub w inny, sobie tyko znany sposób zwróciły moją uwagę.
Zapraszam na książek zatrzęsienie.Pestki
Anna Ciarkowska
Wydawnictwo Otwarte
data premiery: 4 marca 2019


Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po kawałku tracić swoje życie. To ślady jej próby odnalezienia się w rzeczywistości, której sztywne ramy nie znoszą sprzeciwu, inności i wrażliwości.
Codzienność składa się z gestów i słów. Czasem zostawiają one w nas mikrourazy, drobne skaleczenia, które nie chcą się goić i układają się w kolejne warstwy smutku. Czy poczucie osamotnienia jest ceną za nadwrażliwość na świat? (opis wydawcy)Japonia utracona
Alex Kerr
Wydawnictwo Karakter
data premiery: 13 marca 2019

Autor miał dwanaście lat, gdy w1964 roku zamieszkał z rodzicami w Japonii i spędził tam niemal całe swoje życie. Jak się okazało, rok ten był punktem zwrotnym w historii kraju organizującego właśnie letnie igrzyska olimpijskie. Rozpoczął się wtedy okres boomu ekonomicznego i gwałtownej modernizacji. Kerr, zafascynowany tradycyjną kulturą japońską, próbuje w książce pokazać to, co na jego oczach ulegało głębokim przeobrażeniom. Z zaangażowaniem opowiada o dawnej architekturze i wnętrzach, obyczajach, religii, teatrze kabuki, kolekcjonerstwie i kaligrafii. Książkę pisał po japońsku, dla Japończyków i jako pierwszy obcokrajowiec otrzymał za nią nagrodę literacką Shincho Gakugei. (opis wydawcy)


 

Dziewczyna z konbini
Sayaka Murata
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
data premiery: 15 marca 2019


Keiko Furukura mimo swoich 36 lat wciąż pracuje dorywczo w konbini, jednym z sieciowych sklepów wielobranżowych, gdzie ekspedientami są zazwyczaj studenci lub imigranci. Lekceważąc presję rodziny, dziewczyna nie dąży do wyższego statusu społecznego, nie chce też założyć rodziny. Od dzieciństwa ma problemy z dopasowaniem się do otoczenia oraz zrozumieniem i odczuwaniem emocji. Ściśle określone korporacyjne zasady panujące w konbini zapewniają aspołecznej Keiko poczucie bezpieczeństwa, a uniform, który nosi w pracy, staje się częścią jej tożsamości. Do bólu poukładane życie bohaterki wywraca się do góry nogami, gdy w sklepie pojawia się Shiraha, chłopak z podobnymi problemami.
Dziewczyna z konbini to powieść o społecznym niedopasowaniu i inności, które czasami przyjmują niepokojące oblicze. Udzielając Keiko literackiego głosu, Murata portretuje kobietę, która świadomie wyrzeka się indywidualności i próbuje dostosować się do obowiązującego systemu. (opis wydawcy)Z Batą z dżungli
Marketa Pilátová
Wydawnictwo Książkowe klimaty 
data premiery: 25 marca 2019

Kiedy Europę dzieli żelazna kurtyna, a w Czechosłowacji kształtuje się komunistyczna dyktatura, Jan Antonin Baťa, najsłynniejszy producent obuwia w Europie Środkowej, postanawia zbudować nowy Zlin… w brazylijskiej dżungli.
Z Batą w dżungli to coś więcej niż biografia – kompozycja książki łączy formę klasycznej powieści, reportażu i eseju. To fascynująca, a zarazem intymna opowieść o życiu, pracy i rodzinie jednej z największych postaci czeskiej historii XX wieku.
Rewidując stereotypy na temat Jana Baty, Pilátová pokazuje próbę połączenia dwóch zupełnie odmiennych światów i zastanawia się, w jaki sposób ludzkie losy nadają znaczenie różnym miejscom. (opis wydawcy)

4 komentarze:

 1. tym razem, czekam na inne książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie zaciekawiło mnie nic z wymienionych przez Ciebie książek, ale czekam za to na inne premiery. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  www.zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nic dla mnie, nawet dobrze, bo nie wyrabiam z nowościami :P

  OdpowiedzUsuń
 4. W marcu zauroczyć mogą nie tylko okładki, ale również pogoda za oknem. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż lektura na ławce w parku. Świetnie, że tak wiele dobrych premier pojawia się już z początkiem wiosny! :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...