sobota, 23 lutego 2019

Żeglarze nocy i inne opowiadania, George R.R. Martin

Do tej pory George R.R. Martin kojarzył mi się głównie z serią "Pieśń lodu i ognia", a jak się okazuje amerykański pisarz bardzo dobrze radzi sobie również z krótką formą i zupełnie innym gatunku, czego doskonałym przykładem jest pochodzący z lat 1973-1981 zbiór fantastyczno-naukowych historii "Żeglarze nocy i inne opowiadania", wznowiony przy okazji premiery serialu "Nightflyers", będącej ekranizacją opowiadania "Żeglarze nocy".

"Żeglarze nocy inne opowiadania" to zbiór sześciu niepowiązanych ze sobą historii, jednych lepszych, innych nieco gorszych i jednej prawdziwej perełki.
Tytułowe opowiadanie, to historia międzygwiezdnej ekspedycji grupy specjalistów, która poszukuje  legendarnej rasy obcych. Sam statek kryje jednak jeszcze większe tajemnice, niż poszukiwani  przez naukowców Volkryni. Na Żeglarzu nocy zaczyna dochodzić do coraz bardziej niebezpiecznych sytuacji, a załoga zwraca się przeciwko kapitanowi i sobie.

"Weekend w strefie wojny" to szydercza i brudna opowieść,w której znudzeni przedsiębiorcy swój wolny czas spędzają bawiąc się w wojnę, ale z prawdziwymi kulami, pozbawiając innych życia. To opowiadanie pokazuje, jak daleko jest w stanie posunąć się człowiek, by rozładować własne napięcie i dostarczyć sobie rozrywki.  Inne opowiadanie na które warto zwrócić uwagę to "Nie wolno zabijać człowieka", historia o sile wiary i religii, które potrafią nieść nie tylko dobro, ale i totalne zniszczenie. 

Najciekawszym opowiadaniem zbioru jest moim zdaniem jest tragiczna i przejmująco smutna "Pieśń dla Lyanny",  historia o potrzebie bliskości, samotności, wzajemnym zrozumieniu. Opowieść, która mówi sporo o ludzkiej kondycji. Jak dobrze znamy naszych życiowych partnerów? Czy możliwe jest, aby naprawdę poznać drugą osobę? A może wszyscy jesteśmy jedynie samotnymi wyspami?

George R.R. Martin w "Żeglarzu nocy i innych opowiadaniach" udowadnia, że potrafi nie tylko dostarczać czytelnikom prostej rozrywki, ale i zmusić do głębszej refleksji nad światem i kondycją człowieka. Klimatyczne, poruszające różnorodne, zarówno błahe jak i trudne tematy, nastrojowe, fantastyczne, wiejące grozą opowiadania, dostarczające głębszych przemyśleń.
Warto przeczytać.

Informacje o książce:
Autor: George R.R. Martin
Tytuł: Żeglarze nocy inne opowiadania
Tytuł oryginału: Nightflyers& Other Stories
Przekład: Michał Jakuszewski, Darosław J. Toruń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Miejsce i data wydania: Poznań, 2019
ilość stron: 337

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...