niedziela, 25 listopada 2018

Uniesienie, Stephen King

Castle Rock, niewielkie, prowincjonalne, położone w stanie Maine miasteczko  nie wydaje się być wymarzonym miejscem do życia. To tutaj siał postrach Cujo, działał sklep, w którym można było kupić wszystko, czego tylko człowiek zapragnie, a niektórym mieszkańcom udało się odkryć mroczną połowę swojej duszy. Stephenowi Kingowi niewątpliwie udało stworzyć się niezwykłe, wywołujące ciarki na plecach miejsce, które za sprawą jego ostatniej noweli "Uniesienie" otrzymało szansę na odkupienie swoich win.

Mieszkający w Castle Rock Scott Carey odkrywa, że sporo stracił na wadze. Jednak problem polega na tym, że cały czas wygląda, jakby nic się nie zmieniło. Nieważne co na siebie włoży i czym wypcha kieszenie, waga wciąż pokazuje tyle samo, tak jak gdyby Scotta i wszystko czego dotknie otaczał kokon nieważkości. Scott mimo postępującej utraty wagi czuje się fantastycznie, dziwna przypadłość wyzwala w nim wszystko co najlepsze, pozwalając spojrzeć na to co dzieje się Castle Rock z innego punktu widzenia. Scotta ubywa, a on podskórnie czuje, że zbliża się godzina zero, która będzie oznaczała jego koniec.  Mężczyzna chce wykorzystać pozostały mu czas, by zostawić po sobie coś dobrego i trwałego.

"Życie jest tym, co z niego zrobimy, a akceptacja jest kluczem do wszystkich naszych problemów." 

Stephen King napisał niewielką nowelę o zwykłym człowieku w niezwykłym stanie nieważkości, jednak tajemnicze zaburzenie, na które cierpi główny bohater powieści, dla autora stało się pretekstem do opowiedzenia  historii o uprzedzeniach, akceptacji, przyjaźni i tolerancji.
Mieszkańcy miasteczka Castle Rock są nieufni, ograniczeni, niechętni wszystkiemu co jest nowe i odmienne, co szczególnie widoczne jest, gdy do miasta wprowadza się małżeństwo lesbijek, które boryka się z kłopotami finansowymi, gdyż mieszkańcy ze względu na swoje uprzedzenia nie chcą odwiedzać prowadzonej przez kobiety restauracji. Scott Carey nie tylko unosi się nad ziemią, utrata wagi pozwala mu wzbić się ponad unoszącą się nad Castle Rock hipokryzję i zawiść. Próbuje wpłynąć na lokalną społeczność, pomóc jej pozbyć się negatywnych emocji, stać się lepszym dla innych ludzi i zjednoczyć ją. Tylko co takie "oczyszczenie" oznacza dla samego Scotta?

"Uniesienie" w całej swojej lekkości to bardzo satysfakcjonująca opowieść, oferująca ciekawą historię,  krytykę amerykańskiego społeczeństwa i pośrednio prezydentury Trumpa, jak i medytację nad tym, w jaki sposób nasze doświadczenia kształtują nas samych, jak istotna jest jedność, abyśmy mogli stać się lepszymi ludźmi, pozbawionymi uprzedzeń, wrogości i niechęci. 
Bardzo przyjemna, podnosząca na duchu lektura.

Informacje o książce:
Autor: Stephen King
Tytuł: Uniesienie
Tytuł oryginału: Elevation
Przekład: Danuta Górska
Wydawnictwo: Albatros
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2018
ilość stron: 171

Za możliwość lektury bardzo dziękuję Wydawnictwu Albatros

6 komentarzy:

 1. Muszę wreszcie przeczytać jakąś książkę tego autora, jednak wolałabym pełnowymiarową wersję. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. po takim podsumowaniu bardzo chętnie sięgnę po tę książkę, chociaż wolę dłuższe powieści Kinga :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest tak, jak piszesz. Tylko szkoda, że nie wyjaśniona skąd ta przypadłość. Ale może to nie na minus? Może wyjaśnienie Kinga zepsułoby tę lekturę ostatecznie? W każdym razie bardzo dobrze się czytało i czekamy na kolejnego Kinga. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brak wyjaśnienia powodu przypadłości Scotta mi akurat nie przeszkadzał. Co dziwne zwykle jak kończę czytać tak krótkie formy, zwykle czuję niedosyt, w przypadku "Uniesienia" tego nie było. Wyjątkowo udała się Kingowi ta książka.

   Usuń
 4. Znam trochę twórczości Stephena Kinga, ale o tej książce nie słyszałam. Trzeba nadrobić. ;)
  Pozdrawiam. ;**
  P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem dlaczego, ale jakoś dziwnie ciągnie mnie do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...