piątek, 30 listopada 2018

Zemsta i przebaczenie, Eric- Emmanuel Schmitt

Czy można wybaczyć coś, co wydaje się być niewybaczalne?  Czy każdy człowiek zasługuje na przebaczenie? W jaki sposób przebaczenie może stać się najbardziej wyrafinowaną zemstą? 
To zaledwie kilka pytań, które stawia sobie czytelnik podczas lektury zbioru opowiadań "Zemsta i przebaczenie" Erica- Emmanuela Schmitta. Historii,  których wspólnym motywem jest krzywda, poczucie winy,  i wybaczenie.

Dwie siostry bliźniaczki, które choć wyglądają tak samo, różnią się od siebie jak ogień i woda. Jedna idzie przez życie z miłością, drugą trawi żądza zemsty. Jedna zawsze potrafi wybaczyć drugiej. Lecz czy miłość zawsze zwycięży nad złem, które mocno zapuściło korzenie w sercu i umyśle człowieka?
Poznajemy bankiera, który próbuje ochronić swoje dziecko, matkę, która odwiedza w więzieniu  gwałciciela i mordercę jej jedynej córki. Spotykamy pilota Luftwaffe, który rzekomo zestrzelił samolot Antoine Saint-Exupériego.

Francuski powieściopisarz opowiadając o życiu i decyzjach podejmowanych przez jego bohaterów, próbuje zgłębić skomplikowaną ludzką psychikę, która ugina się od ciężaru frustracji, złości, morderczych instynktów, winy, wyrzutów sumienia i przeszłości. Autora interesuje motywacja oraz konsekwencje, jakie niosą ze sobą przebaczenie i zemsta. Co sprawia, że niektórzy nie potrafią oprzeć się chęci odpłacenia za wyrządzone krzywdy? Jak to się dzieje, że inni potrafią spojrzeć ze współczuciem i empatią na drugiego człowieka i wybaczyć, nawet gdy ten pokazuje światu swoją najciemniejszą stronę? Dokąd może prowadzić zemsta, dokąd przebaczenie? Wynik walki pomiędzy sumieniem, a instynktownym pragnieniem odwetu nie zawsze wydaje się być oczywisty.

Opowiadania Erica- Emmanuela Schmitta zabierają czytelników w wyprawę w głąb siebie, skłaniają  do refleksji  i postawienia sobie pytania jak postąpiłbym będąc w skórze bohaterów opowiadań. Czy będąc w ich sytuacji podjąłbym słuszną decyzję? Choć tylko jedna droga wydaje się być właściwa, jej wybór nie wydaje się być aż tak oczywisty.

"Zemsta i przebaczenie" to proste i jednocześnie urzekające historie, mówiące o tym, że  przebaczenie to jedna z najtrudniejszych umiejętności jakie posiada człowiek,  decyzja, która wiąże się z rezygnacją z prawa do żalu względem krzywdziciela. Nie wybaczamy czynu, wybaczamy temu, kto ów akt popełnił. Czyn zawsze pozostanie zły, ale nie człowiek, który  zasługuje na jeszcze jedną szansę.

Informacje o książce:
Autor: Eric- Emmanuel Schmitt
Tytuł: Zemsta i przebaczenie
Tytuł oryginału: La vengeance du pardon
Przekład: Łukasz Müller
Wydawnictwo: Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków, 2018
ilość  stron: 331

2 komentarze:

  1. Tematyka książki jest bardzo życiowa i ważna, a więc taka jakie lubię w książkach. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powieści Schmitta zawsze są bardzo refleksyjne, nie inaczej jest w przypadku "Zemsty i przebaczenia". Gorąco polecam Ci ten tytuł.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...