środa, 14 listopada 2018

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza, Nancy Springer

Na pierwszy rzut oka czternastoletnia Enola Holmes wydaje się być zwyczajną nastolatką, no może z wyjątkiem tego, że jej imię czytane wspak oznacza, alone- samotną, a jej starsi to nie kto inny a  słynni Sherlock i Mycroft Holmes. 
W dniu jej czternastych urodzin znika matka Enoli, dziewczyna wzywa na pomoc swoich braci, by ci pomogli w jej odszukaniu. Bracia bardziej niż zniknięciem rodzicielki przejmują się brakiem odpowiedniego wychowania siostry, chcąc ją wysłać do szkoły z internatem. Enola jednak nie nazywałaby się Holmes, gdyby nie potrafiła wyplątać się z tej sytuacji, wpada w inne tarapaty, wplątując się w sprawę zaginięcia panicza Tewksburiego.

Enola Holes. Sprawa zaginionego markiza" jest pierwszym tomem z serii o przygodach i śledztwach młodej i rezolutnej  panny Holmes. Nancy Springer swój cykl oparła na klasycznych opowiadaniach o Sherlocku Holmesie napisanych przez Conana Doyle'a, zastanawiając się co by było, gdyby słynny detektyw miał młodszą siostrę.

W żyłach  głównej bohaterki powieści płynie detektywistyczna krew,  jednak Enola wcale nie jest kopią Sherlocka. Dziewczyna jest  zbuntowana, zadziorna, ma charakterek i osobowość, myśli jednak inaczej niż starszy brat. Nie boi się ryzyka i niebezpieczeństw.  Nie straszni jej przestępcy i opryszki. Sprzeciwia się konwenansom, bo pragnie wolności i chce robić to co kocha najbardziej- chce zostać detektywem. Żyjąc w epoce, w której kobiety nie mają żadnych praw, nie poddaje się, walczy o siebie i swoje pasje. Pragnie decydować o sobie, chodzić w spodniach, a nie w gorsecie, jeździć na  rowerze i zamiast haftowania, woli czytać Encyklopedię Britannicę.

Nancy Spriger przedstawia  bardzo interesujący obraz wiktoriańskiej Anglii, pozwalając czytelnikowi zobaczyć, że tamta epoka nie zawsze przypominała pełną ciepła, rozgrzewającą serce bożonarodzeniową pocztówkę, przedstawiającą ubrane w eleganckie suknie i kapelusze kobiety i roześmiane dzieci. Autorce udało się przedstawić  XIX -wieczną Anglię w jej prawdziwych, surowych barwach, ta epoka miała również swoją ciemną stronę. Był to świat  w którym panowało ubóstwo, w którym kobiety i dzieci znikały z ulic. To wreszcie czasy, w którym kobiety żyły zamknięte w czterech ścianach, były pozbawione praw i samodzielności. Kobiety, które w tamtych czasach pragnęły być sobą,  musiały znaleźć sposób, aby oszukać system.

"Enola Homes. Sprawa zaginionego markiza" to bardzo przyjemna opowieść przeznaczona przede wszystkim dla młodszego czytelnika. Przesympatyczna, bystra, odważna, zbuntowana bohaterka, która próbuje odnaleźć się w męskim świecie, świetnie oddany duch dziewiętnastowiecznego Londynu,  pomysłowa, pełna szyfrów i zagadek intryga, która sama w sobie może nie zbyt skomplikowana (z punktu widzenia dorosłego czytelnika) dają  gwarancję znakomitej czytelniczej przygody.

Informacje o książce:
Autor: Nancy Springer
Tytuł: Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Tytuł oryginału: An Enola Holmes Mystery. The Case of the Missing Marquess
Przekład: Elżbieta Gałązka - Salamon
Wydawnictwo: Poradnia K
Miejsce i data wydania: Warszawa, 2018
ilość stron: 240

1 komentarz:

  1. Mnie bardzo mile ta książka zaskoczyła, mimo, że zabrakło mrocznej kryminalnej intrygi :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...