niedziela, 14 października 2018

Mindhunter. Podróż w ciemność, John Douglas, Mark Olshaker

Gdy zawodzą dotychczasowe metody śledcze, sprawca nie został wskazany i schwytany, a śledztwo grozi umorzeniem, wkraczają oni. Profilerzy. Odtwarzają przebieg zbrodni, starają się dowiedzieć do łączyło ofiarę ze sprawcą. Muszą wejść  w umysł zarówno ofiary jak i sprawcy,  po to by pojąć co zaszło między ofiarą a przestępcą i znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: kto zabił?
John Douglas jeden z najwybitniejszych amerykańskich profilerów, który przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw, w swojej książce napisanej wraz z Markiem Olshakerem "Mindhunter. Podróż w ciemność" zdradza tajniki związane ze swoją pracą, zabierając nas  do piekła, które płonie w umyśle  seryjnego mordercy.

W książce Douglasa i Olshakera można wyróżnić trzy części. W pierwszej części autorzy opowiadają na czy polega praca w czasie śledztwa, mówią o cechach charakteru jakimi powinien odznaczać się dobry profiler, a wszystko to przeplatane jest przykładami autentycznych spraw. Zwracają uwagę, że umysły techniczne nie zawsze sprawdzają się w tym zawodzie profilera, istotniejsze  są wyobraźnia, kreatywność, umiejętność oceny sytuacji, "oceny opartej nie tyle na analizie faktów i liczb, ile na instynkcie." Druga część poświęcona jest praktycznemu zastosowania profilowania. Autorzy dają czytelnikom mnóstwo wskazówek i rad jak powinno rozmawiać się  dziećmi, żeby zapewnić im bezpieczeństwo, zapobiec wykorzystywaniu, czy porwaniu. Najważniejsza jest dla dziecka pewność, że zawsze bez obaw może się zwrócić do rodziców, nauczyć je właściwie reagować w różnych sytuacjach i podejmować właściwe decyzje, a także nauczyć je jak być profilerami- umieć ocenić, do których ludzi najbezpieczniej zwrócić się o pomoc.
Ostatnia część dotyczy konkretnych przypadków zbrodni, w której autor odtwarza w swoim umyśle przebieg zajścia pomiędzy ofiarą a sprawcą. Wnika w umysły przestępcy jak i ofiary, próbując przedstawić zbrodnie z dwóch odmiennych, ale równie przerażających perspektyw.

"Mindhunter. Podróż w ciemność" to satysfakcjonująca lektura dla wszystkich tych którzy interesują się kryminalistyką, profilowaniem, popełnionymi zbrodniami i mordercami. Douglas i Olshaker zdradzają tajniki swojej pracy, tworzenia konkretnego profilu psychologicznego sprawcy, dzielą się swoją opinią na temat skuteczności resocjalizacji i kary śmierci. Ostrzegają i pouczają.  Jednak nie jest to książka pozbawiona wad.  Autorzy mają ogromne doświadczenie oraz niesamowitą wiedzę, którą dzielą się z czytelnikiem. Fragmenty książki, w których przedstawiają scenariusze zbrodni, czyta się świetnie i sprawiają, że serce podchodzi do gardła, a poczucie bezpieczeństwa przestaje być sprawą oczywistą.  Niestety zupełnie niepotrzebnie Amerykanie  zbyt często wtrącają niezwiązane z tematem dygresje, odbiegając od tematu, przez co całość wydaje się być dość nierówna i chaotyczna. Przeszkadza również ogromne ego Johna Douglasa. Nie odmawiam mu zasług dla rozwoju kryminalistyki, doceniam jego pracę, jednak podkreślanie swoich zasług przy każdej możliwej okazji, czy rozważania autora "znalazłbym mordercę, gdyby ktoś poprosił mnie o pomoc" wydają się trochę nie na miejscu.

"Mindhunter. Podróż w ciemność" to mroczna opowieść, która bez znieczulenia ukazuje najbardziej mroczną stronę ludzkiej duszy, pozwalając doświadczyć niepojętego i przerażającego, dotknąć umysłu i poznać myśli morderców, poczuć śmiertelny strach i cierpienie ofiar. Mimo mankamentów warto zwrócić na nią uwagę i odbyć wyprawę w ciemność. 

Informacje o książce:
Autor: John Douglas, Mark Olshaker
Tytuł: Mindhunter. Podróż w ciemność
Tytuł oryginału: Journey into Darkness
Przekład: Łukasz Muller
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Miejsce i data wydania: Kraków, 2018
Ilość stron: 460

1 komentarz:

  1. Brzmi intrygująco i mam nadzieję, że będzie mi dane przeczytać tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...