niedziela, 29 grudnia 2019

Ksiażek zatrzęsienie #54- zapowiedzi wydawnicze stycznia 2020

Nowy Rok i nowe książki. Pierwszy miesiąc 2020 roku zapowiada się całkiem interesująco. Na księgarskich półkach pojawią się m.in. nowa  książka Radki Denemarkovej,  powieść Paula Bettany'ego, powieść graficzna od Wydawnictwa Marginesy, czy nowa propozycja od Wydawnictwa Pauza.
Najbardziej  jednak jestem ciekawa reportażu, Jacka Holuba "Niegrzeczne", który porusza bliski mi temat dzieci z ADHD i spektrum autyzmu i o tym jak z innością radzą sobie szkoła, instytucje i społeczeństwo.


     Zapraszam Was na bardzo subiektywny przegląd najciekawszych nowości stycznia 2020 roku.


Slumberland
Paul Bettany
Wydawnictwo Sonia Draga
data premiery: 15 stycznia 2020

Ostra jak brzytwa i przezabawna powieść laureata Nagrody Bookera 2016!
Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać niejakiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzmana, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do właśnie zjednoczonego Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka. (opis wydawcy)

Loteria
Shirley Jackson
Wydawnictwo Marginesy
data premiery: 22 stycznia 2020

Małe, idylliczne miasteczko, w którym wszyscy znają się po imieniu. Każdego roku te imiona zapisywane są na kartkach i wkładane do drewnianego pudełka. Tylko jedno zostanie wylosowane, ale w tej loterii nikt nie chce być zwycięzcą...
O tym miasteczku opowiada „Loteria”, którą w 1948 roku opublikował "The New Yorker". Tekst ten wywołał skandal, wielu czytelników magazynu rezygnowało z prenumeraty, autorka dostawała listy z pogróżkami. Po latach stało się jednym z najsłynniejszych opowiadań w historii amerykańskiej literatury i uważane jest za najdoskonalsze w dorobku Shirley Jackson, autorki m.in. „Poskramiania demonów”, czy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”, powieści grozy które były wielką inspiracją dla Stephena Kinga, czy Neila Gaimana.
70 lat po publikacji opowieść o małym miasteczku wciąż budzi silne emocje. Niepokój i gniew. Wciąż aktualne są też pytania, które stawia. O społeczny konformizm, tradycję, instytucjonalną przemoc, strach jako narzędzie kontroli...
Powieść graficzna Milesa Hymana, wybitnego ilustratora i jednocześnie wnuka Shirley Jackson, jest czymś więcej niż adaptacją opowiadania. Sposób, w który buduje on swoją opowieść - odsłaniając kolejne jej elementy powoli i z wielką dbałością detale - pozwala spojrzeć na "Loterię" z nowej, ale nie mniej niepokojącej perspektywy. (opis wydawcy)

Niegrzeczne
Jacek Hołub
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 22 stycznia 2020

Małą Martą chciał się zająć ksiądz egzorcysta. Na rodziców awanturującego się Piotrka sąsiedzi nasyłają policję i pomoc społeczną. Matka autystycznego Mateusza usłyszała, że powinna go oddać do ośrodka. Aleś rozładowuje energię, ścigając się na rowerze. Tamara ma ADHD i świadectwa z czerwonym paskiem. Nastoletni Kacper z zespołem Aspergera był gnębiony w szkole.
Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo – agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych – wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jako niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności” to codzienność moich bohaterek i bohaterów.
Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje. (opis wydawcy)


Wady snu
Radka Denamarkova
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 25 stycznia 2020

Trzy kobiety: Virginia Woolf, Sylvia Plath i… Ivana Trump, nieoczekiwanie spotykają się w zaświatach. Zawieszone między swoim niedawnym życiem a wiecznością, zawzięcie dyskutują, kłócą się, snują wspomnienia i odgrywają rozmaite role – nie przypadkiem głównie męskie! Słowo „rola” ma tu zresztą kluczowe znaczenie, bo życiorysy bohaterek pokazują, jak trudnym zadaniem jest wejście w przydzielony odgórnie kostium: kobiety, matki, żony, pani domu czy po prostu efektownej błyskotki.
„Wady snu” to komiczno-tragiczne studium odwiecznego konfliktu między życiem a literaturą, między własnym „ja” a etykietkami przylepianymi przez innych, wreszcie między marzeniem o wolności, jaką daje twórczość, a kieratem codziennych obowiązków. Sztuka Radki Denemarkovej, z sukcesem wystawiana w praskim teatrze „Na zábradlí”, zaskakuje w każdej scenie lekko surrealną atmosferą, subtelnymi nawiązaniami do literatury i współczesnej pop-kultury oraz niebanalnym poczuciem humoru. (opis wydawcy)


Miejsce dla nas
Fatima Farheen Mirza
Wydawnictwo Niezwykłe
data premiery: 29 stycznia 2020


Znakomity debiut Fatimy Farheen Mirzy odsłaniający kulisy życia indyjskich muzułmanów mieszkających w Kalifornii. Ślub najstarszej córki – zawierany z miłości, a nie ze względu na tradycję – gromadzi w jednym miejscu całą rodzinę. Rodzice – Rafik i Layla – muszą się pogodzić z życiowymi wyborami dwóch córek oraz syna Amara, który porzucił ich wspólnotę, a teraz po raz pierwszy od trzech lat spotka się z bliskimi.

Miejsce dla nas to przejmujący obraz rodziny zawieszonej pomiędzy dwiema kulturami i zapadająca w pamięć opowieść o wierze, tradycji, tożsamości, trudnych życiowych wyborach oraz przynależności społecznej. (opis wydawcy)


Zgiń kochanie
Ariana Harwicz
Wydawnictwo Pauza
data premiery: 29 stycznia 2020 

Po urodzeniu dziecka młoda kobieta mieszkająca z mężem na odludziu walczy z demonami: samotnością, depresją poporodową, niepokojem o noworodka, nieokiełznaną kobiecością i wymykającym się spod kontroli popędem seksualnym. Podczas bezsennych nocy zastanawia się, czy rodząc dziecko, utraciła samą siebie? Czy uda jej się kiedykolwiek odzyskać dawną tożsamość i swobodę?
Ta krótka, ale niesłychanie mocna opowieść trafi a w sedno trudnego i skomplikowanego doświadczenia, jakim jest początek macierzyństwa, który bywa zupełnie inny od naszych wyobrażeń, zarówno tych kobiecych, jak i męskich. (opis wydawcy)


7 komentarzy:

 1. Ja na razie dla siebie nic wśród zapowiedzi nie widzę. Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również czekam na inne premiery tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Loterię" chęnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele lat temu czytałam "Loterię" na studiach! Wspaniałe opowiadanie! Z chęcią poznam adaptację graficzną!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mogę się zdecydować, więc chyba poczekam do pierwszych recenzji tych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 6. 37 year-old VP Accounting Leeland Vowell, hailing from Maple Ridge enjoys watching movies like Baby... Secret of the Lost Legend and Drama. Took a trip to Harar Jugol and drives a Ford GT40 Prototype. zrodlo

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...