środa, 1 stycznia 2020

Najlepsze książki 2019 roku

Nie będę robić wielkich czytelniczych podsumowań, nie będę was katować liczbami, procentami (tych mam dość na co dzień ) i innymi danymi statystycznymi, bo w czytaniu nie chodzi o ilość, ale radość jaką do naszego życia wnoszą książki.
Zestawienie, które prezentuje poniżej jest bardzo subiektywne i osobiste.  To pozycje przeczytane przeze mnie w 2019,  takie które poruszyły moje serducho najbardziej, takie o których myślałam długo po zakończeniu lektury. Takie do których z pewnością będę wracać.Zapraszam na moje zestawienie ulubionych książek 2019, kolejność prezentowania zupełnie przypadkowa


Nie ma 
Mariusz Szczygieł.
To jedna z tych książek, która każe uważniej spojrzeć na ludzi i na otaczający nas świat. Pomaga pogodzić się z  bezwzględnym upływem czasu, oswoić straty, które dopiero nadejdą, i zrozumieć, że tak jak napisał Wit Szostak we "Wróżeniu z wnętrzności" "niczego nie można naprawdę mieć, ani ludzi, ani rzeczy, ani nawet słów". Mariusz Szczygieł swoim reportażem udowadnia, że nie ma to nie tylko smutek i łzy, nie ma to szansa, może uleczyć, przynieść ukojenie i ulgę, potrafi wyzwolić. Nie ma jest stanem naturalnym i powinniśmy nauczyć się z nim żyć, ma zawsze przemija. (więcej o książce przeczytacie tutaj)


Bębny nocy. Studium
Miljenko Jergović

Niewielka, ale jakże mięsista opowieść. Miljenko Jergović w swojej książce kreśląc portret fikcyjnej postaci Gubernika, wrzucając go  do "bałkańskiego kotła", przeplatając prawdziwe postacie z wymyśloną historią kreśli niezwykłą opowieść o Sarajewie,  mieście, które jest "istnym cudem", o miejscu "miłości i pogardy".  Magiczna opowieść o poszukiwaniu "nędznego bośniackiego drzewa", z którego wytwarza się najwspanialsze skrzypce, których historią pisana jest historia Europy. Piękny hołd złożony niezwykłemu miastu, które mocno odcisnęło swoje piękno na kartach historii Europy XX wieku. (więcej o książce przeczytacie tutaj )

Wypędzenie Gerty Schnirch
 Kateřiny Tučkova

To jedna z tych książek, których lektura boli, i które później musiałam długo odchorować. "Wypędzenie Gerty Schnirch" jest niczym gęsty, tłusty sos, który oblepia i który mimo szorowania nie chce się zmyć. Tučkova opowiadając o losach Gerty Schnirch opowiada o losach 3 milionów Niemców, którzy zostali pozbawieni obywatelstwa, majątku i wypędzeni z kraju, który był ich domem. Trudna i bardzo ważna książka, dotykającą kwestii winy, zemsty, przebaczenia.
(więcej o książce możecie przeczytać tutaj)


27 śmierci Toby'ego Obeda
Joanna Gierak - Onoszko

Reportażowy debiut, ale za to jaki.
Do trzewi wstrząsający, bolesny, pełen empatii i głęboko poruszający reportaż o mrocznym obliczu Kanady. To opowieść o bezradności tysięcy dzieci i ich rodziców, które wcielone do systemu nie miały do kogo zwrócić się o pomoc. Opowieść o mechanizmach zhierarchizowanej instytucji, która pozbawiona jakiejkolwiek kontroli zdolna jest do największego okrucieństwa. O człowieku, który pomimo drzemiącego w nim zła, zdolny jest do rzeczy dobrych, o tym, że często sam kat jest ofiarą, a krzywdzeni niepostrzeżenie zamieniają się w potwory. I w końcu to historia traktująca o tym, że człowiek jest gotowy do podjęcia wysiłku w celu pojednania, próby zabliźnienia zadanych kiedyś ran. (więcej o książce: tutaj)Bogowie pokazują klaty
Bill Gaston

Śmiertelnie poważne i kompletnie niedorzeczne. Melancholijne i zabawne, głęboko niepokojące albo przesycone dziwacznym humorem i groteską. Lekkie, a przy tym duszne i pełne rozpaczy. Zbiór dziewiętnastu opowiadań zawartych w zbiorze "Bogowie pokazują klaty" kanadyjskiego prozaika Billa Gastona to historie, które nie sposób scharakteryzować tylko w  kilku słowach, trudno je też zinterpretować według tylko jednego klucza. Jest w tych opowiadaniach coś takiego, że przyciąga, intryguje i fascynuje. Coś co sprawia, że na długą pozostają w pamięci, drażniąc i uwierając.
"Bogowie pokazują klaty" Billa Gastona to przewrotna i bardzo nietuzinkowa lektura. Historie  surrealistyczne, autoironiczne, pełne  brytyjsko- kanadyjskich smaczków, a  jednocześnie ze względu na poruszane problemy i dylematy bohaterów tak bliskie przeciętnemu zjadaczowi chleba.
Szaleńczy, ale jakże wyborny. (więcej w recenzji)

Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Radek Rak

Niekonwencjonalna, baśniowa, poetycka, do tego przepięknie napisana powieść. Radek Rak czerpie pełnymi garściami z mitów, ludowych wierzeń, folkloru, magii, by stworzyć opowieść o XIX wiecznej Galicji, przypowieść o ludzkich słabościach, o społecznych niesprawiedliwościach, o potrzebie zemsty, poszukiwaniach własnej tożsamości, o podziałach, których nie sposób wyeliminować, a które prowadzą do przemocy i są źródłem wielkiego zła.Błoto słodsze niż miód . Głosy komunistycznej Albanii
Małgorzata Rejmer

Literatura faktu, napisana jak powieść, przejmująca, pełna szacunku i empatii do drugiego człowieka.
Opowieść  o reżimie, który mógł wszystko, który terroryzował strachem, przed którym nie można było uciec. Opowieść o Albanii, , która stała się dla swoich obywateli twierdzą i więzieniem, kraju w którym obowiązywała wina zbiorowa, za przewinienia, ojca, brata, wujka, płaciła cała rodzina. "Błoto słodsze niż miód" to portrety ludzi postawionych w sytuacjach granicznych, sprowadzonych do roli bezwolnych dzieci, poddanych partii, którzy nie wiedzieli co oznacza wolność. Lektura warta zaangażowania.

 


Mapa
Barbara Sadurska

Opowiadania to czy powieść? "Mapa" Barbary Sadurskiej jest jak puzzle, to powieść w kawałkach, fragmentach którą trzeba samodzielnie złożyć w spójną całość. Opowieść, która płynie przez czasy, miejsca, prowadzi przez odmęty grozy, a wszystko łączy  tytułowa mapa Fra Mauro oraz tajemnicza akwaforta Fausta. Fascynująca, sięgająca poza horyzont opowieść,  o strachu przed utratą tego co dla nas cenne, stabilności, bliskich. O historii, która wciąż się powtarza, ale nigdy nie doświadczamy jej tak samo. Piękna.

W nowy rok wkraczam bez czytelniczych postanowień, celów, będę czytać...tak po prostu. A Wam w tym już rozpoczętym 2020 życzę pięknego i radosnego roku. Zaczytanego, pełnego literackich odkryć i wielu emocji. Niech się darzy!

5 komentarzy:

 1. Nie znam żadnej z tych książek, ale wiem, że muszę przyjrzeć się im bliżej. Szczęśliwego Nowego Roku. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam niektóre z tych tytułów w planach! Dobrze wiedzieć, że to dobre pozycje! ^_^

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnej z tych książek i póki co nie zapisuje nowych tytułów. ;)
  Buziaki. ;***

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że tu wlazłam, bo mam na liście kolejne książki, które w końcu dorwę. Nie czytałam żadnej z wymienionych... Nie wiem, jak Ty robisz, że wygrzebujesz skądś takie perełki :) Talent!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...