czwartek, 31 października 2019

Książek zatrzęsienie #52- zapowiedzi wydawnicze listopada 2019

 Po książkowo urodzajnym październiku nastał znaczenie spokojniejszy listopad, jednak obfitujący w równie ciekawe pozycje. W listopadzie światło dzienne ujrzy najnowszy zbiór opowiadań Zadie Smith, zbiór rozmów Amosa Oz i Sziry Chadad, antologia opowiadań "Praga Noir", wznowienie "Arthura& George'a" Juliana Barnesa i chyba najbardziej wyczekiwane przeze mnie "Kiczery" Adama Robińskiego.


                             Zapraszam na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych listopada.

Z czego powstaje jabłko?
Amos Oz, Szira Chadad
Wydawnictwo Rebis
data premiery: 5 listopad 2019

Z czego powstaje jabłko? to zbiór rozmów Amosa Oza i Sziry Chadad, redaktorki hebrajskich wydań dwóch ostatnich książek pisarza. Wspólna praca stała się dla nich okazją do długich, szczerych rozmów o życiu, literaturze i polityce. To dialog między mężczyzną i kobietą, przedstawicielami różnych pokoleń, którzy rozmawiają o snuciu opowieści i procesie tworzenia, o dojrzewaniu i rodzicielstwie, o relacjach między płciami, o seksie i erotyce, o przemianach społecznych, których świadkiem był Oz w ciągu swojego życia. W tych swobodnych, przyjacielskich rozmowach Chadad i Oz nieraz wspólnie się śmieją, kiedy indziej zaś zdecydowanie z sobą polemizują. (opis wydawcy)
Grand Union
Zadie Smith
Wydawnictwo Znak
data premiery:11 listopad 2019

Każdy z nas kocha inaczej.
Każdy z nas myśli w inny sposób.
Każdy z nas widzi co innego.
Każdy niesie swoją opowieść.
Chłopczyk, który występuje z rodzicami w teatrze lalek. Transseksualista poszukujący gorsetu idealnego. Kobieta, która znalazła w sobie siłę, by odejść od kochającego męża. Zadie Smith dostrzega ich wszystkich, po mistrzowsku łącząc przenikliwe spojrzenie z wrażliwością na emocje. W Grand Union bez tabu mówi o seksualności, bada potrzebę intymności, poszukuje granic wolności. Balansuje na cienkiej linii między oddaniem a uzależnieniem. Każdy z nas znajdzie w jej opowiadaniach coś, co pozwoli mu odkryć nieznaną jeszcze prawdę o sobie. (opis wydawcy)


Arthur&George
Julian Barnes
Wydawnictwo Świat Książki
13 listopad 2019

Arthur i George dojrzewają w dwóch różnych światach Anglii końca XIX wieku. Arthur Conan Doyle - lekarz, pisarz, twórca postaci Sherlocka Holmesa - wiedzie szczęśliwe życie, zdobywa uznanie i sławę. George Edalji - skromny, nieśmiały syn pastora hinduskiego pochodzenia z małej wioski w hrabstwie Staffordshire - zostaje prawnikiem.
Ma jednak poważne kłopoty. Zagadkowe, tragiczne wydarzenia z Great Wyrley nieoczekiwanie połączą losy obu mężczyzn. Wyjątkowa, oparta na faktach opowieść o winie i niewinności, o popełnionej zbrodni i śledztwie, które może uratować życie...  
(opis wydawcy)

Kiczery. Podróż przez Bieszczady
Adam Robiński
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 27 listopad 2019

Bieszczady – wyśniona kraina połonin i wyludnionych wsi, w których wciąż owocują jabłonie. Polska Patagonia, ziemia dziwaków, wyrzutków, utracjuszy i kowbojów. Ojczyzna stracona, ojczyzna zyskana. Kraj wilków i niedźwiedzi. Dzicz, w którą jedzie się – jak głosi slogan przepracowanych – rzuciwszy wszystko inne. Adam Robiński z mapą w ręce, książką Bruce’a Chatwina w plecaku i garścią orzechów w kieszeni przemierza pogranicze Polski, Ukrainy i Słowacji, nie mając żadnego innego celu poza byciem w drodze. Natyka się na ludzi, którzy w tutejszych dolinach zapuścili korzenie, i z każdym kolejnym miesiącem podróży uświadamia sobie, że coś tu nie gra. Bo w Bieszczadach wszystkim się coś wydaje, nie ma jednej pamięci, a pięknego kłamstwa nigdy nie wolno mylić z oszustwem.  (opis wydawcy)


Praga Noir
Autorzy: m.in. Petr Stancik, Katerina Tuckova, Marketa Pilatova, Petra Soukupova
Wydawnictwo Claroscuro
premiera listopad 2019

Zbiór, w którym pojawiają się najgłośniejsze nazwiska literatury czeskiej, jest pełen niespodzianek i oferuje nam Pragę, która przepysznie się miota między tym co magiczne, a tym co obskurne, między mglistą przeszłością a przyszłością hi tech 
(opis wydawcy)

5 komentarzy:

 1. Też czekam na "Kiczery" Robińskiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No, na razie zatrzęsienia nie ma :D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to i lepiej, będzie czas, żeby się trochę nadgonić.

   Usuń
 3. Tym razem, czekam na inne premiery. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Listopad jest może nieco spokojniejszy pod względem liczby premier, ale i w tym miesiącu pojawi się kilka bardzo interesujących tytułów. Listopad to także dobry moment, by nadrobić czytelnicze zaległości i przygotować się na grudzień, który z pewnością zaskoczy nas kolejnymi mocnymi nowościami. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...