sobota, 12 stycznia 2019

Sprawa dla koronera, John Bateson

Mimo niezliczonej ilości seriali o tematyce kryminalnej, medycznej,  prawniczej, a nawet programów dokumentalnych poświęconych prawdziwym zbrodniom, nasza wiedza o pracy koronera sprowadza się zazwyczaj do kilku nieścisłych ogólników. John Bateson w swojej książce "Sprawa dla koronera" odkrywa kulisy zawodu, w którego codzienność wpisana jest śmierć.  Jak funkcjonuje biuro koronera? Jak koroner zabiera się do pracy i czego szuka? Jak powiadania się rodziny o śmierci bliskiego? Jak zmienia się świat patologii sądowej wraz z postępem technologicznym? To tylko kilka  z aspektów z zawodu, które w swojej publikacji porusza amerykański autor. Pracy, dzięki której zaczyna doceniać się życie.

Ken Holmes pracował jako koroner w hrabstwie Marin przez blisko czterdzieści lat. Odtwarzając przebieg jego kariery, od początków w zakładzie pogrzebowym, pierwszego raportu dotyczącego zabójstwa napisanego przez Holmesa, przez dziesiątki spraw, którymi się zajmował John Bateson wraz ze swoim rozmówcą, wprowadza czytelnika w tajniki pracy zawodu, opowiada o początkach tej instytucji, która sięga XII wieku. Co zaskakujące, w krajach anglosaskich koroner nie musi się legitymować żadnym wykształceniem medycznym, jest urzędnikiem wybieranym przez lokalną społeczność lub z nadania. W kolejnych rozdziałach dowiadujemy się jaka jest różnica między przyczyną, a sposobem śmierci, jak wygląda postępowanie na miejscu zbrodni, określanie czasu śmierci. Przekraczamy mury więzienia San Quentin, poznajemy mroczną historię mostu Golden Gate, które jest ulubionym miejscem samobójców oraz inne historie śmierci tajemniczych, przypadkowych, brutalnych, pechowych, z którymi Holmes zetknął się przez lata swojej kariery.

"Sprawa dla koronera" przedstawiając wiele interesujących spraw z którymi zetknął się Ken Holmes i jego koledzy, odpowiada na wiele pytań z zakresu kryminalistyki, procedur śledczych,  pokazuje przy tym jak wielkiej  wiedzy, silnej psychiki i ogromnej empatii do drugiego człowieka wymaga zawód koronera. Holmes jest przekonany, że rodzina i bliscy osoby zmarłej zasługują na to, by dowiedzieć się co się stało, mieć szansę pożegnać się i przeżyć żałobę, bez względu na to jak długo trwa śledztwo. "Koroner ma do czynienia ze śmiercią, ale jego zadaniem jest znalezienie odpowiedzi dla żywych."

"Sprawa dla koronera" Johna Batesona jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy interesują się  kryminalistyką i medycyną sądową. Czasem przerażająca, zawsze interesującą książką nad którą unosi się śmierć, woń rozkładu, tajemnice, ale i nadzieja, że jest ktoś, kto bliskim ofiary potrafi powiedzieć co się stało, dając szansę pożegnać się i żyć dalej.

Informacje o książce:
Autor: John Bateson
Tytuł: Sprawa dla koronera. Kulisy zawodu, który codziennie spotyka śmierć
Tytuł oryginału: The Education  of a coroner" Lessons of Investigating Death
Przekład: Anna Sak
Wydawnictwo: Znak Literanova
Miejsce i data wydania: Kraków, 2019
ilość stron: 416

7 komentarzy:

 1. To zupełnie nie moje klimaty tematyczne. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zmuszam, bo najważniejsze to czerpać z lektury przyjemność, nie mniej książka jest niezwykle ciekawa.

   Usuń
 2. W planach i to koniecznie! :) Po "Niewyjaśnionych okolicznościach" mam ogromną ochotę na odkrycie kulis kolejnego zawodu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszędzie widzę tą książkę i nie wiem czy się brać czy nie. Ale być może kiedyś. ;)
  Pozdrawiam cieplutko. ;**

  P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do przeczytania na pewno w tym roku :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Mocna książka, która wciąga na długie, długie godziny. Momentami jest naprawdę przerażająca, ale warto po nią sięgnąć. Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...