niedziela, 15 lipca 2018

Wszystkie kwiaty Alice Hart, Holly Ringland

Alice Hart doświadczyła w swoim krótkim życiu więcej zła, niż niejeden dorosły człowiek. Mieszka nad morzem, w domu ukrytym za polami trzciny cukrowej, z ukochaną mamą, psem Tobym i ojcem, który potrafić tworzyć piękne przedmioty, ale kiedy  jego "niebieskie oczy robią się czarne od gniewu"  zostawia bolesne razy na ciele Alice i jej mamy. Gdy ma dziewięć lat w pożarze traci dom, rodzinę, przestaje mówić. Trafia pod dach swojej babci June na farmę kwiatów Thornfield, która jest bezpiecznym azylem dla kobiet szukających nowego początku. June uczy Alice mowy australijskich kwiatów, który staje się dla niej sposobem by wyrazić uczucia, o których nie chce mówić.

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" Holly Ringland to powieść którą przepełniają zapachy australijskich kwiatów, czarnej orchidei ognistej, kojącego eukaliptusa, lilii rzecznej czy zmysłowych róż. Kwiatów, które w rodzinie Alice Hart posiadają szczególną moc, język, za pomocą którego można powiedzieć rzeczy, których powiedzieć się nie da i nie chce. Kwiaty są  balsamem dla cierpiącej duszy, maską za którą łatwiej ukryć łzy i ucieczką. Kwiaty dają June która sama zmaga się z demonami przeszłości, możliwość wyrażenia swoich uczuć, jednak bez zajmowania się nimi. Choć w pewien sposób stanowią mechanizm obronny, nie są  prawdziwymi odpowiedziami, nie zastąpią słów, które prędzej czy później muszą zostać wypowiedziane.

"Życie toczy się do przodu, a rozumiemy je, tylko patrząc wstecz. Jeśli chcesz zobaczyć obraz, nie możesz stanowić jego elementu."

Zapach australijskich kwiatów, ukryta w nich symbolika, szumiące pola trzciny cukrowej, spokojne morze, przecinające niebo błyskawice, gwałtowne burze, czerwony piasek pustyni, ta nieujarzmiona przyroda tworzy w powieści Holly Ringland niesamowity klimat, nadaje jej baśniowy, magiczny ton, brutalnie kontrastując z grozą życia, której doświadczają bohaterki powieści.

Piękno powieści Holly Ringland to nie tylko kwiaty, jej siła tkwi w szczerości i subtelności z jaką autorka opowiada o tym jak doświadczenie przemocy wpływa na całe nasze życie. Nosimy doznany ból w sobie, szukamy sposobów na radzenie sobie z prześladującym je dramatem, jak June przekuwamy cierpienie w kwiatową biżuterię, jak Alice szukająca ukojenia w książkach. W zajęciach, w pasjach, które pochłaniają  je bez reszty odnajdują swoje wytchnienie.

"Wszystkie kwiaty Alice Hart" to książka, która porusza wiele trudnych tematów, przemocy, walki z demonami przeszłości, trudnego dorastania, walki o lepsze jutro, poszukiwania szczęścia, wybaczania, odkrywaniu  piękna i szczęścia w prostych, codziennych rzeczach i sile płynącej z opowieści. Napisana z ogromną wrażliwością i delikatnością magiczna powieść Holly Ringland jest bolesna i kojąca zarazem. Przeraża, wzrusza, dodaje otuchy.  Wyjątkowa, piękna historia.


Informacje o książce:
Autor:  Holly Ringland
Tytuł: Wszystkie kwiaty Alice Hart

Tytuł oryginału: The Lost Flowers of Alice Hart
Przekład: Ewa Penksyk- Kluczkowska
Wydawnictwo: Marginesy
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2018

Liczba stron: 416

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Marginesy

4 komentarze:

 1. Och, a ta okładka! Coś pięknego *_*

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem naprawdę ciekawa tej książki. Chętnie ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja kusi b z książką się zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis tej książki przypomniał mi książkę, ktora kiedyś czytałam, a konkretnie "Sekretny język kwiatów". Tamta mi się podobała, myślę, że i ta przypadłaby mi do gustu :-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...