wtorek, 19 grudnia 2017

Cydr z Rosie, Laurie Lee

Życie Lauriego Lee rozpoczęło się "wraz z furą, która poniosła mnie po długim zboczu do wioski i cisnęła zagubionego  w wysoką trawę." Trawę, której, "każde źdźbło było tatuowane przez słońce tygrysimi paskami. Ciemne miały ostre jak nóż krawędzie, złowrogo się zieleniły i aż dygotały od koników polnych, które świergotały, cykały i frunęły w powietrzu niczym małpki". "Cydr z Rosie" zawierający wspomnienia z dzieciństwa angielskiego poety i pisarza Lauriego Lee zabiera czytelników do  Slad, rozbrzęczanej dżungli w Gloucestershire, prozy która oddziałuje na wszystkie zmysły i zapiera dech w piersiach. 

W wieku trzech lat  Laurie wraz z matką i sześciorgiem rodzeństwa przenosi się do wioski Slad, położonej niedaleko  Stroud w  Gloucestershire w Anglii. Opuszczone przez ojca w czasie wojny rodzeństwo wraz z matką wprowadza się do domku z "dwoma piętrami, piwnicą oraz skarbem w ścianach, z pompą i jabłoniami, lilakiem oraz truskawkami, czarnymi ptakami w kominach, żabami w piwnicy, grzybami na suficie." Tam Laurie spędzi swoje dzieciństwo i wczesną młodość, będzie żył pod dyktando pór roku, bawił się w berka, chowanego, biegał po całej dolinie, dorastał, przeżywał pierwsze miłości. 

Laurie Lee jako dziecko chłonął otaczające go widoki, dźwięki, smaki, by po kilkudziesięciu latach odtworzyć "wczesne, chłopięce wspomnienia" na kartach swojej powieści, wspomnieniach, w których zawarł całą miłość do tamtego miejsca i tamtego czasu. Młodość spędzona pośród przepięknych krajobrazów,  tylko pozornie wydaje się być beztroska i idylliczna. Laurie żył w trudnych czasach. "Moje życie było wojną, wojna była światem. Nadszedł więc koniec świata." wspomina. Autor opisuje świat, który się kończy, lata dwudzieste XX wieku, gdy na przez Anglię przetoczyła się Wielka Wojna, zmieniła nieodwracalnie cały kraj, jednak w odciętym od cywilizacji Slad czas jakby się zatrzymał.

Pisarz przywołuje z pamięci rodzinny dom, proste, codzienne rzeczy, uczucia,  wspomina mieszkańców wsi,  piękno tamtejszej przyrody, opowiada o  błękicie nieba, ciepłych promieniach słońca, kłosach błękitnej pszenicy w której brzęczały pracowite pszczoły i migotały motyle. Dla autora lata młodości były czasem radości, zabaw i beztroski, ale również rodzinnych tragedii, śmierci, mroźnych zim, powodzi, okresów susz, głodu i ubóstwa.

Laurie Lee zanurza czytelnika w kolorach, zapachach, różnorodnych fakturach i smakach, jego przepełniona poezją proza żyje, jest sensualna i zmysłowa. Historie mieszkańców Slad, wspomnienia pisarza mają w sobie coś baśniowego, "wioska manifestowała się zrazu przede wszystkim przez magię i trwogę." We wspominaniach autora to co prawdziwe i namacalne "ciemność, zawierucha, niewidoczny deszcz, trzeszczące drzewa, pękające chmury, łoskoty gromu, trzaski błyskawic" przenikają twory i lęki "owego" świata,  tajemnicze, magiczne i niepokojące. "Starcy mieszkający w ścianach, w podłogach i na dole, w pralni, mający nas obserwować i osądzać z bezlitosną złośliwością, a najoczywiściej będąc zmurszałymi bożkami."

"Cydr z Rosie" to nostalgiczna podróż w przeszłość, do świata zniszczonego bezpowrotnie przez wojny i cywilizację. Liryczna opowieść o pamięci, dorastaniu i tęsknocie za życiem, które nigdy już nie wróci. Laurie Lee napisał powieść, która jest lekarstwem na pośpiech współczesnego świata, pozwala  zwolnić i powrócić do czasów własnego dzieciństwa. Balsam dla ciała i ducha.


Informacje o książce:
Autor: Laurie Lee
Tytuł:
Cydr z Rosie
Tytuł oryginału:  Cider with Rosie
Przekład: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2017

Liczba stron: 318

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

4 komentarze:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki i muszę ją koniecznie przeczytać. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi zupełnie w moim stylu i kojąco. Na pewno sobie kupię w nowym roku :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa i kusząca recenzja :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...