niedziela, 17 grudnia 2017

Piąta łódź, Monika Kampaníková

Dzieciństwo powinno smakować śmiechem, beztroską,  zabawą, poczuciem bezpieczeństwa i miłością. Bez strachu, bez obaw. Powinno, jednak nie zawsze takie jest. Monika Kampaníková w swojej powieści "Piąta łódź" opowiada o tym, co dzieje się gdy więzi rodzinne ulegają erozji, kiedy brakuje miłości i czułości. Co dzieje gdy dzieciństwo przestaje już być tylko beztroską i zabawą? Gdy trzeba zbyt szybko dorosnąć smutna codzienność, może doprowadzić do wielkiej tragedii.

Dwunastoletnia Jarka, córka bez ojca, z matką, która nie potrafi wyjść z traumy spowodowanej zbyt wczesnym macierzyństwem, która nie chce być nazywana matką i każe zwracać się córce do siebie po imieniu. Wnuczka  ambitnej babki Ireny, która nigdy nie pogodziła się z odejściem swojego męża i tym, że tak wcześnie została babcią.
Dziewczynka, której nie dane było poczuć matczynej miłości, sama postanawia zostać matką dla chłopca, który uciekł z domu oraz dwójki półrocznych niemowląt.

Krótkie historie, strzępy wspomnień, myśli, wrażeń oraz marzeń sennych, z których zbudowana jest "Piąta łódź" razem tworzą przejmującą i dramatyczną opowieść o macierzyństwie niedoskonałym. Ani Irena, ani Lucia, nigdy nie czuły instynktu macierzyńskiego. Odrzucona przez Irenę Lucia przekazuje je dalej, Jarce, która w przeciwieństwie do swojej matki i babki jest gotowa wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka.

Bezpieczną przystanią staje się odziedziczona po dziadku altana, to tam z dala od szarych blokowisk Bratysławy Jarka próbuje stworzyć się na nowo. Tam marzy o normalności, ciepłym posiłku. Śni o łodziach, które pomagają ukoić i ukołysać jej brak miłości i samotność, dobić do bezpiecznej przystani. W niewielkim drewnianym domku, z ośmioletnim Krystianem i półrocznymi bliźniakami próbuje stworzyć rodzinę, której nigdy nie miała.

Monika Kampaníková opowiada  o dwóch pokoleniach kobiet, które żyją w świecie pozbawionym miłości, nie potrafią być razem i nie chcą być razem. Tworzą rodzinę, ale zamiast być dla siebie wsparciem, krzywdzą się nawzajem, strącając się do najgorszego z możliwych piekieł, osamotnienia. Nieczułe jest również otoczenie, które przez  swoją obojętnością skazuje człowieka na samotność.

"Piąta łódź" to przejmująca i angażująca proza o miłości, śmierci, odpowiedzialności, o dziecięcych smutkach i tęsknotach, o tym jak brak miłości stygmatyzuje i piętnuje. Ciężko jest przejść przez życie nie zaznając miłości i zainteresowania, trudno budować relacje z innymi ludzi, gdy nigdy nie zaznało się bliskości. Historia, którą opowiada Monika Kampaníková dotyczy nie tylko upadku rodziny, ale upadku społeczeństwa. Boimy się wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka, wolimy udawać, że nie widzimy, gdy dzieje się krzywda, zapominając, że bierność i obojętność dotyka tych najbardziej bezbronnych. Ważna, skłaniająca do refleksji powieść.


Informacje o książce:
Autor: Kampaníková Monika
Tytuł: Piata lod'
Tytuł oryginału: Inkognitó
przekład: Izabela Zając
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
miejsce i rok wydania: Wrocław, 2016
liczba stron:285

4 komentarze:

 1. No i brawo - przez Twoją recenzję żałuję, że nie zamówiłam tej powieści w kalendarzu adwentowym Książkowych Klimatów ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę upolować tę książkę.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moją uwagę przyciągnęła szczególnie okładka :D
  Dzięki za nowy tytuł na listę must have :)

  Zapraszam również do siebie:
  https://iskraczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...