czwartek, 18 stycznia 2018

Legenda o samobójstwie, David Vann

Samobójstwo największe spustoszenie sieje w życiu  tych, którzy pozostali na świecie. Jak może czuć ośmioletni chłopiec, którego ojciec odebrał sobie życie? David Vann nigdy do końca nie uwolnił się od bólu i żalu, które wywołało samobójstwo jego ojca, Jamesa w 1980 roku. Wokół tego wydarzenia David Vann zbudował swoją własną osobistą legendę. Ból i cierpienie zamienił w słowa, żal i gniew przeobraził w sześć niezwykłych opowieści. Uderzające dzieło jakim jest "Legenda o samobójstwie" jest swoistą terapią, która miała  pomóc  autorowi pogodzić się ze zbyt przedwczesnym odejściem ojca.

Rozgrywające się w odległym i bezlitosnym otoczeniu Alaski, w której dorastał Vann, każda historia opowiada o jakimś Royu i jakimś Jimie, alternatywnych wersjach autora i jego ojca. Tacy sami, ale jednak inni, istnieją we własnych równoległych wszechświatach. Każda z opowieści stanowi niezależną próbę spojrzenia na samobójstwo z trochę innej perspektywy, jednak każda z nich to opowieść o metodycznym wycofywaniu się z każdej sfery swojego życia przez Jima, przez porzucenie rodziny, pracy i ostatecznej rezygnacji z samego życia.

Najbardziej wyróżniająca się w zbiorze nowela  "Wyspa Sukkwan"opisuje wyprawę ojca i syna na odległą wyspę, "ziemi zaczarowanej, miejsca, które nie może istnieć naprawdę". Wyprawę, która stanowi ucieczkę od rzeczywistości i nieszczęść oraz  szansę na nawiązanie więzi między Jimem i Royem. Zamiast przygody,  zrozpaczony i bezradny chłopiec co noc wsłuchuje się w szloch swojego ojca, który niebezpiecznie balansuje na krawędzi.   Tę opowieść o szaleństwie Jima i katastrofa, która ma miejsce na odciętej od świata wyspie można odczytać jako zemstę Davida Vanna na jego ojcu, zemstę za zadany ból, który wywołała jego śmierć. Zemstę, ale i przesłanie głębokiego współczucia, smutku pomieszanego z tęsknotą, gniewem i żalem.

David Vann w "Legendzie o samobójstwie" nieustannie stawia bolesne pytania, szuka prawdy i próbuje zrozumieć powody dla których jego ojciec zdecydował się na popełnienie samobójstwa. Splądrowanie historii swojej rodziny, której dokonał  David Vann, przeżywanie na nowo samobójczej śmierci, topienie się w przeszłości ojca, uwzględnianie wszelkich możliwych scenariuszy działa oczyszczająco i katartycznie.

"Lubił to, jak wygląda woda, jak stawała się stopioną szarością, a morze robiło się cięższe i nieprzeniknione..."

Styl pisarza przywodzi na myśl Ernesta Hemingwaya, oszczędność, naturalizm i jednoczesna biegłość w opisywaniu surowego i groźnego piękna dalekiej północy. Alaskańskie lasy, lodowata woda, powietrze, będące częścią tamtejszej ciemności, "atakują gwałtownie ze wszystkich stron" równie mocno atakują emocje, których pełna jest opowieść Davida Vanna. "Legenda o samobójstwie to wyprawa nie tylko wgłąb dzikiej i groźnej przyrody, ale podróż w ciemną stronę duszy człowieka zagubionego w świecie. Wyprawa w poszukiwaniu swojej tożsamości po stracie, szczera, bolesna, rozliczająca i pełna gniewu.

Sześć historii tworzących "Legendę o samobójstwie" tworzy obraz Jima Fenna, człowieka który w pewnym sensie jest jednocześnie prawdziwym Jamesem i Davidem Vannem. Amerykański pisarz zatapiając się w bolesnej przeszłości  zamienił rodzinną tragedię  w niezwykłą opowieść. Napisał historię będącą fikcją i prawdziwym wspomnieniem, rozliczył się z  bolesnymi wydarzeniami sprzed lat, przekształcając  tragedię w sztukę.

Informacje o książce:
Autor: David Vann
Tytuł: Legenda o samobójstwie

Tytuł oryginału:  Legend of a Suisade
Przekład: Dobromiła Jankowska
Wydawnictwo: Pauza
Miejsce i rok wydania: Wrocław, 2018

Liczba stron: 256

Dziękuję Wydawnictwu Pauza za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawi mnie ta książka i mimo że z reguły nie rzucam się na nowości na rynku, a już tym bardziej nie książki autorów, których nie znam, to jednak mam tę książkę w bardzo bliskich planach. Być może uda mi się po nią sięgnąć w lutym. Same dobre słowa o niej czytałam. Poza tym nawet Żulczyk ją polecał, więc ja już jestem przekonana samym tym faktem... :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...