poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Książek zatrzęsienie #61- zapowiedzi wydawnicze sierpnia 2020

Z książek, które mają się pojawić w księgarniach  w sierpniu, wybrałam pięć. "Pusta mapa" Alena Mornštajnovej to propozycja, która pojawiła się już miesiąc temu w zapowiedziach, ale jak zapewnia wydawnictwo pojawi się w księgarniach w tym miesiącu. Interesująco zapowiada się powieść  Arto Paaslinna "Rok zająca". Będzie to najprawdopodobniej pierwsza fińska powieść jaką przeczytam. A oprócz tego "Żółty dom" Sarah M. Broom, nowa powieść Michaela Chabona i nie może też zabraknąć reportażu, tym razem o Łodzi. 
Może i Wam coś wpadnie w oko.


Łódź. Miasto po przejściach
Bartosz Józefiak, Bartosz Górecki
Wydawnictwo Czarne
data premiery: 5 sierpnia 2020

W Łodzi dzieje się dokładnie to samo, co w każdym polskim mieście. Tylko że dzieje się bardziej. Ta książka to podróż po ostatnich trzydziestu latach „polskiego Manchesteru”. Miasta, w którym ŁKS i RTS wciąż piszą po murach, rewitalizacja pochłania miliony, a secesyjne kamienice chylą się ku upadkowi. Ale też metropolii, które ma największy w kraju dworzec, śmiało korzysta ze swojego postindustrialnego charakteru i niezmiennie przyciąga miłośników kina i artystów.
O Łodzi opowiada reporterski duet: Wojciech Górecki przywołuje wspomnienia z przełomu lat 80. i 90., a ze współczesnością konfrontuje je Bartosz Józefiak. Teksty tworzą książkę eksperyment – rozciągniętą na trzy dekady reporterską panoramę miasta. (opis wydawcy)


Żółty dom. Wspomnienia
Sarah M. Broom
Wydawnictwo Agora
data premiery: 12 sierpnia 2020

Błyskotliwe, poruszające i wyjątkowe wspomnienia oszałamiająco utalentowanej debiutantki, których akcja toczy się w drewnianym domku w New Orleans East. Książka o niesłabnącej sile rodzinnych więzi oraz tęsknocie za rodzinnymi stronami.
W 1961 roku Ivory Mae, matka autorki, kupiła domek w atrakcyjnej wówczas dzielnicy New Orleans East. W jego wnętrzu stworzyła zaś swój świat. To były czasy wyścigu kosmicznego i w New Orleans East mieściły się kluczowe dla jego przebiegu zakłady NASA. Panujący w USA powojenny optymizm zdawał się uzasadniony. Po śmierci pierwszego męża Ivory Mae poślubiła ojca autorki, Simona Brooma. Małżeństwo włącznie z synami i córkami z poprzednich związków dochowało się dwanaściorga dzieci. Ale kiedy umarł Simon, sześć miesięcy po narodzinach autorki, Żółty Dom przeistoczył się w trzynaste i najbardziej niesforne dziecko Ivory Mae. (opis wydawcy)Telegraph Avenue
Michael Chabon
Wydawnicwo W.A.B
data premiery: 12 sierpnia 2020

Akcja toczy się w Oakland w Kalifornii, gdzie nierozerwalnie splatają się losy dwóch rodzin. Afroamerykanin Archy prowadzi sklep z płytami wraz z przyjacielem, Żydem Natem. Los biznesu zawisa na włosku, kiedy okazuje się, że w okolicy ma powstać duży konkurencyjny sklep. Na domiar złego żony Archy’ego i Nata, które jako położne również pracują w jednym szpitalu, w wyniku awantury na tle rasistowskim stają przed perspektywą utraty pracy. W spirali dalszych, tragikomicznych zdarzeń istotną rolę odegrają m.in. dawno niewidziany biologiczny ojciec Archy’ego, były aktor usiłujący wyrwać się ze szponów nałogu, nastoletni Titus, który okazuje się nieślubnym dzieckiem Archy’ego i wzbudza gorące uczucia w synu Nate’a, oraz młody czarnoskóry kandydat do senatu, Barack Obama. Wszystkie kłopoty bohaterów bledną w obliczu nagłej śmierci pewnego muzyka jazzowego, który był dla Archy’ego jak ojciec…(opis wydawcy)Rok zająca
Arto Paaslinna
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 26 sierpnia 2020


Kaarlo Vatanen, zmęczony i sfrustrowany dotychczasowym życiem dziennikarz z poczytnej helsinskiej gazety, w drodze powrotnej z delegacji ratuje potrąconego zająca. Od tej chwili wszystko się zmienia: Vatanen postanawia rzucić pracę, żonę i cały wątpliwy blichtr miejskiego życia, by wraz z zającem ruszyć w pełną przygód podróż po dzikich ostępach północnej Finlandii.
     Niegdysiejszy redaktor sypia odtąd pod gołym niebem, kąpie się w rzece, zarabia na chleb jako drwal albo budowniczy, od czasu do czasu gasi wielkie pożary, a nawet wywołuje skandale dyplomatyczne. Poznaje rozmaitych ludzi – dobrodusznych pijaczków i ekscentrycznych dziwaków, wiejskich twardzieli i piękne kobiety – ale największa zażyłość łączy go z zającem, dla którego Vatanen jest gotów zrobić bardzo, bardzo wiele…
     Rok zająca to szalona powieść łotrzykowska, obfitująca w absurdalne zwroty akcji i gagi rodem z komedii slapstickowej. Przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wielokrotnie filmowana książka Paasilinny stała się międzynarodowym bestsellerem i utrzymuje ten status do dziś. (opis wydawcy)Pusta mapa
Alena Mornštajnová
Wydawnictwo Amaltea
data premiery: 26 sierpnia 2020

Anna, Alžběta, Anežka. Trzy kobiety, a zarazem trzy pokolenia, sportretowane na tle dziejowych traum, rodzinnych sekretów i życiowych zawirowań.
Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej Anna, babcia narratorki, wbrew woli rodziców wyjeżdża z ukochanym Antonínem do miasteczka na północy Czech. Imiona bohaterów – oba na pierwszą literę alfabetu – wydają się zwiastować nowy, obiecujący początek. Imię jest jednak także symbolem przymusowej spuścizny, przeznaczenia, które nie ogląda się na ludzkie wybory. Wkrótce Antonín zostaje raniony na froncie, Anna zapada na gruźlicę płuc. Ćwierć wieku później ich córka, Alžběta, ucieka z pogranicza przed niemiecką armią. A w kolejnym pokoleniu los – tym razem pod postacią funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – zmienia życie samej Anežki. (opis wydawcy)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...