niedziela, 25 sierpnia 2019

Doktor Bianko i inne opowiadania, Maciek Bielawski

Te historie są na wyciągnięcie ręki, mogą zdarzyć się wszędzie i nigdzie, gdzieś daleko, albo tuż obok, za ścianą naszego mieszkania. Opowiadania, które przypominają migawki, namalowane słowami fotografie, złapane w biegu chwile, które ujawniają niewielki fragment naszego życia. Zdjęcia uchwycone przez Maćka Bielawskiego w jego zbiorze  "Doktor Bianko i inne opowiadania" czerpią ze zwyczajnej, szarej codzienności. Zwyczajność, rutyna, małe ludzkie dramaty, niedoskonałe i wybrakowane życie.

Niektóre mikrohistorie ze zbioru wydają się być pozornie opowieściami o niczym, a jednak dotykają serca, zostawiając po sobie emocjonalny osad. Bohater leżący w łóżku, słuchający muzyki, popijający piwo i rozmyślający o swojej rodzinie, staruszka cierpiąca na demencję, której wydaje się, że ktoś obcy kryje się za zasłoną, dorosły syn, który nie spełnił pokładanych w nim przez rodziców oczekiwań i nadziei, mężczyzna czekający w kolejce w supermarkecie, zatarg między ojcem i córką, kobieta, która szyje dla siebie garsonkę do trumny, mężczyzna czekający na zaproszenie od córki i wnuków, spotkanie sąsiadów z bloku, którzy żyją w jednym miejscu, a tak niewiele o sobie wiedzą. 

Maciek Bielawski łapie bohaterów swoich opowiadań w określonym momencie ich życia, zwykle w sytuacjach, w których sami nie chcielibyśmy być ukazani. Autor jest bacznym obserwatorem, skupionym na detalach, precyzyjny w opisywaniu subtelności zachowań, nawyków i doświadczeń, nie komentuje jednak, nie sili się na dydaktyzm, nie ocenia postaci, rozgrywających się wydarzeń, przedstawia rzeczywistość taką jaka jest, bez zbędnego patosu, bez zbędnego komentarza.

Bohaterowie opowiadań Bielawskiego tkwią w niespełnieniu, beznadziejności, ich życie zdominowane jest przez braki, czasem pieniędzy, emocji, obecności drugiego człowieka, coś przegrali w życiu, ale nie chcą podjąć walki, mimo że wciąż istnieje jeszcze szansa, by na ich twarzach choć przez chwilę zagościł uśmiech. Ich życie definiuje samotność, najbardziej odczuwalna w opowiadaniu "Nikogo nie rozczarować", w którym słuchamy historii listonosza, który często jest jedynym łącznikiem ze światem dla pozostałych bohaterów, jedyną szansą na rozmowę, wytęsknionym towarzystwem drugiego człowieka.

"Doktor Bianko i inne opowiadania" Maćka Bielawskiego to minimalistyczne historie, które bez znieczulenia, bez fajerwerków, prosto i prawdziwie opisują prozę życia, pokazują ulotne chwile, tak bliskie, tak kruche, przemijalne. Te zwyczajne historie coś w nas budzą, uruchamiają wyobraźnię, skłaniają do refleksji nad tym czego nie dostrzegliśmy, prowokują do zadania sobie pytania co znajduje się poza kadrem, zastanowienia się ile tak naprawdę wiemy o życiu człowieka mieszkającego tuż obok nas.
Niewielka, zapadająca w pamięci proza.

Informacje o książce:
Autor: Maciek Bielawski
Tytuł: Doktor Bianko i inne opowiadania
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Miejsce i data wydania: Wrocław, 2019
ilość stron: 175

2 komentarze:

  1. Skoro zapada w pamięć, to chętnie przeczytam. Tym bardziej, że coraz częściej sięgam po opowiadania. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gorąco Cię zachęcam, na ten zbiór opowiadań warto zwrócić uwagę, niepozorny, ale zostawia po sobie ślad.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...