środa, 21 marca 2018

Serce meduzy, Ali Benjamin

Rozwód, uczucie osamotnienia i wyobcowania, utrata bliskiej osoby. Dorosłym ciężko jest poradzić sobie z bólem rozstania, śmiercią, a co dopiero dwunastoletniej dziewczynce. Trudno po prostu żyć dalej, gdy obok nas nie ma bliskiej nam osoby, której nie zdążyło się powiedzieć tylu rzeczy, z którą nie miało szansy się pożegnać. Ali Benjamin w swojej debiutanckiej powieści "Serce meduzy" dotyka jakże trudnego tematu nieuchronności śmierci  i żałoby której doświadcza dziecko. To historia, która płynie z głębi serca,  pokazuje jak radzić sobie ze smutkiem, poczuciem winy i stratą, na nowo napełniając nadzieją, miłością i życiem.

Główną bohaterką i narratorką powieści jest dwunastoletnia Zuza Swanson. Życie dziewczynki zmienia się, gdy dowiaduje się o śmierci swojej dawnej przyjaciółki Franny, która utonęła w oceanie. Rozwód rodziców, zakończenie przyjaźni z Franny na długo przed jej śmiercią, związane z tym poczucie winy, brak możliwości pożegnania, naprawienia tego co się stało i śmierć, sprawiają że dziewczynka przestaje mówić, "nie chce wypełniać świata słowami, których w sobie nie ma". 
Zuza wie, jak doskonałą pływaczką była Franny i nie wierzy dorosłym, że "takie rzeczy czasem się zdarzają". Podczas wycieczki szkolnej do lokalnego akwarium, uwagę dziewczynki przykuwa wystawa poświęcona meduzom, w tym maleńka praktycznie niewidoczna Irukandja, jedna z najbardziej jadowitych gatunków meduz na świecie. Zuza jest przekonana, że za śmierć jej przyjaciółki odpowiada właśnie ta śmiertelnie niebezpieczna meduza. Dziewczynka chce wyjaśnić niewytłumaczalne i napisać nowe zakończenie historii Franny, udowodnić, że "tego typu rzeczy  nie dzieją się bez powodu."

"Serce meduzy" to opowieść o godzeniu się ze stratą. Między dziewczynkami przyjaźń kończy się, gdy Franny zaczyna dorastać, zaczyna interesować się chłopcami, inaczej się ubiera, wybiera popularniejsze, ładniejsze koleżanki. Zuzie trudno jest się z tym pogodzić, staje się klasowym zafascynowanym nauką, odludkiem i dziwakiem. Ali Benjamin doskonale oddaje ból Zuzy, jej poczucie winy związane ze śmiercią przyjaciółki, świadomość, że nie uda jej się już nic naprawić, że nie pogodzą się, już więcej nie porozmawiają. Wewnętrzna walka między sercem i rozumem,  próba udowodnienia, że nic nie dzieje się tak po prostu, pragnienie wskazanie winnego śmierci Franny staje się sposobem na pogodzenie się z tragedią, przeżyciem żałoby.

"Serce meduzy" to opowieść o dorastaniu. O typowych nastolatkach i zmianach, które zachodzą w ich życiu i  z którymi muszą się zmierzyć. Autorka zwraca szczególną uwagę na tych którzy stoją gdzieś z boku, ze względu na swój wygląd,  odmienne zainteresowania, być może trochę inne zachowanie, odstają od reszty, stając się dla otoczenia dziwakami, "świrusami".

Historia o przyjaźni, dorastaniu, przechodzeniu przez żałobę i godzeniu się ze stratą, ale nie tylko. Książka Ali Benjamin to również powieść, w której poprzez wplecenie do fabuły naukowych faktów dotyczących meduz, kosmologii, informacji o mrówkach zombie, uczy szacunku do otaczającego świata, pokazuje piękno przyrody, wszechświata, uczy miłości do natury, nauki, udowadnia, że życie choć czasem bolesne jest piękne.

Ali Benjamin stworzyła wyjątkową książkę nie tylko dla nastolatków. Pięknie napisaną, autentyczną, mądrą, uniwersalną lekturę o życiu i śmierci, wielkiej przyjaźni, stracie, uzdrowieniu, poszukiwaniu prawdy i siebie.
"Serce meduzy" to powieść terapeutyczna, która choć porusza trudne tematy, to bije niej wewnętrzne ciepło, nadzieja, wiara  w  ludzi, miłość do całego świata.
Głęboko poruszająca, piękna opowieść.


Informacje o książce:
Autor: Ali Benjamin
Tytuł:
Serce meduzy
Tytuł oryginału:  The Thing about Jellyfish
Przekład: Marta Faber
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Miejsce i rok wydania: Poznań, 2018

Liczba stron: 299

Za możliwość lektury dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka

8 komentarzy:

 1. Już trochę pozytywnych recenzji czytałam o tej książce i coraz bardziej chcę ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywne opinie są w pełni zasłużone, już dawno nie czytałam tak dobrze napisanej i tak mądrej książki przeznaczonej dla młodego czytelnika. Polecam Ci ją gorąco.

   Usuń
 2. Nawet nie wiesz, jak bardzo Chciałabym przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że już wkrótce będziesz miała okazję.

   Usuń
 3. Książka jak najbardziej dla mnie. ;)
  Pozdrawiam. ;**

  P.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...