czwartek, 30 listopada 2017

Książek zatrzęsienie #29- zapowiedzi wydawnicze grudnia 2017

Grudzień pod względem nowości wydawniczych będzie wyjątkowo spokojny. Może to i dobrze, w końcu znajdę czas, by w końcu przeczytać te książki, które od miesięcy zalegają na półkach. 
Nie mniej udało mi się znaleźć kilka książek, które ukażą się w grudniu i na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę. Zapraszam na skromne grudniowe wydanie "Książek zatrzęsienia"Nad piękną modrą Dřevnicą
Antonín Bajaja
Wydawnictwo Książkowe Klimaty
data premiery: 1 grudnia 2017

Powieść Antonina Bajai mogłaby nosić wiele tytułów, na przykład: „Koniec starych czasów w Zlínie” albo „Morawski Amarcord”. To wspomnienia z tużpowojennego dzieciństwa, kiedy mieszkańcy Zlína witali wyzwolicieli chlebem i solą, na futbolowym boisku rozgrywało się „karanie gestapowca”, a przedstawiciele tak zwanej burżuazji wierzyli w powrót masarykowskiej republiki i prosperity spod znaku Bat’y. To dzieciństwo mogło nawet być szczęśliwe, gdyby nie żelazna kurtyna.
W prozie Bajai ożywa wielka i mała historia Czech i Moraw. Kraj to dla autora przestrzeń pamięci: osobistej, rodzinnej, historycznej, wreszcie: mitycznej. W formie listów do siostry prowadzi kronikę miasteczka w czasie gottwaldyzacji, gdy następują próby zaprowadzenia takich zmian, by miasto jak najbardziej przypominało sowieckie wzory. Zlín z czasów pierwszej republiki, ze swoją wolnomyślicielską atmosferą, miał zostać wymazany z pamięci, podobnie jak miała zniknąć jego elita społeczna, w tym także rodzina doktora Bajai. (opis wydawcy)Modyfikowany węgiel
Richard Morgan
Wydawnictwo Mag
data premiery: 1 grudnia 2017

W dwudziestym szóstym wieku ludzkość rozprzestrzeniła się po galaktyce, zabierając ze sobą w zimny kosmos podziały rasowe i religijne. Pomimo napięć i wybuchających tu i ówdzie krwawych wojen, Protektorat NZ trzyma nowe światy żelazną ręką, wykorzystując do tego elitarne oddziały uderzeniowe: Korpus Emisariuszy.
To, czego nie mogła zagwarantować religia, zapewniła technika. Teraz, gdy świadomość można zapisać w stosie korowym i w prosty sposób przenieść do nowego ciała, śmierć stała się zaledwie drobną niedogodnością. O ile tylko stać cię na nowe ciało... Były Emisariusz NZ, Takeshi Kovacs, zna smak umierania, to ryzyko zawodowe. Jednakże ostatnia śmierć była szczególnie brutalna. Przetransferowany strunowo na odległość wielu lat świetlnych, upowłokowiony w nowym ciele w San Francisco na Starej Ziemi i rzucony w środek spisku bezwzględnego nawet jak na standardy społeczeństwa, które zapomniało o wartości ludzkiego życia, szybko uświadamia sobie, że pocisk, który wybił dziurę w jego piersi na Świecie Harlana, to dopiero początek problemów. (opis wydawcy)


Cydr z Rosie
Laurie Lee
Wydawnictwo Zysk i s-ka
data premiery: grudzień  2017

Wraz z Lauriem Lee podróżujemy w przeszłość, do czasów tuż po I wojnie światowej, do małej i ubogiej angielskiej wioski w hrabstwie Gloucester. To tam w gronie licznego rodzeństwa, pod opieką porzuconej przez męża matki, autor spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Wśród nieokiełznanej przyrody wioski Slad położonej w dolinie, odciętej od świata zewnętrznego, życie mieszkańców trwa od wieków niemal w niezmienionej formie. Autor niezwykle sugestywnie, plastycznie i z poczuciem humoru odtwarza zapomnianą już Anglię, swój raj na ziemi, który wojna i cywilizacja zniszczyły bezpowrotnie. Dzięki zapiskom powstała kronika tradycyjnego wiejskiego życia przyciągającego i zniewalającego swoim urokiem, pełnego zapachów, kolorów i dźwięków, któremu kres położyła nowoczesność. (opis wydawcy)
Złota pagoda
Yukio Mishima
Państwowy Instytut Wydawniczy 
data premiery: grudzień 2017

Książka przedstawia autentyczną historię, sfabularyzowaną przez Mishimę; w 1950 roku fanatyczny mnich podpalił jeden z największych skarbów Japonii - świątynię Kinkakuji.

Powieść ta-jedno z najważniejszych dzieł Yukio Mishimy-mówi o buncie człowieka przeciw zastanym wartościom, zastygłym już w niemą formę. Formą tą człowiek jest urzeczony, a zarazem musi się przed nią bronić. Martwe piękno "Złotej Pagody" jest nieosiągalnym Absolutnym, z którym zmaga się bohater powieści Mishimy. Jego bunt jest protestem przeciw wzorcom krępującym naszą świadomość i nasze działanie. ( opis za lubimyczytac.pl )

Yukio Mishima9 komentarzy:

 1. O tej trzeciej słyszałam sporo dobrego, to może się kiedyś skuszę :). Ostatnie na grudzień już mam jednak zamówione ;). Ostatnia chwila, bo zaraz z dowozem z internetu będzie jeszcze większy koszmar... Już widzę te paczkomaty przepełnione na maksa o-O

  OdpowiedzUsuń
 2. ''Cydr z Rosie'' zapowiada się interesująco. Być może się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie ma tego jakoś strasznie dużo - ja ostatnio odpuściłam sobie obserwowanie zapowiedzi, więc liczyłam na to, że znajdziesz tego trochę więcej ;). Z pewnością Książkowe Klimaty, ale to chyba oczywiste ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz nie postarałam się w tym miesiącu ;) Ale w końcu grudzień, to tak cud, że te cztery znalazłam.

   Usuń
 4. Tematyka różnorodna, jest w czym wybierać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. W grudniu nie planuję niczego kupować.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie to z pewnością "Modyfikowany węgiel" no i czekam przezde wszystkim na "Olimp" Simmonsa ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Też czekam na "Modyfikowany Węgiel" :>

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie znalazłam wśród tych tytułów żadnego dla siebie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...