wtorek, 15 grudnia 2020

Havel od kuchni, Michael Žantovský

"Havel od kuchni" to książka kucharska, ale zupełnie inna niż wszystkie. Michael Žantovský zbierając wspomnienia przyjaciół czeskiego prezydenta, prezentując dokumenty, zapiski, liczne zdjęcia, poprzez wielką pasję jaką było dla Václava Havla gotowanie i jedzenie,  daje nam możliwość poznania jednej z największych postaci czeskiej, europejskiej i światowej historii ubiegłego wieku, z zupełnie innej strony. Jako kreatywnego, zapalonego kucharza, ale przede wszystkim ciepłego, swojskiego i towarzyskiego człowieka,  dla którego jedzenie i gotowanie było pretekstem do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, rozmów, biesiadowania, bycia razem.

Dzięki  Michael Žantovskiemu poznajemy Havla, który uwielbiał  jeść, ale jeszcze bardziej gotować, szczególnie wtedy, gdy przygotowywał posiłki dla innych. Wtedy stawał się kreatywny, zaradny, starał się zadowolić podniebienie współbiesiadników i zrobić  na nich dobre wrażenie. Czeski prezydent w kuchni był wynalazcą, zresztą musiał być, ponieważ żył w czasach, w których półki nie uginały się pod ciężarem obfitości produktów, jak ma to miejsce obecnie. W kuchni więc kombinował, szukał zamienników, tworzył potrawy z tego, co było dostępne. 

Wielbicielem talentu kulinarnego Havla niestety nie zostanę. W kuchni Havla, zresztą jak i w całej kuchni czeskiej dominuje mięso, dużo tłuszczu, niewielkie ilości warzyw, za to mnóstwo sosu tatarskiego, który uwielbiał i dodawał do wszystkiego oraz hektolitry śmietany, którą kochał równie mocno. Nie licząc przystawek i deseru od Havlów wyszłabym pewnie głodna, w przeciwnym razie moja wątroba mogłaby nie przeżyć starcia z taką ilością śmietany. 

W książce "Havel od kuchni" najważniejsi są ludzie, którzy zbierają się wokół stołu, przyjaciele, którzy spotykają się, by w warunkach czeskich odtworzyć najsłynniejszą ucztę na cześć cesarza Abisynii opisaną w powieści Bohumila Hrabala, urzędnicy, którzy nad talerzem zupy omawiają najważniejsze sprawy państwowe. W końcu wspólne jedzenie przełamuje bariery, łączy i buduje więzi, o czym Václav Havel wiedział doskonale. 

"Havel od kuchni" to bardzo nietuzinkowa  książka nie do końca kucharska. Kulinarna biografia czeskiego prezydenta, pełna zdjęć, anegdot, wspomnień. Opowieść, która karmi ciało, jak i ducha, swoim ciepłem, humorem, optymizmem. Idealna pozycja dla każdego czechofila i każdego, kto lubi dobrze zjeść.

Informacje o książce:
Autor: Michael Žantovský
Tytuł: Havel od kuchni.
Tytuł oryginału: Kančí na dančím. Kuchařka Václava Havla
Przekład: Andrzej S. Jagodziński
Wydawnictwo: Afera
MIejsce i data wydania: Wrocław, 2020
ilość stron: 194

14 komentarzy:

 1. Michael Žantovský w znakomity i wrażliwy sposób opisuje postać i zamiłowania Havla to gotowania i kuchni - tej Czeskiej. Bardzo osobista podróż przez patelnie aż do serca. Dobrze się czyta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto dodać, że tę książkę czyta się nad wyraz przyjemnie ;) Jest w niej coś takiego, co sprawia, że chętnie pochłania się kolejne strony. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo mi się podoba ta pozycja. Na pewno będe oglądać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma opcji. Książka już zamówiona. Nie mogę się doczekać aż dojdzie.

  OdpowiedzUsuń
 5. http://serwis-agd.dkonto.pl/
  Naprawa AGD to nie jest miejsce dla amatora, który nie ma pojęcia jak zabrać sie za prace związane z naprawą agd . Większość z aktualnych serwisantów znajdujących sie na takich portalach jak hmm olx, do podczas naprawy korzysta ze wsparcia youtube.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogólnie cała nasza kuchnia jest bardzo ważna i jak dla mnie także funkcjonalność sprzętu AGD bardzo się liczy. Dziś już wiem, że jak zepsuje mi się zmywarka to w https://serwisagd-technik.pl/naprawa-zmywarek-wroclaw/ bez problemów ją na pewno naprawią.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...