poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości, Adam Piore

Ludzie od zawsze próbowali zapanować nad naturą i pokonywać ograniczenia narzucone nam przez otaczający nas świat. Stanęliśmy na Księżycu, wynaleźliśmy komputery o niewyobrażalnych  możliwościach obliczeniowych, mamy Internet łączący w kilka sekund najbardziej oddalone od od siebie miejsca świata. Istnieje jeszcze jedna granica,  której przekroczenie wydaje się być niczym wyjęte z filmów science- fiction, ludzkie ciało.  Adam Piore, zajmujący się zagadnieniami biologii człowieka, genetyki i psychologii amerykański dziennikarz, w swojej publikacji "Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości" pokazuje, że granica wyznaczona przez ludzkie ciało  już została przekroczona.

W swojej książce Adam Piore odkrywa przed czytelnikami najnowsze osiągnięcia z dziedzin neuronauki, medycyny regeneracyjnej, farmakologii, czy bioniki. Rozmawia z ludźmi, którym udało się rozłożyć ciało  i umysł na czynniki pierwsze, a także pacjentami, których sukces naukowców odmieniły życie. Opowiada o protezach, które działają jak prawdziwe kończyny, "kombinezonach mięśniowych" i innych egzoszkieletach, które potrafią odtworzyć skomplikowaną sieć mięśni i ścięgien. Relacjonuje historie ludzi, którym udało zregenerować utracone w wypadkach fragmenty kończyn, kobiety, która potrafi widzieć uszami, odkrywa tajemnice super pamięci oraz telepatii.

Autor przedstawia skomplikowaną materię z zakresu bioinżynierii  w bardzo przystępny i niezwykle interesujący sposób. "Magia bioinżynierii" z pewnością nie jest typem publikacji popularnonaukowej napakowanej tylko suchymi faktami. To fascynująca opowieść o funkcjonowaniu ciała i umysłu człowieka, ale przede wszystkim o ludziach, którzy przeżyli tragedię, utracili zdolność poruszania się, wzrok, którzy cierpią na nieuleczalne choroby, które zabierają im zdolność porozumiewania się, zaburzenia pamięci. Nie poddali się, wręcz przeciwnie. Ich wytrwałość, "wrodzona potrzeba, instynkt, pęd, aby, gdy utracimy cząstkę siebie, znaleźć sposób na jej odzyskanie" sprawiły, że udało się im dokonać wspaniałych odkryć, przywrócić utracone funkcje organizmu, dzięki którym nie tylko oni mogą cieszyć się życiem. Dali ludziom  szansę, by odzyskali coś, co jak im się wydawało, na zawsze utracili, by znowu mogli tańczyć, biegać, by ponownie mogli zobaczyć bliską osobą, lub po prostu nawiązać z kimś kontakt.

Czytelnikowi w trakcie lektury  towarzyszy zachwyt nad prezentowanymi w książce nowatorskimi technologiami, pomagającymi ulżyć cierpiącym, jednak autor  stawia ważne pytania natury etycznej dotyczące poprawiania człowieka: "Skoro potrafimy naprawić popsute ciało i umysł, to czemu nie zbudować lepszej wersji siebie? Czemu nie mielibyśmy poprawić, wzmocnić czy nawet rozwinąć zdolności, którymi obecnie dysponujemy? Sprawdzić co da się z nimi zrobić?" Czy kiedyś nie nadejdzie moment, że bawiąc się w Boga przekroczymy granicę człowieczeństwa?

"Magia bioinżynierii" jest pasjonującą podróżą w głąb ludzkiego ciała, opowieścią o naukowej rewolucji, o ludzkiej wytrwałości, o granicach naszych możliwości, o tym do czego jesteśmy zdolni, granicach, które udaje nam się przekraczać.  Napisana z ogromną pasją, empatią popularnonaukowa pozycja o technologiach, które odmienią ludzkość, albo wprowadzą ludzkość na wyższy poziom rozwoju.

Informacje o książce:
Autor: Adam Piore
Tytuł: Magia bioinżynierii. Ciało, geny i medycyna przyszłości
Tytuł oryginału: The body builders:Inside the science of the Engineered Human
Przekład: Grzegorz Ciecieląg
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Miejsce i data wydania: Kraków, 2019
ilość stron: 352

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...